יוסי בורנשטיין, יו"ר חברה יזמית בתחום הקנאביס הרפואי, התייחס היום (חמישי) בתכנית "איפה הכסףב-103FM לפרסומים לפיהם הממשלה צפויה לאשר בתחילת השבוע הבא ייצוא קנאביס מישראל. "אני מברך על ההחלטה שאמורה להתקבל ביום ראשון", אמר בורנשטיין בפתח דבריו, והוסיף: "למרות ההחלטה שתתקבל, יש לוחות זמנים ליישומה. במסגרת לוחות הזמנים מדובר על היערכות של שישה חודשים מיום קבלת המשאבים ולא מיום ההחלטה. זאת אומרת שצפויים עוד שלושה חודשים למועד ההיערכות, וזה אומר שזה לא יקרה כבר מחר בבוקר, אלא מדובר בתהליך שייקח בין חצי שנה לשנה".

 


"היתרון", לטענתו, "הוא שזה נותן זמן להיערכות של המגדלים והיצרנים לתנאי הרגולציה וההחלטה תאפשר לדאוג לכל אותם למיליוני חולים שלא יכולו לקבל את הקנאביס הרפואי ברמה גבוהה של רגולציה".
 
אפשר לומר ש'מציון תצא שכטה'?
"גם ייצוא המוצרים יהיה מוגבל. לא יאושר ייצוא של חומר צמחי, אלא רק תוצאי הצמח כמוצרים מוגמרים".
 
כשנשאל האם ההחלטה לא תפגע באספקה לשוק המקומי, אמר: "ממש לא. השוק המקומי פה מאוד מוגבל - מדובר בשמונה מיליון איש במדינת ישראל שרק 40 אלף מהם משתמשים, והצפי הוא לעלייה עד למאה אלף צרכנים. שרשרת האספקה היא מסודרת והרפורמה יוצאת לדרך. כמי שכבר מוכר בבתי המרקחת את המותג 'קנריט', אני יכול לספר שהפיילוט עובד בצורה חלקה. אנחנו מקווים שבאפריל כל שאר החולים יהיו זכאים לקבל את זה בצורה מסודרת".

תושבי מדינת ישראל ייהנו ממיסים ומהרווחים שיהיו למדינה, כמה כסף המדינה תרוויח מהמהלך הזה?
"הצפי של משרד האוצר היה בין מיליארד ל-4.1 מיליארד שקלים של הכנסות. זה יכול להיות הרבה יותר. אנחנו חושבים שההחלטה היא מעט מידי ומאוחר מידי כי מדינות כמו קנדה ואחרות השיגו אותנו למרות שיכולנו להיות הראשונים. ההכנסה הצפויה למדינת ישראל היא עצומה לא רק בגלל הגידול והכמות אלא בגלל מחקר הפיתוח הטכנולוגי. רק לאחרונה הושקעו בחברות ישראליות בתחום במיליוני דולרים".