במסגרת הפינה 'טוב לדעת', סיפרה ד"ר מאיה רוזמן בתוכניתה ב-103FM על פרט חשוב מעולם התזונה שלא כדאי לפספס, והפעם: מספר עובדות בנוגע לתירס.

"תירס מכיל בסביבות 80 קלוריות ב-100 גרם, והוא שייך למשפחת הפחמימות. בדרך כלל לא לועסים את התירס כמו שצריך, וחלק ממנו יוצא מן הגוף ממש כפי שנכנס, שלם ולא מעוכל - לכן כנראה שמנת תירס מכילה פחות קלוריות ממה שאנחנו חושבים. כף תירס מקופסת שימורים מכילה כ-15 קלוריות, כף תירס לייט 10 קלוריות ובקלח תירס ממוצע יש 150 קלוריות".

"תירס גמדי, לעומת זאת, מכיל כ-20 קלוריות ב-100 גרם, והוא נחשב לירק לכל דבר שאפשר לנשנש חופשי. התירס הגמדי בקופסת השימורים אינו מכיל חומרים משמרים, וגם כמות הנתרן בו נמוכה מאוד – 10 מ"ג נתרן ב-100 גרם, לעומת למשל 1200 מ"ג בשימורי מלפפונים במלח".

כמדי שבוע, הציגה ד"ר רוזמן את ממצאיו של מחקר חדש, והפעם: האם תפריט של דיאטה קטוגנית עלול לגרום להפרעות שינה ולמצב רוח רע?

"דיאטה קטוגנית היא שיטה בה מתמקדים בשומנים כמקור אנרגיה לגוף, במקום בפחמימות. שיטה זו הוכחה כיעילה נגד אפילפסיה בעבר, וכיום גם יש הוכחות שהיא מתאימה למניעת סוכרת במקרים רבים. שיטה זו הפכה לפופולרית, אך מכיוון שישנן טענות על-פיהן חוסר בפחמימות עלול לפגוע בתפקוד המוח ובמצב הרוח, בוצע מחקר שבדק את הנושא".

"המשתתפים אכלו לפי תפריט רגיל שהכיל 55% פחמימות ו-20% שומן, או תפריט דל פחמימות ועתיר שומן, במשך 3 שבועות. המשתתפים ביצעו בדיקות פסיכולוגיות, קוגניטיביות, ומוניטור שינה. על פי התוצאות, לתפריט קטוגני במשך 3 שבועות לא הייתה השפעה על התפקוד המוחי, על מצב הרוח, וגם לא על איכות השינה".