באיראן מספר המתים ממשיך לטפס, ומשטר האייתוללות לא מוצא פתרון למשבר העמוק שפוקד את הרפובליקה האסלאמית. הפרשן לענייני ערבים, צביקה יחזקאלי, התייחס הבוקר (שישי) למשבר בתכנית של ניסים משעל ב-103FM, ואמר כי "המשבר מאיים על שלטון האייתוללות".

יחזקאלי הסביר כי "איראן מובילה במספרים מאוד מדאיגים. אם מסתכלים על המספרים שהם מפרסמים, השלטון עצמו, סגן שר הבריאות אומר שכל שעה מתים שלושה איראנים מקורונה. כל 20 דקות יש אדם אחד שמת מקורונה, בכל שעה יש יותר מ-40 נדבקים במחלה".

יש באיראן 20,000 נדבקים?
"נכון, זה רק הנתונים שהאיראנים מפרסמים, אתה מכיר את האיראנים מסיפור המטוס האוקראיני ובכלל, השלטון באיראן חרד לגורלו. אמרנו בתחילת התפרצות המגפה שהטיפול הזה יקבע האם הקורונה יהווה איום על המשטר, היום אני יכול להגיד לך שהמגפה הזו היא סוג של איום על המשטר. אני לא יודע אם זה איום קריטי, אבל בהחלט אסטרטגי, שאם הם לא יתעוררו ויתעשתו הם לא יוכלו בסופו של דבר להתעלם מהגורם הזה. זה מביא אותנו לשאלה האם באמת לאיראנים יש את היכולת מבחינת תשתיות, משמעת, סדר ושליטה למגר את המגפה הזאת, והתשובה היא לא, הם לא מצליחים. הם מאוד היו רוצים, ואפילו היו מבקשים בצינורות לא רשמיים מהמערב עזרה, אותם איראנים שכל הזמן אומרים 'מוות לאמריקה ומוות לישראל', מבקשים עזרה. כנראה שהמצב יצא מכלל שליטה, זה גם אמרו בכירים איראנים שהמצב יצא מכלל שליטה. המגפה הזו פוגעת בעיקר בבכירים, לפחות ממה שאנחנו רואים".

איך הם מסבירים את זה?
"לא מצאתי הסבר מניח את הדעת. איך הנגיף הגיע? מסטודנטים שלמדו בסין והסתלקו לשם, מהעיר הראשונה בה התפרצה המגפה, והגיעו מהר לאיראן בהוראת המשטר. מי אלה האנשים שלומדים בחו"ל? מי אלה הסטודנטים שנמצאים בחו"ל מבחינת המעמדות הסוציו-אקונומיות באיראן? רק אנשי השלטון. שמעתי איש דת שיעי שאומר 'איזה מכה אללה הביא כדי להכות את המערב', הוא כבר קבור, הוא לא בין החיים. אתה רואה שגם ישיבות ממשלה, מועצה עליונה, מועצות ערים, כולן נערכות בבידוד או עם מסכות. אני חושב שבגלל שהבכירים באיראן ובני משפחותיהם ומקרוביהם יוצאים לחו"ל, והם הראשונים שנפגעו והם הראשונים שהפיצו את המגפה".למה אין שם סגר?
"קודם כל זה עניין של משמעת. אני חושב שגם הציבור האיראני כרגע מבין שיש פה שלטון שלא בדיוק דואג להם, הדאגה שלהם היא מטלטלה, מחוסר יציבות, אין להם יכולת".

הם לא מתמודדים בכלל עם המגפה?
"כלום, כמעט אין התמודדות. יש אזורים שלמים באיראן שהאזרחים בעצמם מנהלים בידוד, בעצמם מנהלים סגירה של שכונות, מנהלים ניהול מסוים של מי חולה ובמה חלה. אין להם יכולת אפילו לאבחן את זה. תיקח את מצרים שם יש מספר אוכלוסייה דומה לאיראן , יש 275 אנשים שנפגעו מהנגיף ו-7 נפטרו מהקורונה. זאת לא מדינה עם יכולות ותשתיות, אבל עם משמעת ושלטון מסודר, שפנוי גם לטפל באזרחים - אפשר למגר את זה. באיראן זה לא קיים, זה מראה לנו את החלל השלטוני העצום שיש באיראן ואת חוסר היכולת של השלטון הזה, חוץ מלאיים החוצה, לנהל פנימה את המדינה. הם משחררים אסירים עכשיו, יש חנינות המוניות כי הם לא מצליחים לנהל את בתי הכלא. יותר מכך, יש צילומי לוין של קברים המוניים שמוכנים כבר להרוגי הקורונה, האופוזיציה מדברת על מספרים של 6,000 ואפילו 10,000. כנראה שאנחנו רק בהתחלה של הסיפור הזה, עם קצב ההדבקה אי אפשר לעצור את זה, גם השלטון האיראני מודה שהמגפה הזאת יצאה מכלל שליטה".