דו"ח חדש של הבנק העולמי קבע כי מגפת הקורונה ממשיכה לפגוע באופן קשה בכלכלה הפלסטינית שכבר מקרטעת, וכתוצאה מכך התכווץ התוצר המקומי הגולמי ב- 11.5 אחוזים בשנת 2020, אחת הירידות הקשות ביותר שנרשמו. תחת המשבר הכלכלי, תת-אספקה במערכת הבריאות ואי וודאות לגבי מערך החיסונים, הדו"ח קורא לתיאום בין הרשות הפלסטינית לישראל והעולם על מנת למגר את המגיפה ולאפשר שירותי בריאות נחוצים.

דו"ח המעקב הכלכלי החדש של הבנק העולמי יוצג לוועדת הקשר האד-הוק (AHLC) במהלך ישיבה מדינית לפיתוח סיוע לעם הפלסטיני (ישיבה וירטואלית) שתתקיים מחר. הדו"ח מדגיש אתגרים קריטיים העומדים בפני הכלכלה הפלסטינית ומתאר את ההשפעה של הנגיף על תחום הבריאות ואת צעדי המדיניות שאומצו עד כה.

עוד לפני שמשבר הקורונה החל, התחזית לכלכלה הפלסטינית הייתה עגומה עם רמות צמיחה נמוכות, גירעונות כספיים מתמשכים, שיעורי אבטלה גבוהים ועוני גובר. המצב החמיר עם ההשפעות המשולבות של המגפה והפסקת העברת כספי המיסים שישראל גובה עבור הרשות, מה שהוביל לאחת ההתכווצויות החדות בפעילות הכלכלית.

לפי הדו"ח, הכלכלה הפלסטינית במצב קשה מאוד עקב המשבר הבריאותי והכלכלי העולמי, לאחר שסבלה משלוש תקופות סגר בחודשים מרץ, יולי ונובמבר 2020, האטה כלכלית קשה, ומשבר פוליטי עם ישראל שעיכב את העברת המיסים שישראל גובה עבור הרשות במשך חצי שנה (מאי-נובמבר 2020).

כתוצאה מכך, התמ"ג הפלסטיני ב-2020 צפוי לרדת בכ-11.5%. שיעור האבטלה בשטחים הפלסטיניים הגיע לכ-28.5% בסוף הרבעון השלישי של 2020, הכולל שיעור אבטלה של כ-49% ברצועת עזה ושיעור אבטלה של כ-19% בגדה המערבית. שיעור העוני עלה לכ-30% כאשר כ -1.4 מיליון פלסטינים חיים מתחת לקו העוני. ההשפעה המשולבת של המגפה, הפסקת הכנסות מגביית המיסים וירידה של 20% בסיוע בינלאומי הביאו לפער תקציבי, לאחר הסיוע שהתקבל, של מעל למיליארד דולר - הגבוה ביותר מזה שנים.

"מגפת הקורונה והשפעותיה החריפו את מצב הכלכלה הפלסטינית שהיה קשה ומדאיג עוד קודם לכן. ככל שהמגפה הולכת ומתארכת, מוטל עומס רב על מערכות הרווחה והבריאות השבריריות אשר מקשה עוד יותר על ההתמודדות עם המשבר. אתגר החיסונים הוסיף אף לחוסר וודאות עבור הפלסטינים ולגבי התאוששות כלכלית", אמר קנתן שנקר, מנהל אזורי של הבנק העולמי בגדה המערבית ועזה.

הרשות הפלסטינית מתכננת לחסן 20% מתושביה בחיסונים המסופקים לה חינם במסגרת התוכנית הבינלאומית COVAX, בגיבוי ארגון הבריאות העולמי. משרד הבריאות הפלסטיני מתכנן לרכוש חיסונים נוספים כדי לחסן 60% מהאוכלוסייה, בעלות כוללת של כ-55 מיליון דולר, מהם קיים פער של 30 מיליון דולר. עד כה קיבלה הרשות פחות מ -20,000 מנות חיסונים. בעוד שישראל מובילה את העולם מבחינת חיסונים לנפש, משרד הבריאות הישראלי לא גיבש אסטרטגיית הקצאה לתמיכה בשטחים, מעבר ל-5,000 חיסונים שהועברו לחיסון עובדי מערכת הבריאות.

בין המלצות הדו"ח - שיפור התיאום בין הרשות לישראל למיגור המגיפה וניהול מערך החיסונים, ולהפחית את האתגרים של בקרת הגבולות לאפשר רכישת ציוד רפואי מציל חיים. תיאום זה הינו קריטי בזמן שהרשות מגבשת את תכניות פריסת החיסונים שלה. בנוסף, הדו"ח ממליץ להקים מרכז פעולות חירום לבריאות הציבור כדי לרכז את ניהול הנתונים ותהליכי קבלת החלטות מושכלים אשר ישמש כגוף תיאום יעיל עם כל השותפים. עקב אובדן משמעותי בהכנסות, התורמים יכולים לסייע במיגור האתגרים הבריאותיים באמצעות השקעות מוגברות לסיוע עם המגיפה תוך כדי הבטחת המשכיות שירותי הבריאות החיוניים והכנסת חיסונים.