הספר "נער האופניים" של הסופר אלי עמיר זכה בפרס ברנר של אגודת הסופרים לשנת 2019. ועדת השיפוט מטעם אגודת הסופרים המונה את פרופ' אילנה רוזן, הסופרת אדיבה גפן וד"ר ננה אריאל, קיבלה את ההחלטה. צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים, בירך על הבחירה: "אני מברך את שופטי הפרס אשר עשו עבודה קשה ומורכבת לנוכח המועמדויות הרבות שהוגשו השנה. הבחירה באלי עמיר מתאימה לחשיבות פרס ברנר ויוקרתו בהיותו הפרס הספרותי הוותיק ביותר והחשוב ביותר".

אלי עמיר. צלם : מרק ישראל סלם אלי עמיר. צלם : מרק ישראל סלם

מתוך נימוקי חבר השופטים על הבחירה ב"נער האופניים" של עמיר: "ספרו של אלי עמיר, 'נער האופנים', ממשיך ומחזק את הנדבך האישי והביוגרפי שאפיין את ספריו הקודמים, אך בעוצמתו וברוחב יריעתו מוביל את יצירתו של עמיר לשיא חדש. ספרו של עמיר מספר לא רק את סיפורו של המחבר, משפחתו והעדה או קהילת המוצא אליה הוא משתייך, אלא גם את סיפור יצירת החברה הישראלית מאוסף של קבוצות ועדות שמרכיביהן שונים, מגוונים ולא פעם גם מנוגדים או מתנגדים זה לזה".

בעת הדיונים הגיעו לשלב הגמר גם הספרים: "השמלה" מאת לאה איני ו"בגד מאש" מאת מיכל בן נפתלי. פרס ברנר מוענק באדיבות רחל ומשה ינאי. פרס ברנר לספר פרוזה עומד על סך 50 אלף ש"ח והוא מוענק על ידי אגודת הסופרים אחת לשנה לספר אחד שיצא לאור מאז ניתן הפרס הקודם.

פרס ברנר לשירה מחולק אחת לשלוש שנים על ספרי השירה שיצאו לאור בשלוש השנים האחרונות. גם פרס זה עומד על סך 50 אלף שקלים, והוא מחולק לזוכה אחד, שניים או שלושה, על פי החלטת השופטים.

לפרס ברנר הוגשו השנה 206 ספרים בשתי קטגוריות: פרוזה ושירה. 96 ספרי פרוזה שיצאו לאור בשנה האחרונה, ו-110 ספרי שירה שיצאו לאור בשלוש השנים האחרונות. תוצאות פרס ברנר לשירה יוכרזו בהמשך העל ידי שופטי פרס ברנר ששמותיהם עדיין חסויים, עד לפירסום התוצאות.