שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן ושרת הטכנולוגיות המתקדמות של איחוד האמירויות, שרה אל אמירי, חתמו (שלישי) על הסכם שיתוף פעולה היסטורי ראשון בתחום החלל בין מדינת ישראל ואיחוד האמירויות. ההסכם שייחתם היום, ה-15 מאז כינון היחסים בין המדינות, נערך בעיצומו של שבוע החלל בתערוכת אקספו 2020 בדובאי.

במסגרת שבוע החלל, תקיים סוכנות החלל הישראלית בביתן הישראלי, אירוע טרילטראלי, בשיתוף סוכנות החלל הצרפתית (CNES) וסוכנות החלל האיטלקית (ASI),באירוע יוצגו הלוויינים ונוס ושלום. פרויקט שלום, המשותף עם סוכנות החלל האיטלקית, כולל לוויין מסחרי המבוסס על טכנולוגיות מובילות בתחום התצפית ומיועד לתרום להתמודדות עם אתגרי שינויי האקלים, הסביבה והחקלאות המדייקת. לתוצריו של שלום, פוטנציאל השפעה עולמי כדוגמת פיתוח אפליקציות לניטור שינויים ביבולים, התמודדות עם אתגרי זיהום מאגרי מים ועוד. 

חתימת ההסכם בין ישראל לאמירויות בתחום החלל (צילום: משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה )חתימת ההסכם בין ישראל לאמירויות בתחום החלל (צילום: משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה )

ההסכם המדובר הוא הסכם מסגרת לשיתוף פעולה, לצד מסמכי הבנות ביחס לפרויקטים ספציפיים שכבר מקודמים, פרי עבודה של החודשים האחרונים בתקופת הקורונה בין שתי הסוכנויות. שיתוף הפעולה הראשון יבוא לידי ביטוי בפרויקט בראשית 2, שיתוף פעולה בינלאומי ראשון בין מדינות על משימת בראשית 2, שיקדם פעילויות משותפת של סוכנויות החלל של המדינות.

בראשית 2 (צילום: משרד המדע)בראשית 2 (צילום: משרד המדע)

הדבר צפוי להפוך את המשימה לפרויקט המדעי-טכנולוגי הראשון שייצור היסטוריה משותפת לשני העמים, במסגרתו הדגלים של ישראל והאמירויות על הירח. המשמעות היא, שהחללית בראשית 2 תהפוך לפרויקט משותף בין ישראל לאמירויות בהיבטי הטכנולוגיה, המדע והייצור, ולפרויקט יהיה אימפקט חינוכי משמעותי לילדי שתי המדינות.

שיתוף פעולה נוסף מצרף את האמירויות למחקר מדעי משותף המבוסס על נתונים מלוויין "ונוס" הישראלי-צרפתי, כאשר סוכנות החלל הישראלית והמקבילה מהאמירויות יפרסמו קול קורא למחקר משותף של חוקרים/ות משתי המדינות. המחקר המשותף, שיתבסס על הנתונים של לוויין ונוס, יבדוק תופעות הקשורות למשאבי כדור הארץ, חקלאות מדייקת, מדבור וניטור גופי מים. 

כאמור, לוויין ונוס הוא מיזם משותף של סוכנות החלל הישראלית (ISA) וסוכנות החלל הצרפתית (CNES) הלוויין הזעיר מצויד במצלמה מיוחדת שיכולה לקלוט פרטים על פני כדור הארץ ב-12 אורכי גל, בהם גם פרטים שאינם נראים לעין. הוא מצלם שטחים קבועים בישראל וברחבי העולם ויספק לחוקרים עשרות תמונות מדי יום שכל אחת מהן תכסה כ-730 קמ"ר.

מסלול הלוויין מאפשר זמן חזרה של אחת ליומיים לצילום אותם שטחים ובאותה זווית צפייה. הוא יקיף את כדור הארץ 29 פעמים תוך 48 שעות ויספק תמונות פעם ביומיים תוך שהוא חוזר בדיוק לאותה זווית צילום, דבר שיאפשר לזהות שינויים תכופים בצמחייה, בקרקע, בחופים, בגופי מים פנים יבשתיים ובאטמוספרה. שילוב שלוש תכונות אלה הוא ייחודי לוונוס, ואין כיום בחלל לוויין המכיל את כולן יחד. תכונות אלו מקנות לו יתרון על פני לווייני סביבה אחרים הפועלים כיום בחלל.

תמונה של הכינרת כפי שצולמה על ידי הלוויין ונוס (צילום: משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה )תמונה של הכינרת כפי שצולמה על ידי הלוויין ונוס (צילום: משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה )

כמו כן, במסגרת שיתוף הפעולה בתחום החלל, המדינות מקדמות צוותי עבודה לגיבוש פרויקט הנוגע בקביעת עיתוי מדויק למולד הירח. מדובר בפרויקט שהחל כיוזמה חינוכית ללימוד הנדסת לוויינים ואסטרונומיה עבור תלמידים ערבים ויהודים. שמו של המיזם יהיה ככל הנראה פרויקט "לונר-סאט", והוא צפוי לחבר תלמידים משתי המדינות, אשר יבנו וישגרו יחד לויין. מדובר בפרוייקט פרי יוזמת והובלת משרד המדע ובתמיכה כספית משותפת של משרד המדע, המשרד לשוויון חברתי והמשרד לשיתוף פעולה איזורי.

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש-הכהן: "ממשלות חותמות על הסכמים, אבל אנשים עושים את השלום! אני מברכת על הזכות שניתנה לי להגיע לאחר הסכמי אברהם לדובאי ולחתום על הסכמי שיתוף פעולה חשובים בין ישראל לאמירויות. הסכמים בין סוכנויות החלל של שתי המדינות, פרויקט בראשית 2, פרויקט לוויין ונוס ולבסוף פרוייקט "לונה- סט" שיחבר בין תלמידים ערבים ישראלים והאמירויות".

היא הוסיפה כי "תחום החלל אינו רק חקר הירח אלא מוביל טכנולוגיית משנות חיים בתחום האקלים, חקלאות מדייקת,  אתגרי המים והמידבור בעולם. אני שמחה שמצאתי בשרת הטכנולוגיות המתקדמות, שרה אל-אמירי, שותפה נאמנה לתפיסה שמחברת בין שתינו ולפיה מצוינות טכנולוגית המהווה מנוף כלכלי אבל לא פחות חשוב מזה הינה כלי חינוכי וחברתי ממדרגה ראשונה שמחבר בין אנשים ועמים.  אני מודה גם לשר אל פלאסי על דיון מאיר עיניים בסוגיית כוח אדם בענף ההי טק וללמוד מניסיונו הרב. אמשיך לפעול לחיזוק תעשיית החלל וההייטק המשגשגת בישראל, ליצירת הזדמנויות לשיתופי פעולה פורים בכל תחומי החדשנות, המדע והטכנולוגיה ולחיזוק מערכת היחסים בין המדינות".

תא"ל (מיל') אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה הוסיף: "עם כניסתי לתפקיד מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אני גאה להיות שותף לסדרת שיתופי פעולה חדשניים ובעלי ערך מדעי, טכנולוגי וחינוכי רב עם סוכנות החלל של האמירויות. בכוונתי לרתום את כל ניסיוני להעצמת תחום החלל בכלל וסוכנות החלל בישראל בפרט כמנוף כלכלי למדינה ולחברה הישראלית כולה על כל רבדיה".

מוריס קאהן: "במהלך החודשים האחרונים, יצרנו קשר אמיץ וחזק עם גורמים בכירים באיחוד האמירויות ששואפים לכונן מערכת יחסים עמוקה המבוססת על ערכים משותפים של חינוך, טכנולוגיה והשראה עבור הדורות הצעירים של שני העמים. אנחנו גאים להיות הפרויקט הראשון שיפרוץ את הדרך למהלכים היסטוריים נוספים כתוצאה מהסכמי אברהם, אנו ניגשים לעבוד על הפרטים על מנת שהדרך המשותפת תרקום עור וגידים ונוכל בקרוב לשתף גם את הציבור".

שמעון שריד מנכ"ל SpaceIL ציין: "SpaceIL חרתה על דיגלה לקדם את המדע והחינוך המדעי ברמה האזורית וברמה הגלובאלית, ובתוך כך גם לתרום לתהליכי נורמאליזציה ושלום אזורי באמצעות שיתופי פעולה עם מדינות שוחרות שלום ושוחרות מדע וחלל. אנו שמחים לשיתופי פעולה עם סוכנות החלל האמירתית,  יד ביד עם משרד המדע וסוכנות החלל הישראלית".