מדענים העריכו אתמול כי היקף ההתפרצות של נגיף דלקת הריאות המסתורי בסין גבוה יותר מהפרסומים הרשמיים, כאשר ברחבי העולם נערכים להתפשטות אחרי ששני בני אדם מתו מהמחלה בסין ושלושה חולים אותרו גם בתאילנד וביפן. 

לפי הרשויות בעיר ווהאן שבמרכז סין, מאז סוף החודש שעבר נדבקו קרוב ל־50 בני אדם בנגיף דלקת הריאות, וביום שישי נמסר על קורבן שני, אדם בן 69 שמת יומיים קודם לכן. בשבוע החולף גם דווח על שני בני אדם שאותרו עם הנגיף בתאילנד ואדם נוסף ביפן, כאשר כולם ביקרו בעיר הסינית.
 
מדענים בריטים העריכו אתמול כי המשבר נרחב יותר מהדיווחים הרשמיים וכי ייתכן שיש יותר מ־1,700 בני אדם שנדבקו מהנגיף. "סביר שההתפרצות בווהאן של הנגיף החדש גרמה למקרים רבים יותר באופן משמעותי של מחלת נשימה מתונה או חמורה ממה שדווח", נמסר בדוח של המרכז לניתוח מחלות מידבקות בעולם. 

פרופ' ניל פרגוסון מבית הספר לרפואה ציבורית בקולג' האימפריאלי בלונדון, ואחד החוקרים החתומים על ההודעה, ציין כי ההערכות לגבי מספר החולים נובע מכך שמספר הטיסות מווהאן נמוך ולמרות זאת עדיין נרשמו כבר שלוש הידבקויות בחו"ל. "אני מודאג יותר כיום מאשר לפני שבוע", ציין פרגוסון, אך מיהר להוסיף כי "עדיין מוקדם מדי להרים קול צעקה". 

מדינות רבות ברחבי העולם החלו לנקוט צעדי זהירות, כאשר החשש הוא מפני התפרצות זהה לנגיף הסארס, שקטל יותר מ־800 בני אדם בשנים 2002 ו־2003. ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי "לנוכח מגמות התנועה הבינלאומית, סביר שיהיו מקרים במדינות נוספות. 

בסוף השבוע הודיע גם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב כי הוא מציב אנשי צוות בנמלי התעופה בניו יורק, בלוס אנג'לס ובסן פרנסיסקו על מנת לבצע בדיקות של טמפרטורת הגוף וזיהוי תסמינים של המחלה בנוסעים שיגיעו מווהאן.

מדובר במהלך ראשון מסוגו מאז התפרצות האבולה במערב אפריקה לפני כשש שנים. עם זאת, בסוכנות הפדרלית הדגישו כי "אנשים לא צריכים להשתגע ולהיות מוטרדים יותר מדי, זה הזמן לערנות ולמודעות".