מחאת בתי החולים: שבעת מנהלי בתי החולים הציבוריים ערכו היום (רביעי) מסיבת עיתונאים מול מעונו של ראש הממשלה נפתלי בנט בבלפור, ודרשו ממנו להתערב במשבר. בתוך כך, הם הודיעו כי ישביתו את פעילותם ולא יטפלו בחולים מחר בבוקר בין השעות 8:00-10:00. זאת, כמחאה על חוסר התקציב.

מנכ״ל שערי צדק, פרופ' עפר מרין, מסר כי: "הזעקה שלנו כנראה עוד לא הגיעה לאוזניים הנכונות. אנחנו פה מחוץ לבית ראש הממשלה כי הוא חייב להתערב במשבר הזה. אנחנו פותחים מחר מאהל מול משרד ראש הממשלה ואנחנו נשב שם עד שיהיה פתרון. נעשה שם את ארוחת שבת, נעשה שם את ארוחת ראש השנה ביחד עם המשפחות שלנו, עד שימצא פתרון"

מנכ״ל בית החולים האנגלי בנצרת פרופ' פהד חכים הוסיף: "ראש הממשלה בנט, שר האוצר ליברמן, שר הבריאות הורוביץ, ממשלת השינוי, אתם צריכים לבקש סליחה מאמא שלי. אמא אני מצטער, את הניתוח שלך ביטלתי. לעובדים שלנו נמאס שהם לא מקבלים את מה שמגיע להם".

מנכ״ל הדסה פרופ' יורם וייס: ״עצוב שאנחנו כבר שבוע מאז שהחלו העיצומים, ביטלנו אלפי חולים במרפאות וניתוחים, ומשרדי האוצר והבריאות לא מצאו דרך לקיים את ההסכם איתנו. מחר בין שמונה לעשר בבוקר 7 בתי החולים יעצרו פעילות. המרפאות לא יעבדו, חדרי הניתוח לא יפעלו. רק מקרי הצלת חיים יתקבלו. כואב לי הלב. אנחנו מקווים שהפתרון יגיע ולפני ראש השנה.  זה לא בשבילנו, אלא בשביל תושבי ירושלים, נצרת, נתניה ובני ברק, זו מלחמה שאנחנו נלחמים בשבילם״.

מנכ״ל לניאדו נדב חן התייחס לדברים גם הוא: ״ראש הממשלה בנט, זה רק בידיים שלך. שני מיליון אזרחים ראויים לקבל שירות טוב״. מנכ״ל בית החולים הצרפתי בנצרת ד״ר נאיל אליאס הוסיף: ״ראש הממשלה, בינואר האחרון פגשת אותנו, הבנת את המצוקה שלנו, הבטחת עזרה, הבטחת פתרון. תתערב כדי שנוכל לחזור לבתי החולים לטפל בחולים שלנו. אנחנו רוצים לעזור לך לנצח את המגיפה וזה אפשרי - תבטיח לנו וודאות כלכלית״.

גם מנכ״ל מעייני הישועה שלמה רוטשילד הגיב: "ראש הממשלה קראת למצב הזה בושה, עכשיו אני מבקש ממך, שים סוף לבושה הזו״. מנכ״ל ביה״ח המשפחה הקדושה בנצרת ד״ר אברהים חרבג׳י אמר כי ״אין לנו תקציב לטפל בחולים ומטופלים שלנו. זו בושה. שר הממשלה - זה בידיים שלך״.

כזכור, בתי החולים הציבוריים עברו לעבוד במתכונת חירום בשל אי־היכולת לטפל בחולים ולאור אי־קיום ההסכם שחתמו משרדי הבריאות והאוצר עמם והיעדר תקציב, כך לטענתם. בהודעה לשר הבריאות ומד"א נכתב כי "בשל הגירעון המבני שכופה עלינו המדינה ובעקבות אי־קיום ההסכם עם בתי החולים הציבוריים, שבעת בתי החולים לא מסוגלים לתפקד באופן מלא ולתת טיפול נאות למטופלים. שבעת בתי החולים יעברו למתכונת שבת ויבצעו רק פעילות מצילת חיים".