יורם מועלמי, אחד ממובילי מחאת העצמאים, שוחח הבוקר (שני) עם בן כספית וינון מגל ב-103FM וקרא לבעלי העסקים שלא לציית לסגר הכללי עליו החליטה אתמול הממשלה.

הפגנת העצמאים בכיכר רבין (צילום: אבשלום ששוני)

אתה עצמאי?
"אני עצמאי, עוסק פטור בתחום במחשוב והתקשורת, וגם מוביל בימים אלה את ההקמה של ההתאגדות שתתאגד עם מפלגת העצמאים בעקבות כל הכאוס הכלכלי־חברתי שעובר עלינו העצמאיים".

יוצאים נגד הסגר?
"בהחלט, אנחנו יוצאים נגד הסגר. תקרא לזה אי ציות לסגר מסיבה פשוטה".

קוראים לא לציית לסגר?!
"כן, אנחנו קוראים לעסקים לפתוח את העסקים בהתאם לכללים של תו סגול, שמירת מרחק ועטית מסכות".

על התו הסגול שומרים ועל הסגר לא?
"פותחים את העסקים כן, אנחנו פותחים את העסקים שלנו כי אין לנו ישועה מהמדינה".

אבל רה"מ אמר שעסקים פרטיים יכולים לעבוד.
"הוא לא דיבר על עסקים פרטיים אלא עסקים שלא מקבלים קהל. אני מדבר על עסקים לדוגמא על חדרי כושר ומסעדות שיכולים לפתוח בהתאם לתו הסגול, פשוט מאוד".

כל אחד עושה מה שהוא רוצה?
"לא כל אחד עושה מה שהוא רוצה, אבל אנחנו מגינים קודם כל על הפרנסה שלנו, אנחנו צריכים להתפרנס. אני צריך להביא אוכל הביתה, אם אני צריך לסגור את העסק שלי אני צריך לפטר את העובדים שלי ואף אחד לא ידאג לי. אני מוגדר בביטוח לאומי  כעוסק במשלח יד, זה אומר שאני צריך לצאת החוצה אל הלקוחות שלי או הם אליי. אם אני כעסק לשירותי מחשוב, אם לא מגיעים אליי לקוחות, כיצד אתפרנס? לא ייפול לי מן מן השמיים, אני צריך לכלכל את הבית, לשלם חשבונות, חשמל, מים, ארנונה, מזון, תרופות, זה לא מגיע לי".

הממשלה לא מפצה אותך?
"הממשלה אמורה לפצות אבל נגעת בנקודה נכונה, אין מתווה פיצוי מוסדר ואסביר. זו תהיה גם עתירה לבג"ץ, יש דבר שנקרא ואנשים לא יודעים את זה, יש דבר שנקרא דמי מחיה בכבוד, בעקבות חוק חדלות פירעון קבעו שאדם שנכנס לחדלות פירעון ופושט רגל צריך להתקיים, הוא צריך לאכול, לשלם חשבונות חשמל, קורת גג, שכירות. יש מתווה מסוים ובמתווה הזה לא קבעו דמי קיום מינימליים, אני הולך לעתור לבג"ץ על העניין הזה שאם אתה רוצה לסגור לי את העסק, מעבר לעניין המענקים של ירידה במחזור, אתה צריך לתת לי דמי קיום בסיסיים. זה נקרא מדי מחיה בכבוד, הממוצע הוא 6,000 שקל בחודש, יתכבד משרד האוצר להגיד לכל 500 אלף העצמאים מתוכם עפ"י רשות המיסים 300 אלף עצמאיים לא קיבלו את הפעימה הראשונה ו-160 אלף איש לא יקבלו את הפעימה השנייה. אנחנו העצמאיים מרוסקים, עד כמה עוד אפשר לרסק אותנו?"

אני חושב שאם סוגרים את העסקים צריך לפצות.
"הרי אני שואל, אני יכול להיות תלוי בתנאים של מענקים של ירידה בין שנה כזו לכזאת? אני צריך להמשיך לכלכל, אני צריך לאכול, לפרנס את המשפחה, אני עוסק במשלח יד. הרי אצל השכירים יש דבר שנקרא חל"ת, למה עד היום כבודו של שר האוצר ורה"מ ורשות המיסים לא העבירו חוק דמי אבטלה בצורה כזו או אחרת? לא משנה כרגע הסכומים, תן לי את הביטחון הסוציאלי, תן לי לעבוד. למה לסגור לי את העסק? למה אתה סוגר לי את העסק?".

של מי הכישלון?
"הכישלון הוא של כולם, אני לא יכול להצביע על נקודה מסוימת. אני יכול להגיד שזה התחיל ממשרד האוצר שהתייחסו אלינו כעסק שלא מפרנסים, וזה התחיל ברשות התקציבים, עבר דרך שר האוצר החדש והגיע לרה"מ. זה הגיע לכולם, לכולם יש יד בדבר ועל זה אני מתקומם. לכן אני קורא לכל העסקים - תמשיכו לפעול כי אף אחד לא יבטיח לכם את הפרנסה שלכם, אף אחד לא יבטיח לכם את האוכל שלכם. אני רוצה להגיד, זה הרבה מעבר לעניין ההוצאות הקבועות של עסקים כמו שכירויות וארנונה, ומי ישלם את כל הדברים האלה אבל לפני זה - הקיום הבסיס של אדם, אני צריך לאכול".

קיבלת פיצוי?
"לא, אני נמצא, אתה יכול לבדוק לרשות המיסים ולשאול כמה אנשים לא קיבלו ויש מאות אלפים. לכן אנחנו הולכים להגיש בג"ץ, 300 אלף איש לא קיבלו כסף בפעימה הראשונה, לא קיבלתי שקל עד היום".

אולי לא היית זכאי?
"הפעימה הראשונה לא דיברה על ירידה אלא על מענקים של 2018".

ולא קיבלת?
"לא קיבלתי כלום, ב-2018 המחזורים שלי לא היו גבוהים, אף אחד לא דאג לי ואמר בוא נעשה תיקון, ניתן לאנשים האלה מינימום מסוים, כל פעם תיכנס תמלא טפסים".

לא ברור לי איך לא קיבלת, שלחו לי מלא שקיבלו.
"כי הם זכו בפיס, לא אותי תשאל, אני לא הכתובת. תשאל את רשות המיסים ובפעימה השנייה 160 אלף איש".

זה לא בסדר.
"ברור, אני נמצא בגירעון של כמעט 30 אלף שקל, מרגע ששחררו את הסגר ב-26.4 עד שהמשק חזר לעבוד".

כמה עובדים אתה מעסיק?
"אני לא מעסיק אנשים, אני מתקיים בזכות עצמי".

מאיפה אתה?
"במושב גליה באזור יבנה רחובות, יש לי עסק קטן ואני צריך לצאת החוצה ללקוחות. אם אתה בא ואומר לי תסגור את העסק, אני לא יכול לצאת החוצה והם לא יכולים לבוא גם בגלל מגבלת התנועה, כי אסור 500 מטר מהבית".

אלא אם זה לעבודה.
"כי הלקוחות לא יכולים להגיע אליי, הם גם לא יגיעו למסעדות".

במקרה נקלעת למאבק הזה?
"ניהלתי את התאחדות העצמאים מ-26 בפברואר וכרגע מנהל את הקבוצה שיחד איתי מכל הארץ ואנחנו בונים את מפלגת העצמאים. היא תקום ונסחוף אחרינו מספיק מנדטים כדי שנעמוד בזכות עצמנו ולא בזכות אנשים אחרים שמחליטים עלינו".