השליח המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, חוזר לישראל בניסיון "להמשיך במסלול השלום", כך על פי הודעה רשמית מהלילה (שני) של הבית הלבן. עוד נכתב בהודעה שהנשיא קיים "פגישות פרודוקטיביות" עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן באו"ם וכי פגישותיו של גרינבלט מהוות "חלק מדיונים שקטים ומתמידים על השלום". גרינבלט היהודי ימשיך לאחר הפגישות הרשמיות לטיול פרטי עם משפחתו במהלך חג הסוכות.

הגעתו של גרינבלט מגיעה על רקע פרסומים על תכנית השלום של טראמפ לפיה יהיו גבולות הדרגתיים למדינה פלסטינית, כאשר סוגיית הפליטים תידחה. לפי הדיווח של העיתון הלונדוני "אל ערבי אל ג'דיד", המקורב לקטאר, תוכנית זו קיבלה את ברכת הדרך של מצרים וסעודיה, ואולי גם של הפלסטינים עצמם. זאת, למרות שהיא לא מובילה אל פתרונות בהתאם להחלטות בינלאומיות.

מקורות אמריקאים בקהיר מסרו את מה שכינו "הקווים הכלליים" של המנהיג האמריקאי לשלום בין ישראל לפלסטינים, תוכנית שמכונה בתקשורת הערבית "עסקת המאה". המקורות מסרו כי התוכנית מציעה הקמת מדינה פלסטינית בגבולות הדרגתיים, כאשר לא מדובר מיד על הגעה לגבולות 1967. למעשה, גבולות המדינה יכללו את עזה ואת כל השטח שבשליטת הרשות הפלסטינית באיו"ש. לאחר מכן, הם יורחבו לפי הסכמים עתידיים.עוד נמסר כי ההסכם כולל סעיף מיוחד העוסק בחזרת הפליטים הפלסטינים עם הקמת המדינה. במקביל, מקורות פלסטינים רשמיים, המקורבים לרשות, אמרו כי מתוכננת פגישה מיוחדת בקהיר שבה ישתתפו משלחת ישראלית רשמית, בנוסף למשלחת ירדנית, במטרה לדון בתוכנית ולהתחיל את הצעדים הראשונים ליישומה, וזאת עם תום הפיוס הפנים-פלסטיני והקמת ממשלת האחדות החדשה.המקורות מסרו גם כי סעודיה הביעה נכונות לקבל תוכנית זו, ואף העבירה מסרים לישראל ולארה"ב, בצורה ישירה, שאינה תומכת עוד ביוזמת הערבית לשלום שהוצגה ב-2002 על ידי מלך סעודיה לשעבר, כמסגרת לפתרון הקונפליקט. דילפומטיים מצרים מסרו כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא המכשול היחיד להעברת תוכנית שלום זו, מה שנמסר, על פי הדיווח, גם על ידי ג'ארד קושנר, שליחו של הנשיא ביוני האחרון, עת ביקורו באזור, בו ביקר במצרים, רמאללה וישראל. קושנר עצמו נועד עם ראש הממשלה ב-21 ביוני וגם עם אבו מאזן במטרה להחיות את תהליך השלום, ולאחר מכן נועד עם נשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי. 

לפני פחות מחודש סייר גרינבלט עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, באזור עוטף עזה, על מנת לעמוד מקרוב על הסוגיות הביטחוניות עמן מתמודדת מערכת הביטחון למול ארגון הטרור חמאס השולט ברצועה. במהלך ביקורו קרא גרינבלט לחמאס להחזיר לידי ישראל את האזרחים והחיילים השבויים, וטען כי "הרשות הפלסטינית צריכה לחזור לקחת חלק מרכזי בניהול רצועת עזה".


במסגרת הסיור גרינבלט נחשף לאיומים הקיימים בגזרת הרצועה, לצד הצעדים המקודמים במטרה לסייע למצוקות תושביה. "ביקרתי היום בגבול רצועת עזה, למדתי רבות אודות האתגרים הקשים העומדים בפני צה"ל, תושבי ישראל הגרים באזורים הסמוכים ותושבי עזה כתוצאה משימוש לרעה של חמאס בסיוע הומניטארי ומחויבותו לטרור ואלימות", אמר השליח, שהוסיף: "ברור שהרשות הפלסטינית צריכה לחדש את תפקידה בניהול רצועת עזה, שכן חמאס פגע קשות בתושבים ונכשל בסיפוק צרכיהם הבסיסיים ביותר. אני קורא לחמאס להחזיר את חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, שנלקחו על ידם ולשחרר את האזרחים הישראלים שהם מחזיקים - אברה מנגיסטו, הישאם שעבאן וגומא איבראהים אבו ענימה".


במהלך הסיור, ביקרו גם האלוף מרדכי ומר גרינבלט במעבר כרם שלום, אשר משמש ציר מרכזי להעברת מזון, סחורות וציוד לרצועת עזה וממנה, בליווי ראש רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון. כמו כן, ביקר השליח במנהרת טרור של חמאס באזור, וכן במעבר ארז, המשמש לתנועת מאות תושבי עזה מדי יום למטרות שונות, שם פגש תושבים פלסטיניים מן הרצועה ושוחח עימם. כמו כן, ביקר השליח המיוחד בסוללת כיפת ברזל ובקיבוץ נחל עוז, בו נפגש עם ראש מועצת שער הנגב, מר אלון שוסטר, ותושבי הקיבוץ מהם שמע על חייהם באזור עוטף עזה, בצל מציאות ביטחונית רגישה באופן מתמיד.