פינת המיתוס: האם קפה מייבש אותנו? השמועות מדברות על כך שהמשקה המעורר והפופולרי גורם להשתנה מרובה, ובכך מוריד את רמת המים בדם. במיוחד בחודשי החורף, בהם אנו לא מזיעים, חשוב לשמור על מאזן מים תקין, ועולה השאלה האם ניתן לספור את כוסות הקפה ככוסות שתייה במהלך היום. הדיאטנית המומחית של 103FM, ד"ר מאיה רוזמן, נדרשה לשאלה.

ראשית, הסבירה ד"ר רוזמן מה חוסר בנוזלים עלול לגרום: "כאבי ראש, עצירות, בעיות כליה, בעצם פגיעה בכול מערכות הגוף". היא הוסיפה וסיפרה על תופעה מעניינת: "אני מכירה אנשים שכל פעם שהם צמאים הם מבלבלים בין תחושת הצמא לרעב, וזה עושה להם תופעות של חוסר בנוזלים".

אז כמה נוזלים אדם צריך ביום? רוזמן הסבירה שזה תלוי: "זה תלוי בכמה מזיעים, בטמפרטורה בה נמצאים וכמות הפעילות גופנית. באנשים לא כל כך פעילים מדברים בנשים על 2.7 ליטר ביום וגברים 3.7 ליטר. אבל זה כולל בתוכו גם את הנוזלים שמתחבאים באוכל כמו למשל במלפפון שיש 90 אחוז נוזלים, אז גם את זה סופרים".

"פעם אמרו שבגלל שהקפאין גורם להשתנה מוגברת, לא סופרים את הקפה במסגרת הנוזלים היומית", הוסיפה הדיאטנית, ומיהרה לסייג. "אבל, יש הסתגלות של הגוף לפירוק הקפאין, ומי ששותה הרבה קפאין, הכבד שלו מפרק אותו כל כך מהר ובצורה יעילה, אז הנוזלים של הקפה הם נוזלים לכל דבר, ואפשר לספור אותם במסגרת הכוסות, למי שסופר".

קפסולות קפה (אילוסטרציה) (צילום: אינגאימג')
קפסולות קפה (אילוסטרציה) (צילום: אינגאימג')

"קפה לא מייבש ולא בהכרח משתן", סיכמה בעזרת נתונים מדעיים, "מחקר שנערך לאחרונה שבדק את כמות השתן והצבע שלו בקרב אנשים ששתו 5 כוסות קפה ליום או יותר או 3 כוסות קפה או בכלל לא שתו, במשך 6 ימים - לא מצא הבדל בין הקבוצות השונות. זו עוד הוכחה".

סייעה בהכנת הכתבה: עופרי גליכמן, 103FM