לקראת ט"ו בשבט תתקיים בין התאריכים 15-31 בינואר בפעם ה-19 ספירת הציפורים השנתית בשטחים עירוניים ובנויים בכל רחבי הארץ. במסגרת ספירת הציפורים, המנוהלת על ידי המרכז הישראלי למדע אזרחי במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט אוניברסיטת תל אביב, החברה להגנת הטבע והמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר, מוזמן הציבור הרחב בכל רחבי הארץ לתעד ולדווח על מיני הציפורים הנצפים באזור מגוריהם – מחוץ לבית או למשרד, ברחוב, בגינה, בכיכר או בפארק.

מטרת הספירה היא לקבל תמונת מצב עדכנית על מינים שונים של ציפורי בר בערים ובאזורים מיושבים, לזהות שינויים בתפוצת המינים, לאסוף נתונים שיהוו בסיס מדעי למחקרים עתידיים בתחום ולקדם מיזמים המיטיבים עם הציפורים. הספירה גם מהווה דרך לחבר את הציבור לטבע, ומציעה פעילות של הנאה משותפת, השראה ושלווה.

בספירת הציפורים 2023 השתתפו מאות צופים ודווחו 1,224 ספירות. ניתוח נתוני הספירה העלה, בין היתר, כי הציפור הנפוצה ביותר בצפון הארץ ובמרכזה היא עורב אפור. בדרום הארץ, הציפור השכיחה ביותר הייתה דרור הבית. המטרה השנה היא להרחיב את מספר המשתתפים, הדיווחים והאזורים הנסקרים.

דוכיפת (צילום: איתן קאופמן)
דוכיפת (צילום: איתן קאופמן)

איך משתתפים? זה לוקח רק 10 דקות!

לרשותכם מגוון דרכים ללמוד לזהות את ציפורי העיר. באמצעות אלבום הציפורים הנפוצות בישראל, משחקים ומצגות; אפליקציית Merlin בעברית לזיהוי ציפורים לפי סימנים, לפי תמונה או לפי קול. מדריך חדש לזיהוי ציפורים וחידונים חדשים יופצו בקרוב.
מורידים את אפליקציית eBird, נרשמים ומתרגלים את אופן השימוש בה. סרטוני הדרכה כאן. מתמקמים במרחב - התצפית יכולה להיעשות בחצר הבית, בפארק העירוני ואפילו ברחוב. סופרים – במשך 10 דקות בנקודה אחת, בעדיפות לשעות הבוקר (10:00-7:00). יש לדווח ב-eBird על כל המינים שזוהו בראייה או בשמיעה ואת מספר הפרטים מכל מין. כל הקישורים והמידע הנחוצים לספירה נמצאים גם כאן (הקליקו על הקישור)

תומר גויטע, מנהל המרכז הישראלי למדע אזרחי במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט: "אנחנו שמחים להמשיך את המסורת ולהזמין את הציבור הרחב לקחת חלק בספירת הציפורים השנתית. הסיוע של הציבור באיתור ודיווח על מיני ציפורים הנמצאות באזורי מגורים מהווה עבורנו, בקהילה המדעית, ״מכפיל כוח״ והנתונים יוכלו לסייע בעתיד למחקר מדעי בנושא. כוחו של מדע אזרחי בקידום ממשי של מחקרים. לכן הוא חשוב מעין כמוהו ואנחנו מזמינים את הציבור לקחת חלק בספירה״. 

ד"ר נירית לביא אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע: "ספירת הציפורים מתרחשת כבר 19 שנה ומאפשרת לנו לראות מגמות ושינויים באוכלוסיית הציפורים ביישובי אדם. בכל שנה אנחנו משפרים את הכלים העומדים לרשות הציבור לשם הגברת יכולת זיהוי הציפורים, ובפרט למנוע בלבול בין מינים דומים. השנה פותחו מדריך חדש לזיהוי ציפורים ומשחקים שונים, שאותם אפשר למצוא באתר ספירת הציפורים. אנחנו מציעים לציבור הישראלי לצאת לטבע הקרוב לבית, לנשום קצת שפיות וליהנות מהפריחה, הנופים והציפורים. בימים כאלו, הטבע מחזיר את כולנו לשפיות וכמה שעות בטבע מכניסות לנו אוויר לריאות״.

שלומית ליפשיץ, מובילת יוזמת טיפוח ציפורי הבר בחצר ומייסדת מיזם הספירה: ״ספירת הציפורים היא פעילות מהנה, שגורמת לנו להבחין בטבע שלידנו. בעשר הדקות שאנו עומדים וצופים ליד הבית אנו מופתעים לגלות עולם שלם של יצורים וקולות שלא היינו מודעים אליו, שקיים ממש מתחת לאף שלנו.  ובנוסף, אנחנו תורמים למדע ולשמירת הטבע בישראל״.

מתוך תערוכת הצילומים ''אילו ציפורים''  (צילום: עמיחי מזרחי)
מתוך תערוכת הצילומים ''אילו ציפורים'' (צילום: עמיחי מזרחי)