מאז ה־7 באוקטובר לוחצת מחלקת המדינה האמריקאית על ישראל להימנע ממלחמת מנע נגד חיזבאללה, ולעבור ממלחמה לדיפלומטיה בזירת עזה. הלחץ מופעל למרות שחיזבאללה הוא שלוחה איראנית וחמאס הוא סניף של “האחים המוסלמים” ושלוחה איראנית.

מחלקת המדינה לוחצת לקיים סיבוב נוסף של משא ומתן עם חיזבאללה וחמאס, למרות שכל הסבבים הקודמים תרמו להפיכת ארגונים אלו למדינות טרור המבוצרות והמתוחכמות בעולם, וסללו את הדרך ל־7 באוקטובר, המהווה - לדברי ראש ה־FBI - מקור השראה לפעילות טרור אסלאמי דומה נגד ארצות הברית.

הרצח נמצא בתהליך בישול איטי וה״שף״ הוא נתניהו בכבודו ובעצמו
עם חזק: ימי המלחמה עדיין כאן, אך איתם גם הכוח הטכנולוגי והביטחוני

ב־2006 נכנעה ישראל ללחץ מחלקת המדינה ואפשרה לחמאס להשתתף בבחירות לרשות הפלסטינית, ובכך הזניקה את חמאס לעמדת בכורה בזירה הפלסטינית. ב־2006 מחלקת המדינה גם העניקה רוח גבית למדיניות ממשלת ישראל, שפעלה לסיום המלחמה נגד חיזבאללה על ידי החלטה 1701 של מועצת הביטחון, ולא על ידי השמדת התשתית הצבאית של חיזבאללה, ובכך העניקה רוח גבית עזה להשתלטות הארגון על לבנון ולשדרוג מעמדו האזורי והעולמי.

בשנת 2000 הבטיחה מחלקת המדינה להעניק לישראל 800 מיליון דולרים למימון הנסיגה מדרום לבנון, שסללה את הדרך להפיכת חיזבאללה למדינת טרור מבוצרת בעלת 150 אלף טילים ורשת של מנהרות מתוחכמות. אגב, המענק לא ניתן עקב התנגדות הקונגרס לממן מדיניות שגויה.
מ־1993 פועלת מחלקת המדינה להעברת סיוע חוץ שנתי לרשות הפלסטינית בהיקף של מאות מיליוני דולרים, ולוחצת להקמת מדינה פלסטינית, חרף החזון והטרור הפלסטיניים המחויבים להשמדת ישראל.

יו''ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: רויטרס)
יו''ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) (צילום: רויטרס)

ב־1981 לחצה מחלקת המדינה על ישראל להימנע מהפצצת הכור הגרעיני בעיראק, ואף השהתה אספקת מטוסי קרב. הדיפת הלחץ על ידי ישראל חילצה את מדינות ערב הפרו־אמריקאיות ממלתעות סדאם חוסיין, וחסכה מארצות הברית עימות גרעיני ב־1991. ב־1973 בלם לחץ מחלקת המדינה מלחמת מנע ישראלית נגד מצרים וסוריה. אבל, הדיפת הלחץ הייתה חוסכת מישראל את המחיר הנורא של מלחמת יום הכיפורים.

ב־1967 הדפה ישראל את לחץ מחלקת המדינה להימנע ממלחמת מנע, השמידה חלק ניכר מהתשתית הצבאית של מצרים וסוריה, ובכך קטעה את דהרת מצרים להפלת משטרים פרו־אמריקאיים בסעודיה ומדינות ערביות נוספות, להנהגה פאן־ערבית, ולהשתלטות על מקורות נפט במפרץ הפרסי, בתקופה של תלות ארצות הברית ביבוא נפט מהמפרץ הפרסי.

כניעה ישראלית ללחץ מחלקת המדינה ב־2024 להימנע מהשמדת התשתית הצבאית של חמאס, תתקבל במזרח התיכון כניצחון דרמטי של הטרור האסלאמי וכקריסת כוח ההרתעה הישראלי. הדבר יעניק רוח גבית לטרור. קריסת כוח ההרתעה הישראלי גם תצמצם את הסיכוי להרחבת מעגל השלום, הנשען - מהכיוון הערבי - על כמיהתם לכוח הרתעה ישראלי מול איראן ו”האחים המוסלמים”. הימנעות מהשמדת התשתית הצבאית של חמאס וחיזבאללה תמנע גם את שיבת מפוני הדרום והצפון לבתיהם.

76 השנים האחרונות מלמדות שהדיפת לחץ אמריקאי מיטיבה עם ארצות הברית וישראל, וממחישות את העוצמה והתחכום של ראשי ממשלה המעדיפים ביטחון לאומי ארוך טווח על פני נוחיות דיפלומטית קצרת טווח.

הכותב הוא שגריר (בדימוס), מומחה ליחסי ישראל־ארצות הברית, חבר ב"מבטחי" – פורום מפקדים לאומי