בשנים האחרונות הוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו תוכנית מבצעית לחיסולו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סנוואר, לפחות שש פעמים. כך עולה משיחות עם מספר רב מאוד של בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה. 

סירב לכל הצעה: כך נמנע נתניהו מחיסולו של יחיא סינוואר | כספית
עוד ערב שמדגים את עוצמת החברה הישראלית | בן כספית

לא מדובר בהחלטה עקרונית, אלא בתוכנית מבצעית של ממש, שיכולה לצאת לפעולה בכל רגע נתון. סנוואר, כזכור, לא חי במחתרת רוב הזמן, ניהל סדר יום גלוי ולא נע בין דירות מסתור או בונקרים, כפי שנוהג מאז 2006 מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.

מטעם נתניהו נמסר: "הידיעה משוללת כל יסוד".

התוכנית לחיסול סנוואר הוצעה לנתניהו על ידי  שלושת ראשי השב״כ האחרונים, כל אחד בזמן כהונתו: יורם כהן, נדב ארגמן וגם הראש הנוכחי, רונן בר. היא היתה מפורטת וכללה גם ״פורמטים״ שונים לעצימות שונה. מדובר בתוכנית שיכולה היתה להפוך לחיסולה של כל צמרת חמאס בעזה, ולא רק סנוואר (בסגנון ״אורנים גדול״ או ״אורנים קטן״ במלחמת לבנון הראשונה).

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

ראש השב״כ לשעבר יורם כהן כבר סיפר בתוכנית "פגוש את העיתונות" כי השב"כ המליץ לבצע מבצע ״עריפה״ של כל ראשי חמאס בעזה, ואף אמר שהוא ומחליפיו בהמשך הציעו אותה לדרג המדיני. השב״כ ראה בחמאס ארגון רצחני, שיש לסכל את הנהגתו, לאור הסיכון הרב הנובע מהאג׳נדה שלה. נתניהו, כאמור, דחה את כל ההזדמנויות המבצעיות הללו.

עוד נודע כי בשנה האחרונה הגדיל חמאס את סד״כ לוחמי הנוח׳בה, יחידת העילית שלו, ב-100%. מדובר על הכפלת כוח הקומנדו המיועד לפשיטה בישראל, שבוצעה תוך שנה אחת. ישראל היתה מודעת למהלך הזה ולהגדלה הדרמטית של הנוח׳בה, אך זה עדיין לא הדליק את כל הנורות האדומות שאמורות היו להידלק.

ככל שנוקף הזמן, כך מתגלה היקפו של המחדל המודיעיני והמבצעי שקדם לקריסה הישראלית ב-7 באוקטובר ולטבח המחריד שבוצע באזרחיה בעוטף. נאומו של סנוואר, בו פירט בקולו את תוכניתו לפשוט על ישראל כמו ״מבול״, התרגיל הגדול של חמאס בחודש מאי, בו תורגלה התוכנית שבוצעה בשטח באוקטובר, בגלוי מול עיניה של ישראל. הדיווחים המטרידים של התצפיתניות. הנגדית הוותיקה ביחידה 8200 שעקבה אחרי המתרחש ושיגרה בספטמבר שורה של מיילים ובהם התרעה מהדהדת לממונים עליה. ו׳, הנגדית, ביצעה עבודת מחקר יסודית סביב כל מידע שהצטבר, כולל אפילו לימוד פסוקי קוראן מסויימים, והגיעה למסקנה שעומדת לפרוץ מלחמה סביב יום כיפור. למרבה ההפתעה והפלצות, הממונים עליה ניפנפו אותה בזלזול, קראו לה פנטזיונרית וביטלו את אזהרותיה.

למרות כל האמור לעיל, ההתקפה והשיימינג ברשתות החברתיות, בעיקר מכיוונם של חסידי נתניהו, נגד ראש אמ״ן ובכיריו, הם ירידה לשפל המדרגה. אמ״ן כשל כישלון אסטרטגי חמור, אבל אף אחד מראשיו לא תכנן מחדל מהסוג הזה. הדמיון של האירוע הנוכחי למחדל 1973 מצמרר ממש, החל ממבצע ההונאה המתוחכם של המצרים והסורים ב-73 ושל סנוואר השנה, דרך הקונספציה שנבעה מזחיחות ויהירות אופייניים. כל האחראים למחדל הזה מודעים לאחריותם וכבר קיבלו עליה אחריות. המשך ההתקפות עליהם רק יחליש את המאמץ המודיעיני הנוכחי.

ועוד רמז: לא, זה לא ינקה את נתניהו. אחריותו לקוחה מתחומים אחרים לגמרי. ראשית, הוא ראש הממשלה והוא אחראי אחריות כוללת על כל נושאי הביטחון. הוא עצמו אמר את זה עשרות פעמים. שנית, הוא אחראי על המדיניות שראתה בחמאס נכס ולא נטל. הוא הביא לכאן את הקטארים, שהפציצו את חמאס במאות מיליוני דולרים במצטבר, לאחר שאבו-מאזן סגר את ברז הכסף. הוא זה שהבטיח להסיר את האיום, אבל במקום זה הגדיל והעצים אותו.