24 שנים עברו מאז חתם יצחק רבין ז"ל על הסכם השלום בין ישראל וירדן עם המלך חוסיין, ודווקא היום (ראשון), יום השנה להירצחו, הודיע המלך עבדאללה על כוונתו לבטל את הנספחים בהסכם, העוסקים בחכירת אי השלום בנהריים ומובלעת צופר בערבה על ידי ישראל. הערב דווח בחדשות ערוץ 10 כי מספר גורמים בישראל, העוסקים ביחסים עם ירדן, מעריכים כי המהלך הירדני הוא צעד ראשון בסדרת מהלכים בדרך לצינון היחסים בין ישראל והממלכה.

על פי הדיווח, הגורמים מצביעים על מאמר שפרסם לפני חודש וחצי מרואן אל-מועשר, ששימש בעבר כשגריר ירדן בישראל ובוושינגטון, שר החוץ של ירדן ואפילו סגן ראש ממשלה. בדברים שכתב לעיתון "אל ראד" הירדני, המליץ על ביטול החכירה של השטחים בערבה ובנהריים, צעד עליו הודיע כאמור המלך היום.

אל-מועשר סימן באותו המאמר עוד כמה צעדים שלטענתו ירדן צריכה לבצע, וביניהם עצירת כל סוג של נורמליזציה אזרחית עם ישראל, ביטול הסכם הגז עמה ואפילו הקמת קרן ערבית לתמיכה בפלסטינים למניעת מכירה של קרקעות ליהודים בירושלים ובגדה המערבית.

אי השלום בנהריים. צעד ראשון בדרך להסלמה משמעותית ביחסים בין ישראל לירדן? צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90


מדובר במשבר חמור מאוד עם ירדן, שיחסיה עם ישראל ידעו עליות וירידות לאורך השנים, אך תמיד נשמרה ההידברות בין הצדדים. נתניהו ציין היום בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין בהר הרצל שבירושלים כי הוא רוצה לקיים מו"מ על מנת להגיד להסדר חדש עם הירדנים, שישמור על השטחים באחזקת ישראל. "בהסכם השלום ירדן שמרה לעצמה את האופציה לקבל לידיה את השטח בנהריים ליד הירדן ואת מובלעת צופר בערבה", אמר נתניהו. "נמסר לנו היום שהיא מבקשת לממש את האופציה הזאת בשנה ה-25".
 
"ניכנס איתם למשא ומתן על האפשרות של הארכה של ההסדר הקיים, אבל אין ספק בראייה כוללת, שההסכם כולו הוא נכס חשוב ויקר לשתי המדינות ומצטרף לשלום עם מצרים שאותו כונן בגין. שני הסכמי השלום מתלבטים כעוגנים מרכזיים של יציבות אזורית. בנוסף, הם מרחיבים את הקשרים עם עוד מדינות ערביות שמדינות שישראל איננה אויב שלהן".
על פי ההסכם, ירדן היא שצריכה להחליט אם לחדש את הסעיפים בו, שהעבירו אלפי דונמים לידי חקלאים ישראלים, להם בעלות על הקרקע ההולכת אחורה עד 1926, כשפנחס רוטנברג הקים את תחנת הכוח בנהריים. 

בציוץ בטוויטר כתב המלך כי "זאת תמיד היתה העדיפות העליונה שלנו וההחלטה שלנו לסגת מהנספחים בהסכם השלום מבוססת על שאיפתנו לקחת את מה שצריך עבור ירדן והירדנים". על פי דיווח בג'ורדן טיימס, ההחלטה של המלך באה בעקבות בקשה של פעילים מהממשלה לא לחדש את ההסכם ולבטל את הבעלות הישראלית על אדמות ירדניות. יש לציין, כי בתקופה האחרונה מתקיימות הפגנות ברחבי ירדן בדרישה לבטל את ההסכמים,