האזינו לטור המלא

לא ייאמן שהם קוראים לעצמם "הקבינט המדיני-בטחוני" או "ועדת שרים לענייני בטחון לאומי". השם האמיתי של הגוף הזה הוא "הקרקס הביביסטי לענייני ביזוי הרמטכ"ל ומציאת אשמים שאינם נתניהו".

השרים תקפו בצעקות את הרמטכ״ל, הדיון התפוצץ | כל הפרטים ישיבת הקבינט הלילית

ההתנפלות המחליאה על הרמטכ"ל אתמול מדברת בעד עצמה. המנצח על המקהלה והאחראי הראשי ניסה להעמיד פני שופט. הוא לא שופט. הוא עוד יישפט, גם על הפשע הזה. ולמה כל זה קרה? כי הרמטכ"ל העז להקים צוותים שיתחקרו את הכשלים המבצעיים והמודיעיניים של הצבא. צוותים שאפילו לא החלו בעבודתם, אבל עצם זה שרא"ל הרצי הלוי אפילו שוקל את המהלך העיר את הבריונים מרבצם.

יש לך זמן פנוי? למה שלא תלמד/י אנגלית? לחצו כאן לשיעור ניסיון מתנה וללא התחייבות>>

קודם כל, הבהרה: מאז ומעולם צה"ל מתחקר את עצמו ברמה המבצעית. זו אינה ועדת החקירה. זה לא בא במקום חקירת מחדל ה-7 באוקטובר. זה אפילו לא דומה. זה צורך מבצעי דחוף, בעיקר בגלל שאנחנו בתוך מלחמה וחלק מהלקחים חשוב להמשך ניהול המערכה. ובמילים אחרות: זה עניין צה"לי פנימי. הוא נתון אך ורק בסמכות הרמטכ"ל. השרים יודעים את זה. יודעים ומתעלמים.

הבריונים התנפלו אתמול על הרמטכ"ל למרות שידעו שאין לצוותים המקצועיים שהקים הרמטכ"ל שום קשר למה שנדרש ברמה הלאומית אחרי המלחמה. תוך כדי הדיון המביש, הודיעו כמה שרים ש"הבטן שלהם מלאה" על הצבא. הם שוב זורים חול בעיני הציבור. "הבטן שלהם מלאה" בעיקר בזכות הביזה שהתרחשה סביב תקציב המדינה בשבועות האחרונים.

אבל תחשבו רגע על עצם האמירה, אנחנו במלחמה. הרמטכ"ל, אלופי צה"ל ובכירי מערכת הבטחון מנהלים אותה כבר שלושה חודשים, סביב השעון. מאות חיילים נפלו בה. זוהי אולי הקשה במלחמות ישראל. שרי ממשלת ישראל תוקעים עכשיו מקלות בגלגלי צה"ל. הבטן שלהם מלאה, כאילו רק הצבא היה כאן. כאילו צה"ל הוא שבנה את קונספציית הכלת החמאס ומימונו. כאילו צה"ל שחרר 1047 אסירים בעיסקת שליט. כאילו צה"ל שחרר את יחיא סנוואר. כאילו צה"ל התכתב עם סנוואר וניהל איתו רומן לוהט במשך שנים, שכלל גם דמי כיס של 30 מיליון דולר בחודש. כאילו אין דרג מדיני בישראל. כאילו נתניהו עצמו לא אמר בקולו פעמים רבות שבסוף, רק ראש הממשלה הוא האחראי בענייני בטחון.

נתניהו במסר לחמאס, צילום: עומר מירון / לע״מ

קחו לדוגמה את מירי רגב. היא חגגה את ההתנתקות ככלה ביום חופתה. קרקרה ופיזזה סביב הרמטכ"ל חלוץ, גינתה את התנהגות המתיישבים, רקדה כל הדרך אל מה שהיום היא מכנה "הגירוש". היא גם הייתה שם כשחלוץ הקים את צוותי התחקיר הצה"ליים על מלחמת לבנון השנייה בטרם התפטר. היא יודעת מצוין שזה מהלך צבאי נטו, בסמכות הרמטכ"ל נטו. אבל זה לא הפריע לה להשתלח. "אני משתדלת להלך על ביצים ולא לבקר", היא רמזה. כאילו הצבא זכה בבחירות לפני שנה. כאילו הצבא הרס את המדינה. הרמטכ"ל ניסה להסביר לה שכן, יש כמה נושאים שמצריכים תחקיר תוך כדי מלחמה, כי יש להם השלכה גם על הלחימה בצפון. לא עזר.

הצטרף אליה, תעמידו פני מופתעים, "השר" דודי אמסלם. זה שרק אתמול נמשח בזפת ונוצות בפרשת ההדחה המבישה של יו"ר הדואר. שר הבטחון ניסה בשלב הזה להגן על הרמטכ"ל. "אני מגבה את הרמטכ"ל, הוא צריך להיות ערוך למלחמה בצפון...", אבל אז הגיע סמוטריץ'. "איך אפשר שהצבא ינהל תחקירים אחרי שהקונספציה של 20 שנה קרסה?". יחד איתו, כעסקת חבילה, בא גם בן גביר: "הבאתם את האנשים שהיו אחראים על ההתנתקות...איך מי שהיה אבי ההתנתקות והכישלון יתחקר?". טוב, שני אלה מבינים בתחקירים צבאיים. בממוצע הם שירתו בצה"ל ארבעה חודשים בערך.

ומה קשורה ההתנתקות? הם רומזים לכך ששאול מופז, רמטכ"ל ושר בטחון לשעבר מונה לעמוד בראש אחד הצוותים. כן, מופז מונה לתפקיד שר בטחון בזמן ההתנתקות. הוא לא "אבי ההתנתקות". הוא היה גם רמטכ"ל "חומת מגן". אם הוא לא כשיר לנהל תחקיר מבצעי מקצועי על מלחמה, מה נגיד על נתניהו, שהצביע 4 פעמים בעד ההתנתקות? אין לאנשים האלה גרם אחד של בושה בכל הגוף. השר חילי טרופר ניסה להרגיע: "מה אתם מתעסקים בתחקירים של הצבא? הצבא נשמת אפו זה תחקירים".

הרמטכ"ל ניסה להסביר: "זה לא התחקירים של ה-7.10, אלא תחקירים כדי להפיק לקחים טקטיים שישמשו להמשך המלחמה". הם דיברו לקירות. רגב: "יש לנו בטן מלאה על הצבא ואנחנו מתאפקים. טרופר: "גם לנו יש בטן מלאה על הממשלה שלכם ואנחנו מתאפקים. אני לא מתערב לצבא איך לנהל את זה". גלנט: "אל תשתלחו בצבא, תנו לו לנהל את התחקירים המבצעיים כפי שהוא רואה לנכון".

אבל בן גביר בשלו: "זה הכל הקונספציה שלכם, אתם נותנים למופז שהוביל את ההתנתקות..." גנץ מנסה, שוב, להסביר לו: "זה תחקיר מקצועי, מה הקשר להתנתקות ולקונספציה, זה לא תחקיר מדיני, זה תחקיר מבצעי. הרמטכ"ל פאקינג עושה תחקיר על מה שקרה עכשיו כדי לשרת את מטרות המלחמה. זה לא תחקיר לאומי". בן גביר: "אתם הבאתם את הקונספציה". גנץ מאבד סבלנות: "איך פספסנו אותך 20 שנה, מאז שנכנסת לתפקיד כל המצב הביטחוני השתפר, אין פיגועים ואין כלום...". בשלב הזה סוף סוף נשמע קולו של מחולל הכאוס הראשי, נתניהו: "צריך לעצור, נמשיך בפעם אחרת". ברור, ביבי. אנחנו יודעים שתמשיך פעם אחרת. אתה התחלת את כל זה, ואתה גם תמשיך. הוא לא כשיר. נקודה.