ישראל היא ארץ שטופת שמש. אנו חשופים באופן יומיומי לנזקי קרינה בכל יציאה החוצה וכן במהלך נסיעה ברכב, בבית או במשרד כיוון שקרני השמש חודרות את  החלון. ודאי ובוודאי כשאנו שוהים בים או בבריכה. אמנם השיזוף מחמיא לרובנו, אבל אל לנו להתעלם מנזקי הקרינה.

"גידולי העור הסרטניים, הכתמים, הקמטים ואובדן זוהר העור אמנם מופיעים בעשור החמישי והשישי לחיים, אך הם נגרמים כתוצאה מחשיפה לשמש בעיקר בשנות הילדות ושנות העשרה" אומרת ד"ר גילה נלקנבאום, דרמטולוגית לוריאל פריז. "הקפדה על הגנה מהשמש צריכה להתחיל כבר בשנים הראשונות לחיים". 

שיזוף זה יפה אבל חשוב להשמר מנזקיו. הגנה מהשמש ד''ר פישר וליראק פריז (צילום: אסף לוי,יעל האן,יחצ חול)שיזוף זה יפה אבל חשוב להשמר מנזקיו. הגנה מהשמש ד''ר פישר וליראק פריז (צילום: אסף לוי,יעל האן,יחצ חול)

אז איך מתמגנים מקרינת ה UV?

"ראשית יש להמנע מחשיפה לשמש בין השעות 10 ל-16 אחר הצהריים" אומרת  ד"ר נלקנבאום "ולהקפיד על חבישת כובע רחב שוליים ומשקפי שמש. קרם הגנה הוא  פריט חיוני ורצוי להחזיקו בבית, בתיק, ובמשרד כך שתהיה אליו נגישות גבוהה. 

אם על גבי תכשיר מסוים מצוין SPF 15, פירושו של דבר שאנחנו מוגנים פי 15 מהזמן שהיינו מאדימים ללא הגנה. אם למשל היינו מאדימים ללא קרם הגנה לאחר 20 דקות בשמש ומרחנו קרם הגנה 15 אנחנו מוגנים 5 שעות (20 כפול 15 = 300 דקות שהן 5 שעות), אבל יש לזכור שישנם משתנים נוספים כמו עובי השכבה הנמרחת, תנאי האקלים, הזיעה וכמובן רחצה בים או בבריכה, ולכן בפועל זה הרבה פחות. 

ליעילות מיטבית ההמלצה הגורפת היא להשתמש בתכשירים המכילים SPF 30-50 לפחות ולחדשם אחת לשעתיים שלוש".

ביווטיקר וד''ר פישר תכשירי הגנה. לוריאל פריז לחות SPF50. דוקטור אור לחות SPF30 (צילום: יחצ חול,יחצ)ביווטיקר וד''ר פישר תכשירי הגנה. לוריאל פריז לחות SPF50. דוקטור אור לחות SPF30 (צילום: יחצ חול,יחצ)

הגנה תוצרת חוץ. לה רוש פוזה תחליב הגנה עם גוון, וישי וקילס תחליבי הגנה קלילים 129-195 שח (צילום: יחצ חול)הגנה תוצרת חוץ. לה רוש פוזה תחליב הגנה עם גוון, וישי וקילס תחליבי הגנה קלילים 129-195 שח (צילום: יחצ חול)

ד"ר פישר אולטרסול מותג ההגנה המוביל בישראל למעלה מ-40 שנה מסבירים כיצד להשתמש נכון בקרם הגנה וכמה ממנו מומלץ למרוח:

  • את פעולת המריחה בתכשיר ההגנה יש לבצע כ-20 דקות לפני החשיפה לשמש, באופן אחיד, בשכבה מספקת עד לכיסוי מלא.
  • יש למרוח על העור כמות מספקת של תכשיר ההגנה ליצירת שכבה נדיבה לקבלת כיסוי אחיד ויעיל.
  • במיוחד יש לתת דגש לאזורים החשופים ביותר לשמש כמו פנים, צוואר, חזה, זרועות ורגליים.
  • כדי לקבל כיסוי טוב יש להשתמש בכ-7 כפיות של תכשיר הגנה (פנים וצוואר 1 כפית, ידיים 1 כפית לכל יד, גב וכתפיים 1 כפית, חזה ובטן 1 כפית, חזה ובטן 1 כפית, רגליים 1 כפית לכל רגל).
  • חשוב מאוד לחדש את המריחה בכל שעתיים בעת החשיפה על מנת שההגנה תהיה אפקטיבית.
  • במקרים של הזעה, כניסה למים וניגוב העור במגבת, מומלץ להימרח שוב.

בלי תירוצים. יש גם קרם הגנה בסטיק. דוקטור אור, ניוטרג'ינה, ליראק, מילוקה (צילום: אסף לוי,קית גלסמן,יחצ)בלי תירוצים. יש גם קרם הגנה בסטיק. דוקטור אור, ניוטרג'ינה, ליראק, מילוקה (צילום: אסף לוי,קית גלסמן,יחצ)

לא רק בים. לא רק בקיץ

"נזקי השמש מצטברים לאורך השנים,  ובמדינה כמו ישראל אנו חשופים לנזקיה כל השנה" מסבירה ד"ר להבית אקרמן, רופאת עור ויועצת מדעית למותג הדרמו-קוסמטיקה לה רוש- פוזה, "אך בקיץ יש צורך בשימוש תכוף, נכון ויומיומי,  על מנת לייצר הגנה מספקת. לא מספיק למרוח קרם הגנה רק כאשר הולכים לים, לברכה  או לחופשה. אנו חשופים לנזקי השמש גם בפקק במכונית, כאשר יושבים מול חלון במשרד, כאשר הולכים לאסוף את הילד מהגן, בריצה, הליכה ועוד. ולכן על מנת לייצר הגנה מספקת יש צורך במריחה קבועה, לאורך כל היום וכל השנה".

"כדאי לזכור שקרינת ה UVA חודרת את חלון הרכב ולכן רצוי למרוח קרם הגנה בעת נסיעה ברכב ולא לשכוח למרוח גם על הזרועות ועל גב הידיים. מכיוון שהפנים גלויות, מלבד שימוש במסנן קרינה כדאי לחבוש כובע רחב שוליים ולהרכיב משקפי שמש להגנה מקסימלית". מוסיפה ד"ר נלקנבאום.

לא רק בים. ללין קרם גוף כולל SPF 30 מחיר 89.90 שח (צילום: VIPDESIGN)לא רק בים. ללין קרם גוף כולל SPF 30 מחיר 89.90 שח (צילום: VIPDESIGN)

לא לשכוח כובע. תרסיס הגנה 50SPF מבית מעבדות GIGI, להשיג אצל הקוסמטיקאיות המובחרות (צילום: ג'וליה דרגצ'בה)לא לשכוח כובע. תרסיס הגנה 50SPF מבית מעבדות GIGI, להשיג אצל הקוסמטיקאיות המובחרות (צילום: ג'וליה דרגצ'בה)