שרי החקלאות והאוצר פרסמו הבוקר (חמישי) טיוטת צו לשימוע ציבורי, שעניינו הפחתות המכסים על פירות וירקות. הצו המוצע, כולל ביטול מיידי של המכס על מספר פירות וירקות ובהם אבוקדו, שום, פטריות אפונה, שעועית, תאנים, אננס ארטישוק ועוד, על מנת להוזיל באופן מיידי את סל הצריכה.

יתר המכסים על כלל הפירות והירקות הטריים, הקפואים והמשומרים, יופחתו באופן הדרגתי על פני שש פעימות במרחק של חמש שנים וזאת, כדי לאפשר לחקלאות הישראלית להסתגל למצב החדש.

הטיוטה הגיעה בהמשך לאישור הרפורמה בממשלה. מדובר בצו שייחתם וייכנס לתוקף - כלומר, המכס יופחת ואז תהיה הוזלת במחירים. הצו פורסם כטיוטה לשימוע ציבורי, במסגרתו ישמע הציבור בעניינו, ובפרט ציבור החקלאים, ולאחר מכן ייחתם וייכנס לתוקף. שכן מחירי הפירות והירקות זינקו בשנים האחרונות במעל ל-80%. הפחתת המכס תגדיל את התחרותיות בענפים אלה. החיסכון הצפוי מהרפורמה עומד על 840 שקלים בשנה לכל משק בית בישראל, שמצטבר לחיסכון כולל של כ-2.7 מיליארד שקלים בשנה.

הרפורמה כוללת חבילת תמיכה לענפי החקלאות לרבות תמיכה תקציבית ישירה לכל חקלאי, הרחבת הטבות המס לחקלאים דרך חוק לעידוד השקעות הון, תמיכה בסימון ארץ המקור, הוזלת התשומות לחקלאי (חומרי הדברה וכו') והשקעה של מעל שני מיליארד שקלים עבור חדשנות והעלאת פריון בענפי החקלאות. 

שר החקלאות עודד פורר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)שר החקלאות עודד פורר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

שר החקלאות, עודד פורר, אמר בעקבות זאת כי "מתווה פתיחת השוק לתחרות והוזלת מחירי הפירות לצרכן, מקודם בהתאם להחלטת הממשלה ולצידו צעדי תמיכה ומענקים נדיבים לחקלאים בישראל. פתיחת השווקים תוזיל את המחיר לצרכן, תרחיב את מגוון המוצרים ותאפשר את פיתוח החקלאות המקומית באמצעות תמיכות ישירות ומענקים לחקלאים".

התנגדות מבית

גורם בקואליציה הוסיף על כך: "מדינת ישראל קמה הבוקר למשבר קואלציוני של ממש. פורר וליברמן פועלים באופן חד צדדי בניגוד לדעת עשרות חבר כנסת״.

סגן שרת הכלכלה, יאיר גולן, הביע התנגדותו לרפורמה בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו. "רפורמה בחקלאות? ממש לא, פופוליזם של שר החקלאות המתעלם מהמלצת בכירי משרדו. חבל שכך. רפורמה בחקלאות באמת נדרשת, אבל לא זו. אם בכוח, אז יהיה בכוח. הח"כים תומכי החקלאים בכנסת יודעים להפעיל כוח. השר פורר יכול לקנות את עולמו בהובלת רפורמה ומהלחך של התחדשות, אבל כדי להיות מנהיג אמיתי אתה חייב לוודא שיש חיילים מאחוריך. כרגע פורר נמצא במערכה לבד".

בעקבות הביקורת, השיב השר פורר בשיחה עם "מעריב": הממשלה כולה מחויבת למלחמה ביוקר המחיה. צו הורדת המכסים על פירות וירקות שפרסמנו הבוקר לשימוע ציבורי, הוא בדיוק בפורמט שכבר אושר בממשלה בקיץ האחרון. מטרת השימוע הציבורי היא בדיוק השיח שהיום אנחנו מקיימים עם החקלאים כדי להגיע  להסכמות. אבל אם מישהו חושב שהוא יטרפד את הרפורמה, יפגע באזרחי ישראל וימנע מהם לקנות פירות וירקות לאורך כל השנה במגוון רחב ובמחירים זולים רק כדי לשרת קבוצות לחץ כאלה או אחרות - הוא טועה".

הוא הוסיף כי "החקלאות הישראלית זקוקה לתחרות הזאת , החקלאות הישראלית זקוקה למענקים העצומים שהבאנו לטובת הרפורמה הזאת וגם לתמיכה הישירה שאנו ניתן . לכן אני מצפה שבשבוע - שבועיים הקרובים נצליח להגיע להסכמות מול נציגי החקלאים.