בראל חדריה שמואלי, שנפצע אמש במהלך האירועים בגבול רצועת עזה, ממשיך להיאבק על חייו בבית החולים. אביו יוסי הגיב היום (ראשון) על פציעת בנו, ואמר כי "זו תקלה גדולה של הצבא. ממתי אסור לירות בהם? הם באו להרוג אותו. למה הבן שלי צריך להגיע לבית חולים בגלל הפגנה?".

לכאן ב' אמר: "כל עם ישראל שיתפלל לשלומו, לפחות שיחיה, לא יותר מזה. זהו. בורא עולם שישמור עליו ויחזק אותו, וייתן לו לחזור לחיים נורמליים". הוא הוסיף כי "יש תסכול על הפאדיחות שלכם. מה זה הפאדיחות האלה? איך נותנים לאנשים להתקרב עד הגבול, עד הגדר?".

מוקדם יותר, סנ"צ ק', מפקדו של בראל שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM ועדכן במצבו: "הוא עדיין מאושפז בטיפול נמרץ ומצבו קשה עד אנוש, אנחנו מקווים לבשורות טובות ולישועות", אמר בראשית דבריו, "בהזדמנות זו, אני מבקש מהמאזינים להתפלל לרפואתו של בראל בן ניצה, שבעזרת השם יקום ונוכל להיות במצב אחר היום".

הוא פירט על ההיערכות של היחידה לאירועים בדרום, והסביר ב-103FM: "היחידה נערכה בגזרת החטיבה צפונית באוגדת עזה לפעילות נגד מפירי סדר, ידענו על ההפגנה הצפויה, ונערכנו לזה כמו שאנחנו עושים הרבה זמן". סנ"צ ק', מפקד יחידת המסתערבים בדרום, ציין כי "מזה מספר שנים שהיחידה מבצעת את הפעילות שם ככוח שובר שווין בגזרת הגדר, על מנת לפגוע ממפירי סדר, מפגינים ומחבלים, ולמנוע את חדירת הגדר לכיוון היישובים".

"מדובר ביחידה מיוחדת, שיש בה אמצעים שוברי שוויון כולל צליפה", סיפר מפקד יחידת המסתערבים בדרום, "בראל היה צלף ביחידה, והוא נורה ע"י מחבל כאשר הכוחות התמקמו בעמדות. הוא נפגע בראשו, קיבל טיפול רפואי מהיר ופונה לבי"ח סורוקה". הקצין הבכיר ציין כי הירי בוצע דרך חרך ירי בגדר באזור החטיבה הצפונית, שם הכוחות היו ממוקמים". 

מה בדיוק קרה שם? תאר את רגע הפגיעה.
"אני לא יכול להתייחס כרגע לעומק על האירועים, כי הנושא נמצא בתחקיר וברגע שנבין את הלקחים נפיק אותם ונבצע את זה בצורה מסודרת עם הצבא. בכללי, בראל נפגע מכדור בראש, באותו רגע פונה מהר לבי"ח וכרגע מאושפז".

מפגין פלסטיני מכוון אקדח דרך גדר רצועת עזה (צילום: ללא)מפגין פלסטיני מכוון אקדח דרך גדר רצועת עזה (צילום: ללא)

סנ"צ ק' ציין כי היחידה ערוכה לאירועים מהסוג הזה. "עשינו עשרות ומאות פעילותיו כאלה בגדר", הסביר, "בסיטואציה הזו נפגענו, זה לא היה לטובתנו, אבל מבחינת הכוח אנחנו ערוכים כיחידה לכל המצבים, כולל לזריקת מטענים ולירי צלפים". הוא נשאל האם המחבל כבר נעצר, והשיב: "הנושא נמצא כעת בטיפול צה"ל, אני לא יכול להתייחס לזה לעומק".

"האירוע של אתמול היה חריג, אנחנו לא רואים בשגרה אירוע בו מחבל חמוש עם נשק נמצא בתוך ההמון", הדגיש, "זה לא משהו שמתרחש בשגרה בהפרות הסדר שאנחנו מכירים, וגם התעוזה העזות והתעוזה שלהם להגיע עד הלוחם עם נשק". יוכפז ודוידוב שאלו האם ישנה עלייה בהפרות הסדר, והוא השיב: "הפרות הסדר, כמו שאתם מכירים, יש עליות וירידות - זה בהתאם למצב. מבחינת התקופה האחרונה, הייתה ירידה דווקא משומר החומות ששם גם פעלנו בגזרה, הייתה ירידה וכרגע עלייה לאור האירוע אתמול".

סנ"צ ק' נשאל על הסיכום שהושג עם חמאס, על אופן העברת הכסף הקטארי לרצועה. המגישים תהו האם ההפגנה אמורה היתה להיות יותר שקטה לנוכח ההסכם, והקצין הבכיר השיב: "כוחותינו ערוכים לכל התרחישים, ההפגנה המדוברת היתה אמורה להיות לא אלימה והתלקחה".

בסיום הראיון, הקצין הבכיר סיפר על הלוחם שנאבק על חייו: "הוא אחד הלוחמים הוותיקים, התגייס במרץ 2019 לאחר מכינה קדם צבאית, מלח הארץ. הוא שובץ במשמר הגבול ולאחר סיום קורס ההכשרה יצא להכשרת יחידת המסתערבים בימ"ס, חשוב לי לציין שמדובר בלוחם, צלף, ערכי, מקצועי, חברותי, חונך לוחמים חדשים ביחידה, היה מועמד לגיוס לקבע, באמת מלח הארץ. שכל עם ישראל יתפלל להחלמה שלו".