באיחור של 34 שנים: הרמטכ"ל אביב כוכבי העניק דרגת תת אלוף במילואים לאביאם סלע, מפעילו של ג'ונתן פולארד, שפרש מצה"ל בעקבות פרשת הריגול והפסיק את תפקידו כמפקד בסיס תל נוף זמן קצר לאחר המינוי.

ההחלטה להעלאתו בדרגה התקבלה בהמלצת מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין ולאחר אישור הרמטכ״ל כאמור ואישורו של שר הביטחון בני גנץ.  טקס קבלת הדרגות ייערך היום (רביעי) במחנה ״רבין״ (הקריה) בתל אביב.

הענקת דרגת תת אלוף במילואים לאביאם סלע (צילום: דובר צה''ל)הענקת דרגת תת אלוף במילואים לאביאם סלע (צילום: דובר צה''ל)

סלע הוא ד"ר למערכות מידע, נשוי, אב לשלושה ילדים וסב לשישה נכדים. הוא נולד בשנת 1946 והתגייס ב-1963 לקורס טיס. הוא שירת כמפקד טייסת ״קורנס״, כיהן כראש מחלקת המבצעים בחיל האוויר, כמפקד בסיס ״רמון״, כמפקד בסיס ״תל נוף״ ובנוסף כמדריך במכללה לביטחון לאומי. בשנת 1992 השתחרר מצה״ל.
 
סלע היה ממתכנני מבצע ״אופרה״ לתקיפת הכור הגרעיני בעיראק ופיקד על תקיפת סוללות טילי קרקע-אוויר בבקעת הלבנון במלחמת לבנון הראשונה. בשנת 1976 קיבל סלע את פרס מפקד חיל האוויר על פיתוח מערכת ממוכנת לשליטה ובקרה.

ג'ונתן פולארד (צילום: רויטרס)ג'ונתן פולארד (צילום: רויטרס)

סלע החל את תפקידו כמפקד בסיס ״תל נוף״ בפברואר 1987, ואושרה לו דרגת תת-אלוף עם מינויו לתפקיד. בעקבות מעורבותו בפרשת פולארד, הקצין החליט באופן יזום ומתוך אחריות לאומית, להפסיק את תפקידו. 

בשנת 1992 השתחרר מצה״ל בדרגת אלוף-משנה. כעבור 29 שנים, ב-20 בינואר 2021, העניק נשיא ארצות הברית חנינה מלאה לסלע. הבקשה נתמכה על-ידי ראש ממשלת ישראל, שגריר ישראל בארה״ב ועל-ידי השגריר האמריקאי בישראל.