הקוסמונאוט אלכסיי ליאונוב, מחלוצי תוכנית החלל הסובייטית והאדם הראשון לבצע הליכת חלל מת היום (שישי) בגיל 85, כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית RT. בין הסופדים לו היה גם האסטרונאוט האמריקאי לשעבר באז אולדרין, שנמנה על 12 האנשים היחידים שזכו לדרוך על הירח. הוא ספד לו בחשבון הטוויטר שלו: "שגריר הקוסמונאוטים לעולם. גאה שהייתי חבר שלך" וצירף תמונה משותפת שלהם:
ליאונוב נולד בכפר ליסטביאנקה שבסיביר וסיים את בית הספר לטייסי קרב בשנת 1957. שלוש שנים מאוחר יותר התקבל ליחידה להכנת הקוסמונאוטים הסובייטים. ב-18 במרץ 1965 ביצע ליאונוב את "הליכת החלל" הראשונה בהיסטוריה, כאשר יצא אל מחוץ לחללית ווסחוד 2, לטיול שנמשך 12 דקות ו-9 שניות. לאונוב עשה זאת שלושה שבועות לפני מקבילו האמריקאי, האסטרונאוט אד וייט.

בתום ההליכה, נתקל ליאונוב בקושי להיכנס חזרה לחללית, מפני שלחץ האוויר בחליפת החלל שלבש ניפח אותה עד כדי כך שהיא לא התאימה לפתח הקפסולה. בסופו של דבר, הצליח ליאונוב להידחק חזרה בקושי רב, לאחר ששיחרר מהאוויר שבחליפה לחלל. בעקבות התקלה, התארכה המשימה, שהייתה מתוכננת להמשך 12 דקות, לכמעט 24 דקות. אין בנמצא תמונות טובות של הרגע ההיסטורי, משום שהמצלמה שהותקנה מחוץ לחללית נשארה במנעל-האוויר שהושלך לחלל.
בחזרתם לאטמוספירה ארעה תקלה נוספת, במערכת ההנחיה האוטומטית, שחייבה את הטייס פאבל בלייב לנווט את החללית באופן ידני. כתוצאה מכך, נחתו הקוסמונאוטים כ-1,000 ק"מ מהיעד המתוכנן, ונאלצו לבלות יומיים בקור המקפיא של הרי אוראל. למעשה, הם שהו בהרים זמן ארוך יותר מאשר בחלל. בשנת 1968 הוא היה אמור לעמוד בראש הטיסה הרוסית המאוישת הראשונה סביב לירח, אך זו בוטלה לאחר שהאמריקאים הצליחו לבצע זאת לפניהם, בחללית אפולו 8.
בטיסתו הבאה לחלל, ב-15 ביולי 1975, פיקד ליאונוב על החללית סויוז 19 במסגרת משימה משותפת עם החללית האמריקאית אפולו, שהייתה הפעילות הרוסית-אמריקאית הראשונה בחלל. בין השנים 1976 ו-1982 שימש גנרל לאונוב כסגן מנהל מרכז הקוסמונאוטים "גגארין" ואף שימש כעורך המעצב והקריקטוריסט של עיתון הקוסמונאוטים APOGEE.