בחירות 2019 הנוספות ייערכו בעוד קצת יותר משלושה שבועות, ובציונות הדתית מנסים למנוע מצב של אובדן קולות למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה. אחרי העימות המתוקשר בין נפתלי בנט למוטי יוגב, והשאלה לאן תלך בסופו של דבר איילת שקד, מודיע היום (חמישי) אחד מבכירי הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', שהוא מוכן לוותר על מקום ועל תפקיד כדי שהאיחוד ייצא לפועל. "יש לנו מטרה משותפת אדירה. שמירה על שלטון הימין. שמירה על ארץ ישראל. שמירה על הזהות היהודית של מדינת ישראל", אמר סמוטריץ' בכנס ריבונות הנוער באוניברסיטת בר אילן. "בשבועות האחרונים, במסגרת המשא ומתן שניהלנו מול הליכוד ראינו כמה חשוב שמימין לליכוד תהיה מפלגה גדולה וחזקה שתוודא שלא יהיו נסיגות, שההשתלטות הערבית על שטחי סי תיפסק, שהבניה בירושלים וביהודה ושומרון תתחדש ללא הגבלות, שהמנהל האזרחי ייסגר, ושהריבונות הישראלית תוחל ביהודה ושומרון. לכל אלה הליכוד סרב להתחייב בהסכם הקואליציוני. גם על שמירת הזהות היהודית של המדינה,לחיזוק מוסד המשפחה, ועוד ועוד היו לנו ויכוחים נוקבים".
 
לדבריו, "מול המטרות האדירות האלה המחלוקות בינינו, הזרמים והגוונים השונים של הציונות הדתית, הן שוליות. אני לא אומר שהן לא חשובות. אנחנו ציבור אידאולוגי ובין אנשים אידאולוגים ישנן מחלוקות ואפשר וצריך לנהל אותן בכבוד ובהנחה שאלו ואלו דברי אלוהים חיים. אבל המכנה המשותף, ובעיקר האחריות הכבדה שמוטלת על הכתפיים שלנו, מחייבים אותנו להתרכז במשותף ולהתאחד. להשאיר מאחור משקעי עבר ומחלוקות, להתגבר על אגו, ואפילו על אגו שהוא לשם שמים, וללכת ביחד".
 
"אני מודיע כאן שאני הראשון לוותר על המקום או התפקיד כדי שההליכה המשותפת הזו תצליח", הצהיר יו"ר האיחוד הלאומי. "עשיתי את זה כשוויתרתי לידידי ושותפי הרב רפי פרץ על המקום הראשון בבחירות האחרונות, כבר בפגישה הראשונה שלנו אחרי שהוא נבחר לעמוד בראש הבית היהודי. עשיתי את זה שוב בימים האחרונים כשוויתרתי על תיק החינוך כדי לשמור על האחדות בינינו ולמרות שזה תיק חשוב מאוד ושעל פי ההסכם בינינו יכולתי לבחור אותו אחרי שנתניהו נתן את תיק המשפטים למישהו אחר, ואעשה זאת שוב ושוב בשמחה רבה כדי שהציונות הדתית וכל מי שנמצא מימין לליכוד ילכו ביחד, בפתק אחד, יביאו כוח פוליטי גדול וביחד נוכל לקדם את כל מה שחשוב לנו, ובכלל זה את הריבונות".
 
"הקמת ממשלת ימין אחרי הבחירות היא ממש לא מובנת מאליה", הזהיר סמוטריץ'. "נצטרך לעבוד קשה מאוד בחודשים הקרובים כדי שזה יקרה, ובראש ובראשונה להתאחד. אני עוזב כמעט הכל והולך להשקיע את כל זמני ומרצי כדי להביא את האחדות הזו. עם כולם כולם כולם. וכשתהיה אחדות תהיה בעזרת השם גם ריבונות".

בתוך כך, שותפתו של סמוטריץ' לאיחוד מפלגות הימין, מפלגת הבית היהודי, מקפיאה את הרשימה לכנסת. חברי הסיעה אישרו היום את החלטת המזכירות המקבעת את הרשימה כפי שהיא גם לכנסת הבאה. "בתקופה של טלטלה פוליטית יש צורך ביציבות", נאמר בהחלטה. "מתוך ראיה ממלכתית, המייצגת את עמדתה הבסיסית של הציונות הדתית, יפעלו יו"ר המפלגה, ח"כ הרב רפי פרץ, וחברי הסיעה ככל יכולתם, בכדי  להגיע לרשימה מאוחדת ורחבה ככל שניתן על מנת שכל בני ובנות הציונות הדתית יוכלו למצוא בה את מקומם". המהלך דורש את אישור מרכז המפלגה.