ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ג' ישובו ביום ראשון לשולחן הלימודים תחת מתווה משרד החינוך. ההחלטה עברה אישורים ותתקבל סופית לאחר הערכת מצב אחרונה שתתקיים ביום שישי. שאר התלמידים ימשיכו ללמוד מרחוק. השיעור הראשון שיעבור פיסית במוסדות החינוך יהיה על אופן ההתנהלות בתקופת הקורונה. 

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך: "צוותי החינוך, שהתגייסו וקידמו את הלמידה מרחוק, נרגשים לפגוש פנים מול פנים את תלמידיהם. גיבשנו נהלים, אנו ערוכים למציאות החינוכית-בריאותית החדשה, ונלווה את כל צוותי החינוך והשדרה הניהולית". 

תלמידי כיתות א'-ג' צפויים לשוב ביום ראשון לשולחן הלימודים וללמוד 5 שעות ביום בהתאם למערכת שתיתן על ידי בתי הספר לשגרה החדשה. הלימודים ייעשו בקבוצות של לא יותר מ-15 תלמידים והם יתקיימו במקום קבוע לכל קבוצה שכזו, כך שלא יהיה שינוע תלמידים בין מקומות שונים בבתי הספר. כל תלמיד ילמד בשולחן נפרד וקבוע, והלמידה תתקיים תחת בדיקה קפדנית של ניקיון והיגיינה ותהיה מותנית בהצהרת בריאות. תלמידי כיתות ב'-ג' יחויבו בחבישת מסיכה הגיינית, אשר יוכלו להסיר רק בעת פעילות גופנית. כל צוותי הוראה ישובו לבתי הספר, גם אלו המלמדים מרחוק – אשר ימשיכו לעשות כן מתוך כותלי בית הספר. 

גני הילדים יפצלו את הילדים בהם לשתי קבוצות קבועות. קבוצה אחת תגיע לגן בימים ראשון עד שלישי, והשנייה תגיע לגן בימים רביעי עד שישי. בחצי השבוע בו לא יהיו הילדים בגן הם ילמדו מהבית. מנהלת הגן תשלח תכנית פעילות שבועית להורים ביום שישי, או במוצ"ש שלפני שבוע הפעילות. תכנית זו תכלול הן את תכנון ימי הלמידה בגן והן את ההצעות לימי הלמידה בבית, ובהן התייחסות למערכת השידורים הלאומית. הפעילות בגנים תחייב גם היא הצהרת בריאות, שמירה על מרחק בין ילדי הגן והקפדה על כללי ההיגיינה הנדרשים. צוות הגן יקיים מפגשים אישיים עם הילדים על מנת להקשיב לצרכים ולתת מענה אישי ומותאם לכל ילד.

שר החינוך רפי פרץ: ״חשוב לנו להדגיש ולהטמיע בקרב מוסדות החינוך כי השגרה הזו איננה השגרה שהיו רגילים אליה וחשוב להישמע להוראות והנהלים שהוצאנו".

בהלימה למתווה, תלמידי כיתות ד' ומעלה של החינוך המיוחד אינם חוזרים לשגרת לימודים רגילה, ועבורם תגובש מערכת אישית. למידתם של תלמידי החינוך המיוחד בכיתות א-'ג' ובגנים תמשיך כסדרה – בקבוצות של 3 תלמידים במוסדות לחינוך מיוחד או תוך היעזרות בסייעת במוסדות בהם משולבים הילדים.

כזכור הממשלה קיימה אתמול דיון על מתווה אפשרי לחזרה ללימודים, על אף התנגדות משרד הבריאות. השרים החליטו לקבל מתווה שהציע שר החינוך, רפי פרץ, לחזרה מדורגת ללימודים החל מיום ראשון הקרוב, בקרב תלמידי כיתות א'-ג'. החזרה לשגרה תתבצע בהתאם להערכת המצב שתתקיים ביום שישי הקרוב ה- 01.05. יתר שכבות הגיל ימשיכו במתכונת של למידה מרחוק. 

בתוך כך, על פי דיווחים, ועד ההורים הודיע למשרד החינוך שחזרת הילדים לגנים אינה אפשרית במתווה הנוכחי ושוקלים לקרוא להורים שלא לשלוח את הילדים כל עוד אין פתרון לחזרה לעבודה. גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו באותו נושא, ודרש מציאת פתרון לסידור הולם על מנת שההורים יוכלו לשוב למעגל העבודה.

השר גלעד ארדן הביע את תמיכתו במתווה, והציע להרחיב את הפתיחה בשתי דרכים נוספות. הראשונה היא פרוייקט לאומי לגיוס סטודנטים/ות שיקבלו שכר ראוי מהמדינה כדי לאפשר סיוע לגננות וכך לאפשר שהילדים יקבלו גן כל השבוע, ובכך לאפשר חזרה לעבודה של ההורים. הדרך השנייה היא לקבוע מדד לכל יישוב הכולל את מספר החולים בו ואת הצפיפות ביישוב. לפי מדד זה יישוב שיהיו בו מעט מאד חולים וצפיפות נמוכה, יש לפתוח בו את הגנים לאורך כל השבוע ולשקול החזרה ללימודים גם של כיתות ד'- ו' ביסודי.

בתוך כך, קיבלו הבוקר מורים רבים הודעת ווטסאפ בה מוצג מתווה לחזרה לשגרה, המזכיר את מתווה השר פרץ:

 1. בהינתן האישור, יחזרו ללימודים כל תלמידי כיתות א-ג. תלמידי ד-ו לא יחזרו עדיין בשלב זה.
 2. במקביל לחזרתם של א-ג, יחזור לביה"ס כל צוות המורים, כולל צוות הכיתות הגבוהות.
 3. כל כיתה תפוצל בצורה הטרוגנית, במטרה שיהיו בה לא יותר מ15 תלמידים. כל קבוצה כזו תיקרא "קפסולה".
 4. לכל מחנכת כיתה, יוצמד מורה עמית קבוע, שילמד את קפסולת הכיתה שלא נמצאת עם המחנכת בזמן נתון. כלומר שלכל כיתה, יש שני אנשי צוות קבועים שמלווים אותם בחלוקה לקפסולות - מחנכת + מורה עמית.
 5. בנוסף לכך, ניתן לשבץ מורים מקצועיים לשיעורים בכל קפסולה.
 6. כל כיתה תלמד 25 שעות בשבוע. יש לדאוג שכל תלמיד ישב לבד בשולחן. יש לדאוג למרחק של שני מטר - עד כמה שגודל הכיתה מאפשר זאת - בין תלמיד לתלמיד.
 7. מחנכות הכיתות הגבוהות יוכלו אף הם להשתבץ בכיתות הלומדות על פי הצורך, וזאת לאחר שיבוצם של כל המורים המקצועיים.
 8. בשאר הזמן יתבקשו מורי ד-ו לקיים את הלמידה מרחוק לתלמידיהם מביה"ס.
 9. כל המורים חייבים לחזור לעבודה לביה"ס. מורים בסיכון, יידרשו להביא אישור מרופא על כך שאסור להם לחזור לעבודה בביה"ס. אישור מחלה רגיל אינו תופס לכך!!! אישור מחלה תופס ליומיים שלושה או כל זמן שנדרש, במקרה של חולי, כמו בשגרה הרגילה.
 10. תלמידים יצטרכו להביא אישור מההורים על כך שאין להם חום, והם אינן חולים, על פי הידוע להורים. אישור זה יצטרך להתקבל מידי יום.
 11. יש להכין קלסר לכל קפסולה, ולתייק כל יום את אישור הבריאות, שמתקבל מהילדים.
 12. תלמיד שלא יגיע עם אישור שכזה, יתבקש ההורה להביאו לבית הספר במהירות האפשרית.
 13. מומלץ להכין דפי אישור מודפסים מטעם ביה"ס הכוללים מקום לשם, תאריך, חתימת הורים ומקום לסימון שהילד אינו חולה.
 14. על התלמידים להגיע עם מסיכות לביה"ס. עטיית המסיכה תתבצע בכל השטחים הציבוריים של ביה"ס וכמובן בהגעה וביציאה. במהלך השיעורים אין צורך לעטות את המסיכה על הפנים.
 15. יש לשוחח עם התלמידים ולהרגילם לשטיפת ידיים סדירה בסבון כמו גם על שימוש באלכוג'ל.
 16. כיתה פיזית של קפסולה תישאר קבועה ללא אפשרות החלפה.
 17. יש לדאוג לחלוקת תאי שירותי בית הספר בצורה מסודרת לכל קפסולה, במטרה למנוע התקהלות בשירותים עד כמה שניתן. תלמיד יוכל להשתמש רק בחדר השירותים שהוקצה לקפסולה שלו.
 18. שימת הדגש בכיתות א-ב תהיה על השלמת תהליך רכישת הקריאה והכתיבה וביסוסו.
 19. המערכת היומית, תצטרך לכלול גם פן רגשי, חברתי וערכי בנוסף לפן הלימודי.
 20. מומלץ לבית הספר להצטייד במסיכות עודפות, באלכוג'ל ובסבונים בכדי לתת לילדים שישכחו את המסכות.
 21. יש לדאוג להפסקות בזמנים שונים לשכבות השונות, ולהפרדה בשטחי ההפסקה בין הקפסולות שבשכבה.
 22. יש למנוע עד כמה שניתן התקהלות תלמידים בזמן ההגעה ובזמן היציאה מביה"ס. מומלץ להכין שטחי התכנסות להגעת התלמידים וליציאתם בכדי שלא כולם יגיעו ויצאו ביחד. ניתן גם במקרה הצורך לקבוע שעות הגעה שונות במרווחים מסויימים, לשיקול דעתכם.
 23. ההגעה לביה"ס היא באחריות ההורים וכן החזרה מביה"ס.
 24. הורים ואנשים שאינם מצוות ביה"ס, אסורים בכניסה לביה"ס. הבאת התלמידים עד הכניסה בלבד.
 25. מורים ישתבצו במערכת על פי היקף שעות העבודה שלהם. ניתן להסתייע גם בשעות הפרטניות.
 26. היום החופשי לכלל הצוות יהיה ביום שישי.
 27. יש להכין מערכת שבועית מסודרת לכל קפסולה.
 28. ברגע שהקפסולה תיקבע אין לשנותה לאחר שהתחילה לעבוד.
 29. בשעת האוכל יש להימנע מהעברת אוכל אחד לשני. כמו כן, יש להימנע מהעברת ציוד אחד לשני.
 30. לא תתקיים יותר למידה מרחוק לתלמידים שלא יגיעו לביה"ס.
 31. כל צוות המורים נכנס ללמד בכיתות, יועצת, סגנית וכו'.
 32. שיעורי חינוך גופני יתקיימו בשטח פתוח או באולם הספורט. אין צורך במסיכה במהלך השיעור עצמו.
 33. תידרשו להוציא איגרת הסבר מפורטת להורים על כל ההנחיות, ברגע כמובן שיתקבל אישור לכך

מורה בכיתה (צילום: אינג אימג')מורה בכיתה (צילום: אינג אימג')

בעקבות פרסום המתווה, פורום הגנים הפרטיים הודיע כי כעשרת אלפים גנים פרטיים ומשפחתונים ישארו סגורים בשבוע הבא. מהפורום נמסר כי לא יסכימו לדרישות האוצר להטיל את ההפסדים הכספיים של המשפחתונים על ההורים. 

״משרד האוצר דורש מאיתנו להטיל את ההפסדים הכספיים על ההורים- לא ניתן לזה יד. גם אנחנו מעוניינים בחזרה לשגרה, אך לא על החשבון הכלכלי והבריאותי של ההורים. לא נחזור עד להיענות של משרד האוצר לדרישותינו לקבלת רשת ביטחון כלכלית והבטחת בריאות ילדינו״, כתבו.