מלחמות, פיגועי טרור ופעולות גרילה על יד אויבים מחוץ לגבולות המדינה ובתוך גבולות המדינה, מלוות את שגרת חיינו עשרות שנים, עוד בטרם זכתה מדינת ישראל לעצמאות.

קפד ראשם: בכירי ארגוני הטרור יודעים שחייהם תלויים בידי זרועות הביטחון | אהוד יתום
במקום אשלית גוש קטיף: מוטב שההנהגה תחזק את ההתיישבות הקיימת | דעה

בימים אלה, זה ארבעה חודשים, מנהלת ישראל מערכה צבאית התקפית נגד ארגוני טרור רצחניים, חמאס והג'יהאד האסלאמי, מלחמה שנכפתה עלינו לאחר הטבח האיום שבוצע על ידם ב־7 באוקטובר, שבו נרצחו יותר מ־1,200 אזרחים וחיילים. זאת הייתה פעולת טרור רבת היקף ונרחבת, שלא ידענו מעולם, ואין לה תקדים בשנות הסכסוך הרבות שמלוות את קיומנו.

ניתן להגדיר מלחמה כסכסוך בין מדינות ריבוניות, שהופך לעימות צבאי ומלווה בשפיכות דמים לאורך זמן. האירועים שמלווים אותנו בעת הזו עונים להגדרה. הלוחמה המתנהלת היא לא נגד צבא של מדינה ריבונית, אלא נגד ארגוני טרור. מכאן נובעת השאלה מהו טרור?

הטרור הוא שימוש באלימות, רצח ופגיעה בחפים מפשע, על מנת להטיל פחד ואימה, לשם השגת מטרות מדיניות ופוליטיות. הגדרה שעונה על שהתרחש ב־7 באוקטובר. התמרון הקרקעי ברצועת עזה הפך מהר מאוד ללוחמה נגד כוחות גרילה. המשמעות היא שרוצחי חמאס והג'יהאד מנהלים על אדמת רצועת עזה ובמנהרות מאבק אלים, שבמהלכו נערכות פעולות התקפיות רצחניות נגד מטרות צבאיות, על מנת להשיג מטרות פוליטיות ומדיניות.

הטרור פועל בערים ובריכוזי אוכלוסייה ומבצעיו מורכבים מחוליות של בודדים. הטרוריסטים פועלים בכיסוי של אזרחים תמימים, משתלבים בנוף האנושי, עד שלב הביצוע, כשהם מתחילים בפעילות רצחנית. הגרילה מתקיימת באופן רצוף ומורכבת מקבוצות לוחמים התוקפות יחידות צבא ופוגעות בחיילים ובסמלי שלטון.

לוחמי גרילה מגיחים ממחבואם, תוקפים ונעלמים. טרור וגרילה הן תופעות לוחמה של התשת אויב באמצעות פיגועים רבים וקשים, תוך שימוש במניפולציות, בשקרים ובלוחמה פסיכולוגית. המחבלים מנצלים את אמצעי התקשורת כדי לפרסם את המבצעים שלהם הם שותפים. זוהי לוחמה זעירה, אכזרית ונקמנית, מלווה בשנאה ובעוינות.

התמרון הקרקעי של צה״ל ברצועת עזה נתקל מעל הקרקע ובתת־הקרקע בארגוני טרור שהחברים בהם הפכו, בעל כורחם, ללוחמי גרילה מפוחדים שמדי פעם יוצאים מתוך הפירים והמנהרות, יורים ונעלמים בתוך המבוך העמוק. חלקם מרימים ידיים ונכנעים ביודעם שניצבות בפניהם שתי אפשרויות - להיכנע או למות.

מלחמת הגרילה מתישה ומקשה מאוד על חיילי צה״ל האמיצים וגורמת להתנהלות צבאית זהירה, בדרך של עקב בצד אגודל, על מנת להשיג את יעדי המלחמה הקשה והמורכבת.

בשל אופי הלחימה, קשה יהיה למוטט ולהכריע את ארגוני הטרור ויידרש הסכם זמני שיאפשר את השבתם של כל החטופים, בכל מחיר שיידרש, ואני מדגיש בכל מחיר שיידרש, כי מדובר במשימה לאומית, מוסרית, ערכית, הכרחית ומיידית, בשל הפקרתם של החטופים על ידי המדינה.