מנהיגי ארגוני הטרור והמפקדים הצבאיים של ארגונים אלה, חוששים יותר מכל מהתנקשות בחייהם בדרך של סיכול ממוקד או חיסול כירורגי, מושג השגור בפיהם של אנשי המודיעין והמבצעים של מערכת הביטחון. בכל משא ומתן שהתנהל איתם בעבר, הסעיף הראשון בכל הסכם ביננו לבין הרוצחים, עלתה הדרישה להפסיק לאלתר את השימוש בסיכולים הממוקדים, עוד בטרם דנו בהפסקת אש.

רוחות מלחמה בצפון: שום הסכם לא יביא את חיזבאללה לפרק את עמדותיו ליד הגבול
חמק מתחת לראדר: הרמז העבה של סינוואר לבן גביר ולנתניהו

הדוגמא הבולטת לחששם היא המקרה של שייח' חסן נסראללה, שבמשך שנים מסתתר בבונקרים תת קרקעיים בלבנון בשל חששו מהתנקשות בחייו. הוא ממשיך להנהיג את ארגון המרצחים חיזבאללה ממקום מסתורו. לא רק נסראללה חי בפחד מתמיד, גם מחמד דף, מנהיג הזרוע הצבאית של חמאס, יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ומרואן עיסא, חוששים מאוד לחייהם, וירדו למחתרת מאז ה-7 באוקטובר.

במהלך האינתיפאדה בשנת 2000, גובשה בשירות הביטחון הכללי, תוכנית מבצעית שמושתתת על מודיעין ממוקד ואיכותי בזמן אמת שנועדה לפגוע נקודתית במנהיגי ארגוני הטרור, פעילי טרור בולטים ומחבלים שהיו לגביהם ידיעות חד משמעותיות שהם מתכננים לבצע פיגועים בלוח זמנים מיידי.

אסור לשכוח את הימים הקשים של פיגועי התאבדות, שבהם אוטובוסים התפוצצו בערי ישראל, מחבלים מתאבדים רצחו אזרחים חפים מפשע בבתי קפה ומקומות בילוי אחרים. אזרחי ישראל חשו אז בלתי מוגנים וחסרי ביטחון נוכח המצב וחששו לצאת מבתיהם.

שנת 2000 מסמלת את כניסתו המבצעית של הסיכול הממוקד לארגז הכלים ההתקפי של מערכת הביטחון. שנים קודם לכן שימש הכלי המבצעי, שיעילותו לא הוטלה בספק, את הזרוע הארוכה של המערכת המבצעית של ישראל. בליל ה-5 לספטמבר 1972, נרצחו בידי מרצחים מארגוני הטרור 11 ספורטאים ישראלים אשר ייצגו את ישראל באולימפיאדת מינכן. ניסיון חילוצם ע"י הגרמנים כשל, והם נרצחו בדם קר. ראשת הממשלה גולדה מאיר, הורתה לשירותי הביון הישראלים לחסל את כל אחד מהרוצחים שהיה לו קשר עם רציחתם של הספורטאים הישראלים.

זה לקח כ-20 שנה, אך כולם עד האחרון שבהם, חוסלו ברחבי העולם. פעולה מתמשכת זו, מהווה עד היום מסר חשוב ומשמעותי למי שמבצע פיגועי טרור  נגד אזרחי ישראל, כל אחד מהם חייב להבין שהוא בן מוות. חייו עד יום מותו יהיו תלויים בידי זרועות הביטחון של ישראל, עד לחיסולו. מרצחים אלה יאלצו לחיות בפחד כחיה נרדפת במסתור, עד יום מותם. החלטה של ראשת הממשלה גולדה מאיר, היא תקדים חשוב ומודל לפעילות ענפה ויעילה של מודיעין וחיסולים נקודתיים וכרורגים עד עצם ימים אלה.

תוואי המנהרה התת קרקעי של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני במרחב שג'עייה בעזה (צילום :דובר צה"ל)

הסיכולים הממוקדים, שנועדו לפגוע ביעד שמסמנים ארגוני הביון, מבלי לפגוע בבלתי מעורבים, מצביעים על מוסריותו של הכלי המבצעי ועל יכולת מודיעינית ומבצעית, משובחת שאין לה אח ורע בקרב מערכות בטחון בעולם, למעט ארצות הברית. היכולות הגבוהות ורמת הביצוע  מרתיעות מאוד את ראשי אירגוני הטרור, ומשבשות את היכולות המבצעיות של ארגוני הטרור, בעיקר בטווח הזמן שלאחר הצלחתו של הסיכול הממוקד.

יש מי שגורסים שאין אדם שאין לו תחליף, ובמקום מי שחוסל, יקום מנהיג מרצחים חדש. יהיו כאלה שיערערו על יעילותו ומוסריותו של הכלי המבצעי, אך היתרונות ברורים ומשמעותיים והעובדות מדברות בעד עצמן.

מבצע "אביב נעורים" בשנת 1973, הוא  דוגמא בולטת נוספת למבצע שבמהלכו חוסלו באישון לילה במיטותיהם בכירי פת"ח, שהיו מעורבים בטרור עד צוואר. בשנת 1988 ,חוסל ראש הזרוע הצבאית של אש"ף, אבו ג'יהאד, בביתו בטוניס. זה היה מסר ברור, שניתן לפגוע ברוצחים ומנהיגיהם בכל מקום בעולם. בשנת 1992, חוסל מנהיג חיזבאללה מוסאוי, שמחליפו חסן נסראללה אינו רואה אור יום כבר שנים רבות. הסיכולים הממוקדים אינם מהווים ברובם המכריע מבצעי נקמה.

הסיכולים שמהווים יכולת מבצעית מרשימה מונעים פיגועים ומסכלים יכולות מידיות לרצח אזרחים ישראלים ויהודים בארץ וברחבי העולם. הכלי החשוב מופעל באופן סלקטיבי, אחרי איסוף מודיעיני ולאחר שבשלו תנאי הביצוע. כל מבצע כזה מתבצע באישור מיוחד של הדרג המדיני.
דוגמאות לסיכולים מוכרים הם של המהנדס יחיא עייש, מחולל שיטת פיגועי ההתאבדות בשנת 1996, ושל אחמד יאסין מייסד ומנהיג ארגון הטרור חמאס.

לצד ההצלחות הרבות, לצד היתרונות הרבים, שהביאו לסיכול של פיגועים רבים מצילי חיים, ישנם גם כישלונות - כמו ניסיון חיסולו של חאלד משעל ברבת עמון, וניסיונות החיסול הרבים של מחמד דף, רב מרצחים שמסתתר בעזה, מתחת לאדמה, ועושה זאת גם עכשיו. לחיסול הממוקד יש גם חסרונות, בעקר במקרים שבהם נפגעים בלתי מעורבים.

דוגמא בולטת לכך הוא חיסולו של צאלח שחאדה, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, כאשר מטוס קרב הטיל פצצה במשקל טון , ויחד עם רב המרצחים נהרגו נוספים, דבר שהעלה לדיון את יעילותו ומוסריותו של הכלי המבצעי.

שיטת פעולה חשובה ויעילה זו ממשיכה גם במהלך מלחמת "חרבות ברזל", לא רק ברצועת עזה, גם ביהודה ושומרון, ונגד בכירי חיזבאללה בלבנון. החיסול הממוקד ימשיך להוות כלי מרתיע, שימנע פיגועים ויסכל רבי מרצחים, ובהם מנהיגים מדיניים וצבאיים של אויבים אכזריים, וכל מי שאחראי או קשור ברצח ישראלים ויהודים בארץ ובעולם. ישראל תמשיך לרדוף אותם, ותחסל את האחרון שבהם.