מורן חסיד, סטודנטית שנה ג' להנדסת מכונות ב־SCE, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, סובלת כבר תקופה ארוכה מדלקת מפרקים.

יחד עם חבריה לספסל הלימודים – אלון אלרון, יובל רחמני ויערה ממן – היא מצאה פתרון הנדסי שיסייע לה ולרבים נוספים לפתוח את הדלת בצורה קלה ופשוטה: ידית עזר לפתיחת הדלת באמצעות מרפק או כף יד פתוחה.

במסגרת הקורס "תיכון ופיתוח מוצרים 1", סטודנטים בשנה ג' להנדסת מכונות במסלול תיכון ועיצוב המוצר בקמפוס אשדוד של המכללה נדרשו לפתח ולייצר אביזר שיסייע לבעלי מוגבלויות. כך, מתוך המגבלה של מורן, באה לעולם ידית העזר המתלבשת על ציר ידית הדלת.

הלימודים במסלול מותאמים לצרכים החדשים של התעשייה הישראלית, המבקשת לגייס אל שורותיה מהנדסי מכונות שיוכלו לתכנן ולפתח מוצרים חדשניים על פי דרישות התעשייה ולהתאים אותם לצורכי המשתמש.

נוסף על כך, הלימודים כוללים שיטה ייחודיות של שילוב בסדנאות לעיצוב ובמעבדות תכן לפיתוח החשיבה והיצירתיות, והקניית יכולת התיכון והפיתוח הנדרשים ממהנדסים בצוותי פיתוח העוסקים בתחומים המשולבים.

ידית העזר מיועדת לשימוש קבוע ותפקידה להחליף את הידית המוכרת על מנת שאנשים בעלי מוגבלות, למשל האוכלוסייה המתמודדת עם דלקת מפרקים כרונית, המלווה בכאבים כמעט תמידיים, או אנשים קטועי אצבעות, יוכלו לפתוח את הדלת בעזרת לחיצה עדינה של כף היד או על ידי הישענות המרפק.

"בתחילת הקורס נאמר לנו שאנחנו צריכים להוציא לפועל ידית עזר להפעלת כוח. באותו הרגע חשבתי על הדברים שקשים לי ביומיום והעליתי אותם בפני חברי הקבוצה", אמרה חסיד.

"הרעיון המוביל היה החלפת ידית הדלת. את דלקת המפרקים גיליתי לפני כשמונה חודשים, אך סבלתי מכאבים במפרק היד כבר מעל לשלוש שנים, ופתיחת הדלת תמיד הייתה בעיה בשבילי בזמן התקף כאבים, כך שזה היה פשוט לחשוב על רעיון לפרויקט. במהלך פיתוח הידית החברים ואני ניסינו כמה שיותר ליצור ידית נוחה, ארגונומית, ושבאמת תפתור את בעיית לפיתת הידית הקשה".

אביחי שורין, ראש מסלול תיכון ועיצוב המוצר במחלקה להנדסת מכונות ב־SCE קמפוס אשדוד: "ידית העזר לפתיחת הדלת באמצעות המרפק הינה דוגמה טובה לזווית הראייה החדשנית והחשובה שאנו מקנים לסטודנטים במכללה, ופיתוחה מקנה ערך מוסף גדול לחברה בישראל ובכלל".

ד"ר גיא בן חמו, ראש המחלקה להנדסת מכונות ב־SCE קמפוס אשדוד: "זהו מוצר חיוני בעל חשיבות חברתית עצומה, שישפר רבות את איכות החיים של אנשים עם צרכים מיוחדים".