הקבלנים בהלם: מספר אתרי בניה באזור המרכז, שחזרו לעבוד בימים האחרונים במספר ערים בישראל לאחר הקפאה של כ-10 ימים עקב המצב, לא ציפו שהבוקר שלהם יפתח עם עצירה נוספת של העבודה על ידי פקחי העירייה - שמילאו אחר הוראת העירייה להוציא מהאתר עובדים ערבים ישראלים, חלקם מנהלי עבודה, שבלעדיהם העבודה באתר לא יכולה להימשך על פי חוק.

מערכת הביטחון במסר לממשלה: לבחור את המאבקים עם ארה"ב כרגע
הרצוג: "פרסום הסרטון של חמאס מראה את פרצופו האכזרי"

באתר הבניה של חברת רייסדור בראש העין נצפו פקחים במדים שמגרשים ערבים ישראלים, וטוענים כי "ראש העיר נתן הנחיה להוציא את ערביי ישראל מאתרי הבניה, רק יהודים ועובדים זרים".

עשרות מקרים דומים דווחו למערכת וואלה נדל"ן אתמול, וחברות הבניה חסרות אונים. בתל אביב, נפתחו חלק האתרים רק הבוקר, ולבקשת הקבלנים הגיעו מנהלי העבודה הערבים הישראלים לעבודה, חלקם עובדים כבר שלושים שנה בחברות, וגורשו בגסות. בעיריות אחרות טרם אישרו פתיחת אתרים וחברות הבניה מתמוטטות, כאשר בפועל הבניה כמעט ולא קיימת מאז תחילת המלחמה.

"אני בהלם", מספר אחד הקבלנים סא"ל במיל, שהגיע אתמול מגזרת עזה לאחר שגויס בשבת, "עובדים שלי, שיותר ישראלים ממך וממני, מגורשים בבושת פנים. אין לי פרצוף".

ובינתיים, ענף הנדל"ן קורס

חלק גדול מהעובדים הזרים ביקשו כבר לעזוב. שליש מהמולדבים, אלפי טורקים שדורשים לעזוב עקב המצב, וגם הפועלים הסינים בסימן שאלה גדול עקב המדיניות של הממשלה הסינית. זאת, בנוסף למעל 100 אלף העובדים הפלסטיניים שככל הנראה כבר לא יכנסו לעבוד בישראל.

בכיר בענף הבניה אומר: "יש לנו מנהלי עבודה שעובדים שנים, תפקידים בכירים, לא פועלים, המשטרה באה ומסלקת אותם מהמשרדים, בניגוד לזכויות לחוק של אזרח ישראלי. אנחנו אחראים להם וערבים להם, מעשים מטופשים כאלה יגרמו לעובדים הישראלים לשנוא אותנו. אין משילות".