שר האנרגיה לשעבר גונן שגב חתם היום (רביעי) על הסדר טיעון עם הפרקליטות, והורשע בריגול לאיראן. בעקבות זאת, ייגזרו עליו 11 שנות מאסר, אך סעיף הסיוע לאויב בשעת מלחמה נגדו הוסר. במסגרת הסדר הטיעון הודה והורשע גונן שגב בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעות לאויב. הצדדים הסכימו שייעתרו במשותף לעונש של 11 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי. הטיעונים לעונש יישמעו ב-11 בפברואר.שגב נעצר בחודש מאי 2018 והואשם בסיוע לאויב בזמן מלחמה וריגול נגד ישראל. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, שגב מואשם בעשרות מקרים של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום מדגיש כי הוא פעל “בכוונה לפגוע בביטחון המדינה”. עוד מודגש בכתב האישום כי הקשר בין שגב לבין מפעיליו נמשך שש שנים ברציפות - מאז שנוצר לראשונה ב־2012. 

בכתב האישום נאמר: “במעשיו המתוארים פעל הנאשם כסוכן מודיעין של איראן, ובמסגרת פעילותו עשה פעולות רבות שיש בהן כדי לסייע לאיראן במלחמתה בישראל. עוד מסר הנאשם ידיעות סודיות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, בין היתר, אודות מיקום מתקנים של גורמי הביטחון, שמות אנשי ביטחון ועוד. (...)כמו כן מסר הנאשם לאיראנים עשרות ידיעות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה”.

משמרות המהפכה של איראן. צילום: רויטרסמשמרות המהפכה של איראן. צילום: רויטרס


רק בחודש יוני בשנה שעברה הותר לפרסום כי שגב נעצר בחודש מאי על ידי השב"כ והמשטרה. מחקירתו של שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, עלה כי הוא הגיע לגינאה המשוונית בחודש מאי 2018 ומשם הועבר לישראל לבקשת המשטרה לאחר שכניסתו סורבה בגלל עברו הפלילי. מיד עם הגעתו הוא נעצר ונחקר, לאחר שהצטבר מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי מודיעין איראניים ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל.

ממצאי החקירה העלו כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים להיפגש באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם.

שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. יתר על כן  התברר בחקירה כי הוא העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה מתוך היכרותו עם המשרד, וכן מידע על אתרים ביטחוניים בישראל, מבנים ובעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים שבהם ביקר במסגרת תפקידו כח”כ וכשר.