היועץ האסטרטגי ליאור חורב שוחח היום (שלישי) עם ענת דוידוב ב-103FM בעקבות האירועים הפוליטיים האחרונים: הסרת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגשת כתב האישום על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וההחלטה המפתיעה להמריא מווישנגטון למוסקבה, כשברקע בקשת החנינה של נעמה יששכר שנאסרה בבית הסוהר הרוסי בחשד להברחת סמים. חורב סבר שנסיעתו של נתניהו לרוסיה תמוהה כי לא מדובר בשבויה או נעדרת שמדינת ישראל שלחה לקרב. 

"ההתנהלות מאוד נוירוטית מבחינה פוליטית ומדינית. יש משחק של שליפות מהמותן שנראה תחילה כמתוכנן היטב עם ביקור בבית הלבן 38 יום לפני הבחירות, יש שיאמרו שעשה שח מט לבני גנץ ופתאום אנחנו רואים שמגדל הקלפים הזה מתמוטט בלוח זמנים מאוד צפוף, בין אם זה בכינוס ועדת הכנסת, הצורך של נתניהו למנוע את הקרקס הפוליטי ולמשוך את החסינות ומיד לאחר מכן שליחי היועץ המשפטי לממשלה מגישים את כתב האישום החמור ביותר כנגד ראש ממשלה מכהן מאז קום המדינה בבית המשפט המחוזי בירושלים".

איך אתה רואה את ההתנהלות מכאן קדימה?
"זה יחריף במידה רבה. ההבדל בין קמפיין פוליטי למסחרי זה שקמפיין מסחרי אם אתה לא מוכן אליו אתה יכול לדחות אותו. בקמפיין פוליטי יש דד ליין והוא ה-2 במרץ. אנחנו נראה החרפה מאוד גדולה שכבר קורית עכשיו. אנחנו רואים את הנסיעה הבהולה והלא מתוכננת למוסקבה, לכאורה כדי לעדכן את פוטין בפרטי עסקת המאה כשלמעשה אנחנו יודעים לומר היום בוודאות שיש כאן ניסיון לשנות את הכותרת ולהחזיר את מי שנחשדה כבלדרית סמים במטוסו של ראש הממשלה בערב בחירות. טוב שנעמה חוזרת הביתה אבל ספק רב שמישהו מראשי הממשלה הקודמים היה סבור שזו נסיעה שצריך לעשות. מילא אם היה מדובר בהחזרת שבויים ונעדרים אך במקרה הזה לא מחזיקים שבוי שנשלח בשם המדינה. נראה כאן המשך של המתקפה הפרועה, כמו זו שנעשית נגד היועץ המשפטי לממשלה על החלטתו להגיש כתב אישום כבר עכשיו, למרות שמדובר בפרט טכני בעקבות המתנה לדיון החסינות שהתייתר הבוקר".

איך אתה רואה את אסטרטגיית הליכוד בחודש שנותר?
"אנחנו נראה את המשך התקרבנות. העולם כולו נגדנו, האליטה, ישראל הראשונה נגד ישראל השנייה וכו'. האבסורד הוא שאנחנו רואים את הממסד הפוליטי הכי ותיק והכי מיושן, שכבר עשר שנים נמצא בשלטון, מתנהג כמו קורבן. יאשימו את התקשורת, יאמרו שמפספסים כאן הזדמנות היסטורית וכו'. מה שמשעשע זה שנתניהו, שהתנגד התנגדות גורפת למדינה הפלסטינית מאשר אותה היום כראש מחנה הימין".

מילה על כחול לבן? הם שותקים ולא מגיבים. הם לא בקדמת הבמה.
"המזל הגדול של כחול לבן הוא שהמציאות עובדת עבור החלפת השלטון יותר ממה שהם צריכים לעשות. הבעיה הגדולה בהתנהלות כחול לבן היא היעדר המעשה הפוליטי. אי אפשר לנהל קמפיין פוליטי רק בציוצים ובתקשורת ולסמוך על טעויות היריב. זו המפלגה הגדולה בישראל והעובדה שהם לא שולטים את סדר היום ברחוב ולא מצליחים להניע קהל שרוצה את החלפת השלטון מטרידה אותי. אני חושב שזה צריך להדליק נורא אדומה קשה לגנץ ולראשי כחול לבן".