היום אנו מציינים 73 שנים ליום ההיסטורי בו הכריז ארגון האומות המאוחדות על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל והכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל. אז כיצד במשך עשרות שנים ועד ימינו אנו – פועל תחת חסותו ארגון הסותר את הטענה הזאת בדיוק?

במשך 70 השנים האחרונות פועלת בשטח סוכנות הפליטים הפלסטינים של האו"ם - אונר"א. על פי הגדרות הפליטים של הארגון לאורך עשרות השנים שחלפו מולדת הפלסטינים היא באותם שטחים שנתנו למדינה היהודית בתוכנית החלוקה ולשם הם אמורים לשוב. 

בסרטון וידאו שהועלה ליוטיוב על ידי חטיבת הביניים לבנים אל-שאטי ברצועת עזה באפריל האחרון נשמע מורה המלמד גיאוגרפיה של פלסטין בהסתמכו על ספר לימוד הנושא את הלוגו של אונר"א ואשר אושר במסגרת תוכנית הלימוד והחינוך של אונר"א ברצועת עזה.   

המורה הציג עמודים מתוך ספר הלימוד, ובהם נראית מפת פלסטין, הכוללת גם את שטח מדינת ישראל, ובה מצוינים אך ורק שמות ישובים פלסטיניים. מדינת ישראל והישובים הישראליים אינה נמצאים על המפה. לדברי המורה שטחה של הארץ מנהר הירדן לים התיכון הוא שטחה של פלסטין. בתיעודים אחרים ממספר מקורות בספרי הלימוד בבתי הספר של אונר"א מופיעה מפת מדינת ישראל כולה כשטחה של מדינת פלסטין.

גם הידידה הלא כל כך סודית החדשה של ישראל, ערב הסעודית, לא טומנת את ידה בצלחת. מאז החלטתו של הנשיא טראמפ באוגוסט 2018 להפסיק את הסיוע האמריקני לאונר"א, בגלל אותה הסתה ושלילת קיומה של ישראל, הפכה סעודיה לאחת מהתורמות הגדולות והעיקריות לארגון. 

כבר בוועידת התורמות לאונר"א שהתכנסה בניו-יורק, בספטמבר 2019, לצד דיוני העצרת הכללית, הודיעה סעודיה כי לא רק שהיא שומרת על רמת תמיכתה השנתית באונר"א על סך 118 מיליון דולר, אלא גם מעלה אותה ב-50 מיליון דולר נוספים, על-מנת לסייע לארגון לקיים את פעילותו למרות הפסקת הסיוע האמריקני. יתר על כן, סעודיה הודיעה כי התמיכה שלה באונר"א נועדה בין היתר לתמוך ביכולת מערכת החינוך של אונר"א להמשיך ולתפקד.

הירתמותה של סעודיה לתמוך באונר"א הייתה למרות החשש הפלשתיני כי בן סלמאן, שנחשב באותם שנים לבן בריתו של טראמפ, יילך בעקבותיו ויפסיק גם הוא את הסיוע. אך סעודיה לא הלכה בדרכה של ארצות הברית. מדינות אירופאיות אחרות כמו גרמניה, התורמת הגדולה והמשמעותית ביותר לאורך השנים, נחלצו גם הם לעזרת אונר"א. גרמניה הפכה למממנת המובילה של אונר"א, והקצתה 177 מיליון דולר - ללא כל תנאי. ניתן לומר כי צעדיו של נשיא ארצות הברית שסבר כי מדיניות רבות ילכו בדרכו ויהיה סוף-סוף פתרון לבעיית אונר"א והפליטים בכלל - נכשלו.

אונר"א הצליחה באמצעות התרומות הנכבדות מסעודיה והמדינות אירופאיות לצמצם את הפער התקציבי ולהמשיך במדיניותה לשמר את זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים, ולעשות זאת גם באמצעות חינוך להסתה נגד ישראל והציונות. 

תחת חסות ארגון האומות המאוחדות פועל אונר"א כדי לשלול את קיומה של מדינת ישראל ולרוקן מכל תוכן את אותה החלטה היסטורית שהתקבלה בכט' בנובמבר. הגיע הזמן שהאו"ם יפסיק אם המשחק הכפול והמסוכן הזה וידאג לממש את החלטתו ההיסטורית קודם כל אצלו בבית.

הכותב הוא מנכ"ל 'מרכז בדין - לחקר מדיניות המזרח התיכון'