פינת טוב לדעת: מה עדיף לבריאות – עוף, דג או בקר? ד"ר מאיה רוזמן הסבירה: "מבחינה תזונתית - אין כמעט הבדל ביניהם. בכולם בערך 25 גרם חלבון במאה גרם, חלבון איכותי שחשוב לבניית השרירים. בכולם ברזל, וויטמין B12. ההבדלים הם שבדגי ים יש גם את חומצת השומן אומגה 3 שמפחיתה מחלות לב ודלקות, בבקר יש קצת יותר ברזל, אבץ ו-וויטמין B12 מאשר בעוף ודגים".

בעיקר בשר ודגים: כל מה שצריך לדעת על דיאטת הפליאו
1, 2, 3: איזה דג מלוח הכי בריא?

בהמשך, ציינה את הערכים שפחות טובים לדיאטה:

בבקר - אנטריקוט או צלעות, הכי הרבה שומן וקלוריות. בניגוד לכל החלקים כמו סינטה, פילה, כתף 5 (שעושים קציצות) או חזה בקר שמכילים 200-150 קלוריות במאה גרם, באנטריקוט והצלעות עקב אחוז השומן הגבוה כ-300 קלוריות במאה גרם, סטייק אנטריקוט של 300 גרם במסעדות כבר כמעט 1000 קלוריות ללא תוספות.

בעוף - השקול לאנטריקוט בתחום העוף זה דווקא הכנפיים שמכילות אחוז שומן גבוה ובכנף אחת קטנה מעל 200 קלוריות.

בדגים - בסלמון ומקרל בערך כפול קלוריות מרוב הדגים האחרים.

מדוע דווקא דגים נחשבים עדיפים בזמן דיאטה? "הדגים קלים יותר לעיכול ופחות מכבידים אחרי ארוחה גדולה. מצד אחד, יש לכך יתרון, כי ארוחה כבדה וקשה לעיכול גורמת לעייפות ולצורך מוגבר במתוק אחרי הארוחה. מצד שני, מה שקל לעיכול גם משביע לזמן קצר יותר בדרך כלל", סיפרה.

מה החלבונים הכי איכותיים בתזונה שלנו? "החלבונים מקבלים ציון על הערך הביולוגי שלהם כלומר כמה הם מתאימים לבניית שרירי גוף האדם, מבחינה זו בקר – כל החלקים, עוף ודגים מקבלים ציון בערך 85-80, ודווקא הכי טובה בריאותית מבחינת איכות החלבון – הביצה שקיבלה ציון 100. המתחרה היחיד של ביצה זה מי גבינה בהם משתמשים לייצור אבקות החלבון לספורטאים".

אז מה עושה מי שצמחוני? "בסויה וטופו חלבונים, ברזל וסידן ממש באותה איכות שיש במוצרי חלב, בקר עוף ודגים. איכות החלבון בקטניות אחרות כמו עדשים/גרגרי חומוס/שעועית לבנה – גם טובה אבל פחות מאשר בסויה או בחלבון מן החי. צריך להקפיד לצרוך מספיק מהם, ולשלב גם דגנים שנותנים השלמת חלבון (אורז, חיטה/לחם) מתישהו במשך היום לא חובה לאכול ביחד באותה שעה".