יש דרך אחת לעצור את הפשיעה. אחת. לא שתיים ולא שלוש. לצערי, אני מבזבז את זמני בהעלאת הצעות שהמושחתים שמנהלים את המדינה לא יקבלו, אבל אני חייב את זה לאזרחים הטובים, שמספרם הולך ומתמעט בארץ. התוכנית מצריכה הרבה כסף בתחילתה, אבל תחסוך הרבה יותר כסף בהמשך:

1. הדבר הראשון, המיידי, הוא תכנון והתחלת בנייה של ארבעה בתי סוהר חדשים לבוגרים: אחד בצפון, אחד בדרום, שניים במרכז. בבתי הסוהר יהיו מבנים נפרדים לנרקומנים עם מרפאות שיקום וטיפול פסיכולוגי. גם לקטינים ולקטינות צריך לבנות ארבעה בתי סוהר עם מבנים מיוחדים במתכונת בתי ספר ובתי מלאכה, שיעסקו בשיקום לקראת היציאה לחיים נורמטיביים בהמשך. בנוסף, צריך לבנות בתי מעצר (להבדיל מבתי סוהר לאלה שכבר נשפטו) לבוגרים ולנוער. בבתי המעצר יהיו אולמות שיפוט שבהם יבוצעו הארכות המעצר והמשפטים בתיקי השיפוט המהיר.

2. צריך לתכנן מחדש את מבנה המשטרה בערים הגדולות ובערים הקטנות. הדגש יהיה על שיטור בשיטת שוטרי המקוף, שוטרים שיכירו את הרחובות, העסקים והדיירים, ואשר מעבר לאכיפת החוק יהיה להם גם תפקיד חינוכי מול הילדים ובני הנוער. השוטרים יעבדו בשיתוף פעולה עם גורמי הרווחה והסעד ויוכשרו לכך בקורסים מיוחדים.

3. תהליך השינוי במשטרה יכלול גם את מבנה מערך התביעה המשטרתי, בשיתוף עם הפרקליטות. בין היתר, תוקם תשתית להכנת תיקי תביעה ולשיפוט מהיר של עבריינים בתוך תקופת מעצרם. הדבר יחייב גם הפעלת בתי משפט במשך 24 שעות ביממה, לשם חיסול התיקים המצטברים ולשיפוט מהיר של עבריינים טריים.

המטרה: ניקוי הרחובות מהפושעים הקטנים שכספי העבירות שלהם משמשים את העבריינים הבכירים וכנופיות הפשע המאורגן. ניקוי הרחובות מהגנבים הקטנים, פורצי הדירות, פורצי המכוניות וסוחרי הסמים השכונתיים עוצר את גלגול הכספים כלפי מעלה לסוחרי הרכוש הגנוב, סוחרי הסמים ובעלי עסקי ההימורים והשוק האפור. נכון להיום, אלפי עבריינים ממתינים למשפטם וממשיכים להטיל חיתתם ברחובות. רק אחרי תקופה ארוכה הם מגיעים לבית משפט, ושם עושים להם איחוד תיקים והם נשלחים לרצות תקופות מעצר קטנות, אם בכלל.

4. ביטול כמעט טוטאלי של חלופת המעצר המגוחכת הנקראת מעצר בית.

5. הפעלת סירוס כימי על פדופילים או השארתם בבתי הסוהר עד שיסכימו לקבלת טיפול שימנע מהם לחזור לרחובות, להטיל אימה על ילדים, ולהרוס את משפחות קורבנותיהם.

6. בעשר השנים הבאות יוחלט באופן חד־משמעי על ביטול “קציבה" לנושאי מאסר עולם בגין רצח. ביטול חופשות לרוצחים, אנסים, פדופילים, דוקרים וגורמי חבלות גופניות חמורות, שודדי קשישים. עבריינים אחרים שיוצאו לחופשות ויעברו עבירה כלשהי במהלכן, תבוטל זכותם לחופשות והם יישפטו במלוא חומרת הדין (ללא חפיפה) על העבירות שבגינן נתפסו.

7. מערך המשטרה יתוגבר במהלך ביצוע התוכנית בכל מספר שוטרים שיידרש לצורך ביצועה. המערך המשטרתי החדש יאויש על ידי צעירים שיסיימו את מחצית תקופת שירותם הצבאי ויוכשרו במהלך השירות לשמש שוטרים ושוטרות. חלק מכוח השיטור הזה יעסוק אך ורק בנוער עבריין ובנוער ברמת סיכון גבוהה, תוך כדי שימת דגש על “חינוך מחדש" לערכים, גם בפעילות נוסח תנועות הנוער של שנות ה־50 וה־60.

8. תגבור המשטרה וטיפול יסודי באלימות.
 
9. במערך הפיקוד הבכיר של המשטרה ישולבו קצינים קרביים בצה"ל בדרגות תת־אלוף, אלוף־משנה וסגן־אלוף, שיוכשרו למעבר לכוח השיטור. על הקצינים להיות קרביים עם יכולות מוכחות ולהיות גם גורם מחנך, ולא רק לוחם. המעבר לכוח השיטור יהיה אך ורק בהתנדבות ומתוך הכרה בחובה להתגייס למען ביטחון הפנים, שחשיבותו גדולה בהרבה מהאיומים החיצוניים שפחתו בצורה ניכרת. חלק גדול מהמימון הראשוני לכל התוכנית יבוא על חשבון תקציב הביטחון של המדינה.

10. במסגרת התוכנית הכללית תבוצענה כמה תוכניות בנות, והחשובה שבהן תהיה תקיפת ההשתוללות בכבישים באמצעות הורדת כלי רכב, כליאת עבריינים סדרתיים והטלת קנסות ענק החל מהעבירה השלישית (כולל החרמת הרכב ושלילת רישיונות לתקופות של חמש שנים ומעלה למי שיעבור שלוש עבירות חמורות בשנה). מערך משטרת התנועה המחודש יכלול את הכוחות החדשים שייכנסו למעגל השיטור, ובמקביל ייבנו “מחנות מעצר" לרכב מוחרם בדרום, במרכז ובצפון. את עלות האחסון ישלמו העבריינים - מי שיסרב לשלם רכבו יימכר.

11. מערך הכוחות החדש ישולב בעובדים סוציאליים שכונתיים, אנשי מקצוע בתחום הגמילה מסמים וגורמי חינוך שיעסקו בהדרכת נוער עבריין בבתי הסוהר.

12. במסגרת החדשה יהיה מקום לשלב עבריינים בכירים הנחשבים ל"תותחים" בעולם התחתון ואשר יהיו מוכנים להשתלב במערך החינוך והמניעה, בתמורה לשחרור בתנאים מגבילים ממאסר ממושך. זאת, כמובן, רק לאחר שתיבחן כשירותם ורצונם לשנות כיוון ולהירתם לשינוי פני החברה.
יישום תוכנית מקיפה ונרחבת כזו יביא לאלפי מקומות עבודה במשק. הוא יכול להביא להתעוררות חברתית ולרוח חלוצית בקרב צעירים משוחררים מצה"ל ולהכשיר אלפי עורכי דין, ויש אינפלציה של עורכי דין, למציאת מקומות עבודה עם ערך חינוכי־חברתי. אפשר לרתום לכך אפילו את חברות ההייטק הגדולות, שינסו להפעיל בבתי הסוהר לנוער חינוך למדעים וללימודי מחשב.

התוכנית יכולה להכניס למעגל העבודה גם אלפי עולים שהגיעו לארץ ולא השתלבו בעבודות ראויות. אפשר להכשיר, למשל, את בני הקהילה האתיופית, או לשלב בה את בני המגזר הערבי והדרוזי בשיתוף עם ראשי הקהילות האלו. ואם בקרבת בתי הסוהר או בתחומם יוקמו מפעלי תעשייה שבהם יועסקו האסירים כחלק בלתי נפרד ממאסרם, אפשר יהיה בתקצוב נכון להחזיר חלק גדול מהמפעלים שעברו למדינות השכנות ולמדינות מזרח אירופה.

התוכנית הזאת נשמעת בומבסטית? בלתי ניתנת להפעלה? אתם צודקים. כפי שהמדינה מתנהלת כעת זה בלתי אפשרי, כשהכנסת שוקקת ברמאים, מבריחי סיגריות, נותני שוחד ומקבליו, יצורים הקוראים לפעול נגד חוקי המדינה ועוד מרעין בישין. היא בלתי אפשרית כשבצמרת השלטון ישנם לא מעט אנשים ש“מחוברים" לגורמים קרימינליים באופן ישיר או עקיף, כשברשויות המקומיות ממונים אנשים חסרי כישורים על ידי בעלי עניין, וכשאכיפת החוק במדינה שואפת לאפס.

כל זמן שזה קורה, התוכנית הזאת אינה יכולה לזוז ולא תצא לפועל. אבל אם בממשלה הישראלית עדיין נשארו כמה אנשים הגונים עם יכולת ביצוע מיידית, אז שיתחילו לזוז. המים מתקרבים בקצב רצחני לסיפון, ואם הם יגיעו לפני שיבוצעו פעולות הצלה דחופות, הספינה תטבע. העכברים, אגב, כבר התחילו לברוח.

נכון לרגעים אלו אלפי שוטרים מתוסכלים שונאים את עבודתם, הטובים שבהם משחררים בידיים רועדות פושעים שנתפסו על חם כי אין היכן לאכסן אותם, אין מי שיתבע אותם, אין מי שישפוט אותם. ברגעים אלו אלפי פושעים עוברים על החוק ולא שמים קצוץ כי הם יודעים שאף אחד לא יעצור בעדם. ברגעים אלו מתפקעים מצחוק אפילו הדפים שעליהם מודפסת הסטטיסטיקה המשטרתית. הנתונים שעליהם הם בלוף מוסכם: מי מגיש תלונה על פריצה לרכב? על פריצה לדירה? מי מגיש תלונה על הפרוטקשן שגובים ממנו? הצחקתם את הסטטיסטיקה.