14 יום לפני הבחירות, ונראה כי המירוץ הצמוד גובה גם הצהרות קשות משני הצדדים. יו"ר יש עתיד ואחד מראשי כחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, התראיין היום (שלישי) ב-103FM לבן כספית ואריה אלדד, והתייחס במהלך דבריו לדברים שאמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כנגד הרמטכ"לים נגדם הוא מתמודד והדרך בה הוא אומר את הדברים.

לפיד פתח ואמר: "אין גבול לטירוף. ביבי נלחץ מהצוללות וחייב לומר משהו מטורף כדי שלא נדבר על הצוללות, מפקפק באמינותו של הרמטכ"ל שהוא מינה והאריך לו את השירות. אני יכול להקריא לכם את נאום הפרידה של נתניהו מגנץ, שתבינו זה בדיוק ההיפך. הוא מסתכל על הסקרים ומבין שהוא הולך להפסיד ולכן אין נומך שהוא לא יכול לרדת אליו. ברור שכוונה שלו פוליטית ואין מה שהוא לא יעשה כדי להביס את כחול לבן אך הוא לא יצליח".

"כבר ראיתי לכלוכים בחיי וזה הנמוך מכולם. כל שנייה שאנחנו מדברים על זה אנחנו לא מדברים על הריאיון שלו בטלוויזיה בו פלט שהוא אישר את עסקת הצוללות בעצמו. בנימין נתניהו עומד להפסיד את הבחירות האלה ולכן הוא פרק מעצמו כל רסן מוסרי. ככה מתנהג ראש ממשלה לרמטכ"ל? אין גבול לכלום? בושה".

הורדת את הראש של מי ששלח את גנץ להתראיין אצל יונית מוושינגטון?

"זו אכן הייתה טעות. היו לו ראיונות טובים יותר. אני לא מתרגש מזה. בני דיבר עם כולנו מיד שהחלה ההתחממות וקרא לשמור על ממלכתיות עד שייגמר הירי על תושבי הדרום. זה בדיוק מה שהוא ניסה לעשות בריאיון עם יונית. החלטנו להיות טובים יותר מנתניהו ולשמור על סטנדרטים גבוהים ממנו וזה לא כל כך קשה במצב הנוכחי. אנחנו היינו עושים את מה שגבי אשכנזי עשה ב"עופרת יצוקה" ומה שגנץ עשה ב"צוק איתן". אנחנו לא נגביל את עצמנו בזמן בגלל שחמאס הגביל את עצמו בזמן.

"הרתעה מחזירים בכוח. שלוש וחצי שנים אחרי צוק איתן היתה לו אפשרות להפוך את האוכלוסייה בעזה לבלם של חמאס אך לא נעשה דבר וחצי דבר. אין לממשלה הזו מדיניות. ישראל כ"ץ עצמו תהה מדוע לא מקימים נמל מול עזה. נתניהו לא עשה שום דבר במשך ארבע שנים ולא החזיר את ההרתעה. אין הרתעה ללא הפעלת כוח".

אתה נותן קרדיט לכל המכות שחטפו חמאס לרמטכ"לים ואת החובות לנתניהו. אולי כוכבי אשם?

"אם נתניהו רוצה קרדיט שיישא בתוצאות כשלא נעשה כלום. ההרתעה צריכה להיות בידיו של הצבא החזק ביותר במזרח התיכון ולא בידי ארגון טרור. זה מחדל מדיני של נתניהו. בירכתי את נתניהו שבועיים לפני הבחירות על ההכרה על הגולן ואני שמח על זה. ישבתי כשדמעות היו בעיני כשפתחו את השגרירות בירושלים. מנגד בשנתיים האחרונות קרה משהו לנתניהו. מה שהוא לא שינה בעזה הוא כבר לא ישנה. מה שהוא לא שינה בבריאות הוא לא ישנה. מה שהוא לא שינה בתחבורה – הוא כבר לא ישנה".

איפה הדגש שלך בפרשת הצוללות?

"אני מתפלא שאין קשר בין המניות לצוללות. העובדה שנתניהו אישר בלי שאף אחד ידע את מכירת הצוללות למצרים זה מסכן את מדינת ישראל. זה נשק קטלני באמת שנמצא בידיו של צבא שאנחנו לא היינו רוצים שזה יהיה בידיו. לא במקרה מערכת הביטחון הוציאה הודעה שאכן יש כאן סיכון של הזירות הימיות שלנו".

לסיום, יש הסכם עם אורלי לוי?

"הכל יכול לקרות אבל לא כשמדברים על כך ברדיו".