רגע האמת הגיע: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להודיע היום (שישי) על החלטתו אם לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן, ולפי רוב ההערכות, הוא יודיע על החלטתו לא לאשר את ההסכם שנחתם בשנת 2015. טראמפ כבר רמז על החלטתו כשאמר: "זו אחת העסקאות הכי לא מושלמות שראיתי מעודי. היא נחתמה מתוך חולשה. האיראנים הגיעו למסלול לנשק גרעיני במהירות וקיבלו 1.7 מיליארד דולר".

אם אכן יודיע טראמפ כי איראן אינה מקיימת את רוח ההסכם, תעבור ההחלטה לקונגרס, שיצטרך לקבוע בתוך 60 יום אם להחזיר את הסנקציות שהוסרו מעל איראן עם החתימה על ההסכם או לבטל את חתימתה של ארה"ב על ההסכם.

על טראמפ מופעל לחץ כבד לא לפרוש מהסכם הגרעין מצד בכירים בממשל ומנהיגים באירופה. שר ההגנה ג'יימס מאטיס אמר: "אין זה האינטרס הלאומי של ארה"ב לא לאשרר את הסכם הגרעין". נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי קראו לטראמפ לא לפרוש מההסכם.זריף וג'עפרי. מחכים למוצא פיו של טראמפ. צילום: רויטרס

גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הזהירה את טראמפ כי החלטה לסגת מההסכם עלולה להביא מדינות אחרות להימנע מחתימת הסכמים משותפים עם ארה"ב. "המסר שארה"ב תשלח לשאר העולם הוא כי אי אפשר לסמוך על אמריקה", אמרה, "מאחר שעסקה שארה"ב הצביעה בעדה רק לפני שנתיים, בהחלטה שהתקבלה פה אחד, עסקה שארה"ב שיחקה תפקיד חשוב בעיצובה, תידחה על ידי אותה מדינה. זו לא הדרך לבצע עסקות, לא במדיניות חוץ ולא בעסקים פרטיים, ואני חושבת שהנשיא טראמפ מבין את זה בצורה מושלמת". מוגריני גם ציינה כי כל המדינות שחתמו על ההסכם טוענות כי איראן עומדת בתנאים שחתמה עליהם.

איומים מפיונגיאנג

בינתיים מתגברות שוב רוחות המלחמה מכיוון קוריאה הצפונית. שר החוץ של פיונגיאנג, רי יונג הו, אמר בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית TASS: "על פי ההצהרה המטורפת של דונלד טראמפ במטה האו"ם, אפשר לומר שהוא הצית את פתיל המלחמה נגדנו. אנו צריכים ליישב את התוצאה הסופית רק עם ברד של אש, לא במילים. קוריאה הצפונית מנצחת ומציגה משקל נגד ראוי לארה"ב". השר רי נשאל אם יש אפשרות לדיאלוג עם ארה"ב והשיב: "לא".

דבריו של רי נאמרו בתגובה לאיומיו של טראמפ באו"ם בחודש שעבר: "להשמיד לחלוטין את קוריאה הצפונית". בנאום זה כינה טראמפ את שליט פיונגיאנג קים ג'ונג און בלגלוג "איש הטילים".