חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', יו"ר הציונות הדתית, שוחח הערב (שלישי) עם בן כספית ואריה אלדד בתכניתם ב-103fm וסיפר על כוונותיו להתמנות לתפקיד יו"ר ועדת חוקה אחרי הבחירות הקרובות, ולאחר מכן גם להפוך לשר. סמוטריץ' מתח ביקורת נגד התנהלותה של המערכת המשפטית, הביע את דעתו על משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו והתייחס למאזן הכוחות בין הימין לבין השמאל לקראת הבחירות.

בצלאל סמוטריץ'. צילום: מפלגת הציונות הדתית

"אני אבקש להיות יו"ר ועדת החוקה ל-100 הימים הראשונים של הממשלה הבאה, כדי לדרוש את כל התיקונים למערכת המשפט", סיפר סמוטריץ' לקראת הבחירות הקרובות לכנסת ישראל. "אין ספק שאני רוצה להיות שר, חבר בממשלה ובקבינט, אבל אני חושב שהתיקונים שעלינו לבצע במערכת המשפט הם תנאי הכרחי ליכולת שלנו לממש מדיניות יהודית, לאומית וציונית בממשלת ימין אמיתית".

"יש קונצנזוס רחב בימין, גם אצל בוחרי הליכוד וגם אצל בוחרי המפלגות החרדיות והציונות הדתית, בנוגע לחשיבות הקריטית בביצוע התיקונים האלה במערכת המשפט", הדגיש סמוטריץ' והוסיף, "חשוב שתהיה מערכת משפט חזקה ועצמאית, אך כזו שלא לוקחת לעצמה את הסמכות להכריע בשאלות ערכיות בשדה הדמוקרטי, שלא מחליפה את הממשלה ולא מתערבת בעבודת הממשלה הרבה מעל ומעבר למידותיה".

האם את הרפורמות שרוצה לבצע סמוטריץ' במערכת המשפט, נתניהו כלל יאפשר – בניגוד למה שהיה עד כה? "בשביל זה אנחנו צריכים להיות לידו גדולים וחזקים, ולהכריח אותו. השאלה היא לא מה נתניהו רוצה, אלא מה לא תהיה לו ברירה לעשות, אם הוא רוצה קואליציה", אמר סמוטריץ' והזהיר, "את התיקונים במערכת המשפט אנו יכולים לבצע, ונדרוש אותם מנתניהו כתנאי לכניסה לממשלה".

חבר הכנסת הביע דעתו גם על המשפט הפלילי המתנהל בימים אלה נגד ראש המשלה. "ברמה העקרונית, ראש הממשלה צריך להשקיע את עיקר הקשב, הזמן והאנרגיה שלו בניהול אחת המדינות המורכבות בעולם, ולא בניהול עניינים משפטיים". הוא הוסיף, "זה לא בריא שראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום, אבל אני לא מוכן להעלות בדעתי שפקיד – בכיר ככל שיהיה – ידיח ראש ממשלה מכהן ויסכל את ההכרעה הדמוקרטית של העם, בעצם ההחלטה שלו להגיש כתב אישום".

"רודפים את נתניהו משפטית, בסטנדרטים כפולים. מיום ליום אנו רואים עוד מחדלים, שערוריות וכשלים בכל הליכי החקירה והתביעה שמתנהלים נגדו. כל הניסיון למשטר פלילית את המרחב הפוליטי הוא סכנה גדולה מאוד. זהו קרב סמכויות בין המערכת המשפטית למערכת הפוליטית", טען סמוטריץ'. "תיקי נתניהו הם חלק מקרב על שליטה. אני לא חושב שמישהו רוצה להדיח את נתניהו כי הוא ימני, אבל יש כאן ניסיון של המערכת המשפטית לקחת לעצמה עוד יכולות ניהול מתוך המערכת הפוליטית, והיא עושה שימוש במשפט הפלילי. זה לא לגיטימי".

בהמשך, ח"כ סמוטריץ' התייחס גם להחלטה להצטרף למפלגת עוצמה יהודית לקראת הבחירות הקרובות. "לקחנו אחריות. אלה שתוקפים אותנו עכשיו, הם אלה שהיו שמחים לראות את הימין מאבד קולות, וכתוצאה מכך שיאבד את השלטון והשמאל יעלה לשלטון", הוא טען והוסיף, "גדעון סער ואביגדור ליברמן היו רוצים שלא תהיה ממשלת ימין. לסער אין שום יכולת להקים ממשלה ללא יאיר לפיד, מרב מיכאלי ואולי אפילו ניצן הורוביץ – וזו לא ממשלת ימין, זו ממשלת שמאל, גם אם בראשה יעמוד איש ימין".