חברת צ'קפוינט חשפה היום (רביעי) כי במהלך החודש האחרון חלה עלייה דרמטית במספר המודעות בדארקנט, בהן האקרים מפרסמים, לכאורה, "חיסונים זמינים נגד קורונה" של החברות המובילות בתחום שזכו לאישורים רגולטוריים, וכן של "החיסון הסיני". מדובר בעלייה של כ-400 אחוזים במספר המודעות ביחס לתחילת נובמבר, כאשר לאחר אישורם של החיסונים ע"י ה-FDA והגוף המקביל באירופה, מספר המודעות בנושא זינק ללמעלה מ-300. 

מודעות למכירת חיסוני קורונה (צילום: צילום מסך)מודעות למכירת חיסוני קורונה (צילום: צילום מסך)

מנתוני החברה עולה, כי באותה התקופה נרשמה עלייה במחיר "החיסונים" המדוברים, מ-250 עד 300 דולרים בתחילת דצמבר, עד לאלף דולרים בשבוע האחרון. כמו כן, חלק שינוי בהצעות היקפי המכירה - ממכירת "חיסון" בודד, למכירה סיטונאית של כעשרת אלפים מנות. החוקרים של צ'קפוינט אף ביצעו הזמנה של אחד "החיסונים" הללו וכצפוי – המוכר נעלם (ואיתו גם חשבון הטלגרם והמודעה) לאחר הרכישה. 

מודעות למכירת חיסוני קורונה (צילום: צילום מסך)מודעות למכירת חיסוני קורונה (צילום: צילום מסך)

עודד ואנונו, ראש מחלקת חולשות מוצרים בצ'ק פוינט שערך את המחקר סיפר: "ברגע שהחיסונים עמדו להיות מאושרים ראינו בדארקנט התחלה של פרסומים על "היצע זמין של חיסונים למכירה". כיום, היקף המודעות הזה עלה באופן משמעותי שכן הביקוש בעולם לחיסונים עלה באופן ניכר גם כן". הוא הדגיש כי "כמו בכל תחום אחר של היצע וביקוש, יש מי שמנסה לנצל את העניין הגובר הזה ביצירת "שוק שחור" משל עצמו בניסיון לגרוף רווחים אישיים".