בג"ץ קבע היום (שני) כי מחירי מוצאי החלב המפוקחים יעלו בשיעור של 3.4%, זאת בניגוד לעמדתו של שר האוצר משה כחלון. כחלון עצמו הגיב וכתב בטוויטר: "קיבלתי כעת את פסק דין מחירי החלב מבג"ץ. אלמד את פסק הדין ואתייחס אליו בהמשך".

פסק הדין המלא:
 
ח"כ איתן ברושי (העבודה), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, התייחס לעתירה ומסר: "ענף החלב הוא ענף מרכזי בחקלאות הישראלית הנמצא בפריסה ארצית רחבה, מאצבע הגליל ועד הערבה ואילת. הדיון החשוב על יוקר המחייה אסור שיעשה בין כותלי בית המשפט. לשם כך, נקבע שקביעת המחיר של מוצרי החלב שבפיקוח תעשה על ידי ועדה משותפת של משרדי האוצר והחקלאות, לכן על המדינה מוטלת החובה לעמוד בהחלטות שהיא עצמה קיבלה". לדבריו, תנובה וטרה הן חברות חשובות ומשפיעות בכלכלה ובחקלאות הישראלית. מעבר לאספקת אלפי מקומות עבודה לישראלים בכל רחבי הארץ, תנובה וטרה מחזקות את ביטחון המזון בכך שהן מספקת מזון מקומי, טרי ואיכותי.

"יש לשמור על האיזון הנכון בין אספקת מזון טרי ואיכותי במחיר סביר לצרכן, לבין שמירה על החקלאות והתעשייה המקומית. מכאן אני קורא לכל המפלגות לאמץ מדיניות נכונה ומאוזנת למען ההתיישבות והחקלאות בישראל", הסביר. 


כזכור, בחודש שעבר המדינה הודיעה לבג"ץ שהיא מסכימה לדרישת חברת תנובה להעלאת מחיר מוצרי החלב שבפיקוח בכ-3.4%. בתשובה צוין כי שר האוצר, משה כחלון, הביע את התנגדותו למהלך. המדינה ביקשה מבית המשפט להורות לכחלון לשנות את צו הפיקוח על מחירי המוצרים, זאת לנוכח העלייה במחיר החלב הגולמי ובהתאם להמלצת ועדת המחירים. 
 
בתשובה הסבירה המדינה כי עמדת היועמ"ש הייתה כי ניתן בשלב זה לא להעלות את המחירים, וזאת נוכח הכוונה להשלים את חקיקה המתווה שהציע השר כחלון בנושא, בתוך כשלושה חודשים.

עם זאת, הוסבר במסמך, כי "להחלטה בדבר פיזור הכנסת יש השלכה ממשית על יכולתם של השרים להשלים את הליכי החקיקה במסגרת המועדים שנמסרו לבית המשפט. פיזורה של הכנסת מהווה שינוי נסיבות מהותי לעניין ההיתכנות המעשית לקידום המתווה באמצעות חקיקה, לאפשרות להמשיך ולטעון כי קיימים נימוקים המצדיקים את החלטת השרים שלא לפעול על פי המלצת ועדת המחירים, כמו גם לעניין חובתה של הממשלה היוצאת לפעול בתקופה זו באיפוק וריסון". 
 
בתחילת נובמבר השיק כחלון את הרפורמה במשק החלב. כחלון הבטיח אז, בין היתר, חיסכון של 350 שקל לשנה למשפחה בהוצאות על מוצרי חלב, ייעול משק החלב ושמירה על החקלאות.
 
כחלון אמר בעקבות ההחלטה כי "במשך השנה האחרונה אני מסרב לחתום על העלייה במחירי החלב מתוך תפיסה שזהו צעד ציני ומיותר של מונופול דורסני ונצלני שנועד להגדיל רווחים על חשבון הציבור. צר לי שהפרקליטות לא מצאה לנכון להגן על עמדתי. אעשה ככל שביכולתי, במסגרת החוק, כדי למנוע את עליית המחירים המיותרת הזו. בכוונתי להורות מיד לאחר הבחירות בחינה מחדש של התנהלות המחלבות, ובראשן תנובה, וקשרי הגומלין ביניהן על כל המשתמע מכל".