ארצות הברית הגיבה הערב (שני) על האיום אותו שיגרה רוסיה מוקדם יותר היום, לפיו היא תראה במטוסים אמריקאים שיטוסו בשטח סוריה "כמטרה לכל דבר". "הטייסים האמריקאים יגנו על עצמם אם יותקפו על ידי הרוסים", אמר דובר הפנטגון בהצהרתו, בתגובה לאזהרתו הפומבית של שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו.

כזכור, רוסיה הודיעה היום כי תתייחס למטוסי קרב אמריקאים שיפעלו בשטח סוריה כ"מטרות", אמירה המהווה איום מפורש כלפי הכוחות האמריקאים הפועלים באזור. "כל סוגי המטוסים, כולל אלו הפועלים במסגרת כוחות הקואליציה של ארצות הברית שיזוהו טסים במרחב האווירי הסורי יחשבו בעינינו כמטרות לכל דבר", אמר שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו.

לפני כן, רוסיה הזהירה את ארצות הברית שלא להשתמש בכוח נגד חיילי צבא סוריה. סגן שר החוץ, סרגיי ריאבקוב צוטט בסוכנות הידיעות טאס, כי הפלת המטוס היא פעולה של תוקפנות ותמיכה בטרור.  דבריו של ריאבקוב הם המשך לביקורת של  שר החוץ סרגיי לברוב, שאמר כי ארצות הברית צריכה להימנע מפעולות חד צדדיות בשטחה של סוריה ולכבד את השלמות הטריטוריאלית שלה. 

 הלילה דיווח צבא ארצות הברית כי מטוס קרב אמריקאי הפיל מטוס של חיל האוויר הסורי שהפציץ לוחמים של "הכוחות הסורים הדמוקרטים", סמוך לעיר א-רקה. על פי הדיווח, המטוס הסורי תקף מטרות סמוך ללוחמי הארגון אשר נתמך על ידי הכוחות האמריקאים באזור העיירה טבקא, והפעולה האמריקאית באה "כפעולת הגנה עצמית קולקטיבית של שותפים לקואליציה".

צבא סוריה אימת את הדיווח כי מטוס קרב מכוחותיו הופל על ידי הקואליציה בהובלה אמריקאית, אך טען כי המטוס הסורי שהופל עסק בהפצצת כוחות של דאעש במחוז א-רקה. 

אין זו הפעם הראשונה שרוסיה מותחת ביקורת על ארצות הברית בעקבות תקיפה בסוריה. אחרי תקיפה אמריקאית נוספת בדרום המדינה, נמסר ממוסקבה כי התקיפה היא "בלתי מקובלת לחלוטין". 

רוסיה הבהירה אז כי התקיפה שבוצעה נגד כוחות הנתמכים על ידי משטר הנשיא אסד, הביאה לפגיעה באזרחים ולכן אינה ראויה. סגן שר החוץ גנאדי גטילוב שצוטט על ידי סוכנויות הידיעות בג'נבה אמר כי פגיעה זו בריבונותה של סוריה לא תסייע במאמצים להשגת פתרון לקונפליקט הפוליטי במדינה.