במסגרת מאמציו למנוע בחירות נוספות, יקיים הבוקר (שני) יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין בלשכתו בכנסת פגישות עם ח"כ יאיר לפיד מראשי כחול לבן, עם יו"ר האיחוד הלאומי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' ועם יו"ר הימין החדש ח"כ איילת שקד. במקביל, ב"כחול לבן" תוקפים בחריפות את הטענות של גורם בכיר בליכוד לפיו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מבקש לכהן ראשון כראש ממשלה בהסכם רוטציה עם בני גנץ עד שישלים את הסיפוח של בקעת הירדן. דיווח על כך הופיע היום בכותרת הראשית של העיתון ישראל היום מפיו של בכיר בליכוד.

"הוא חושב שבחצי שנה הוא יוכל להוביל מהלכים חשובים כמו קידום ריבונות בבקעת הירדן. זה מעשה היסטורי ייחודי שראש הממשלה רוצה להוביל אותו. הוא חושב, ובצדק, שיש כיום מצב מדיני ייחודי שרק הוא יכול להוביל מול נשיא ארה"ב", צוטט הבכיר. עוד נאמר כי נתניהו מוכן למתווה שלפיו ימשיך לכהן כראש הממשלה למשך חודשים ספורים, עד חצי שנה, ואז יפנה את מקומו לבני גנץ. לאחר כשנה וחצי, במסגרת הרוטציה, תוחזר ראשות הממשלה לראשות הליכוד. בתגובה צייץ הבוקר ח"כ יאיר לפיד: "14 שנה ראש ממשלה עכשיו פתאום דחוף לו להשלים את הסיפוח".

 
לפיד הוסיף כי "במאי 1996 ביבי ניצח את שמעון פרס ב-29,457 קולות והפך לראש ממשלה. פרס ירד מהבמה בלי להתכווח. בספטמבר 2019 גנץ ניצח את ביבי ב-37,597 קולות. מאז ביבי מסרב לפנות את בלפור. באנגלית קוראים לזה בד-לוזר".

גם שר הביטחון לשעבר ח"כ משה בוגי יעלון, מראשי כחול לבן, התייחס לדיווח וצייץ בטוויטר: "התעוררנו לספין חדש של נתניהו: פתאום הוא זקוק ל-5 חודשים, כדי להחיל ריבונות על הבקעה. מה הפריע לו לעשות זאת במשך למעלה מעשור בשלטון? אפשר לעשות זאת בזמן קצר יותר מ-5 חודשים, בממשלת אחדות, בראשותו של בני גנץ״.


 
בתוך כך, יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן, אמר הבוקר בגל"צ כי בסיעתו ממשיכים לנסות לגייס 61 חתימות: "כרגע יש לנו 44 חתימות – שלנו, של העבודה גשר והמחנה הדמוקרטי. אנחנו פועלים להחתמת 61 אבל זו פעילות שולית ביחס למו"מ על ממשלת אחדות".

המשנה לראש השב"כ לשעבר, אריה פלמן מתנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל' הגיב למתווה סיפוח הבקעה של נתניהו ואמר: "האחיזה הביטחונית בבקעת הירדן היא צורך אסטרטגי. יחד עם זאת, סיפוח חד צדדי, לא רק שלא יביא ביטחון, אלא עלול להביא עימו תגובת שרשרת של אלימות, הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרשות, חיסול הסיכוי להסדר מדיני ופגיעה בחוסן הישראלי, מבית ומחוץ".
 
פלמן הוסיף ואמר כי "יש לקבוע את מעמדה של הבקעה אך ורק במסגרת הסדר הקבע עם הפלסטינים. עד שנגיע להסדר הקבע, יש לנקוט צעדים שייצבו את הביטחון, דוגמת השלמת גדר ההפרדה, ולא כאלו שיערערו אותו, דוגמת סיפוח חד צדדי".

מהליכוד לא נמסרה תגובה נכון לשעה זו.

"אם עוד פעם נלך לבחירות זה בגלל נתניהו"

ח"כ חילי טרופר ממפלגת כחול לבן שוחח עם אילה חסון ב-103fm על הקשיים במשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד, וטען כי סבב בחירות שלישי יהיה באשמת ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני לא רוצה להיכנס למתווים ספציפיים אך אני תוהה למה נתניהו לא יוצא כדי לנקות את שמו. איך כל הנתיבים הפתלתלים הללו שהוא מציע טובים למדינת ישראל?".

זו אחת האופציות למנוע בחירות. שמעתי שגם גנץ מעוניין בזה אך לפיד מסרב כי לא מדובר על רוטציה עם לפיד.
"אני לא חושב שזה מה שמניע את לפיד. בסוף תהיה החלטה משותפת שמחייבת את כולם. האחריות לפיזור הכנסת היא לא בגלל המחלוקות הפנימיות. זה לא בגלל לפיד או יעלון. אם נלך שוב לבחירות – זה בגלל נתניהו".כל אחד ינסה להטיל את האשמה על האחר – זה לא משנה. אף אחד מאיתנו לא יודע איך זה יתפרש אצל המאזינים בבית. בסוף כולכם תשלמו מחיר. יש כאן סיטואציה על הפנים כשאין הכרעה חד משמעית. נתניהו ניסה להרכיב ממשלה וכשל וגם גנץ ניסה וכשל.
"נקווה שנצליח בימים שנותרו לצאת מהפלונטר הזה. אני מקבל את הטענה שהאחריות היא על כולם. מדובר במערכת בחירות שלישית שנתניהו מוביל אותנו אליה. נתניהו פיזר את הכנסת, ניסה להשיג 61 במערכת הבחירות השנייה ונכשל".

גם אתם נכשלתם. לא הצלחתם להרכיב ממשלה.
"בפרספקטיבה של תקופה, היינו אמורים בנובמבר האחרון לצאת למערכת בחירות בפעם הראשונה ולא לעמוד בפני מערכת בחירות שלישית".

החוק מאפשר לראש ממשלה תחת כתב אישום לכהן עד פסק דין חלוט. נתניהו מוכן עוד חצי שנה לצאת מהזירה הפוליטית. ממילא אם יהיו בחירות הוא יישאר בתפקידו לעוד חצי שנה.
"אני מכבד את החוק. מבחינה ערכית אני לא רוצה שראש הממשלה שלי יהיה מישהו עם כתב אישום חמור. אני נכון לפשרות אך בסוף צריך לעשות את מה שטוב למדינה. אני תוהה למה הוא מושך עוד כמה חודשים בתפקיד בדרכים פתלתלות. אני תוהה איך הקומבינה הזו מיטיבה עם האזרחים".

שאלתם את מצביעי כחול-לבן מה הם רוצים? אני מניחה שרבים לא רוצים עוד מערכת בחירות נוספת כי לא יודעים מה יקרה בה.
"כשמדובר ביותר ממיליון מצביעים יש כל מיני עמדות. האמת היא מורכבת וגם אנחנו בתוך הדילמות".

חילי טרופר. צילום: חוסן לישראלחילי טרופר. צילום: חוסן לישראל


אני מבינה את העמדה הערכית שלכם ואת המציאות. תמצאו פתרון לפלונטר הזה כדי שלא נלך לבחירות.
"אלקין בדבריו הבוקר הבהיר שהליכוד לא זז מכלום. הם דורשים שגם נתניהו יכהן ראשון וגם לשמור על הבלוק. יש כאן כמה מיליוני אזרחים שהם בני ערובה 
של אדם אחד ואני קורא להיכנס למשא ומתן בלי תנאים מוקדמים".

אם נתניהו זז הצידה מחר בבוקר אתם מוכנים להרכיב ממשלה עם החרדים. לכן הבלוק הוא ויכוח מיותר.
"יש לנו גם קווי יסוד וגם תפיסת עולם. צריך להסתכל על התמונה מרחוק. צד אחד מתעקש לקבל הכל ואני קורא לכולם להתפשר".

יש סיכוי שגנץ יסכים?
"אלו ימים לא פשוטים וכל החלטה שיקבל היא לא פשוטה".

מספיקה החלטה אחת שתאפשר לו לבסוף להיות ראש ממשלה.
"הדילמה היא קשה. זה סיפור מורכב ואני סומך על בני שיקבל את ההחלטה הנכונה".