משרד החקלאות הודיע היום (שני) על חשש לכניסתו של נחיל ארבה לשטחי ישראל מכיוון ירדן, באזור הערבה התיכונה. מהמשרד נמסר כי פרטים בודדים של ארבה נצפו הבוקר ביישובים בערבה התיכונה. צוותי השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות נמצאים במקום ומטפלים באירוע.

עוד צוין כי משרד החקלאות נערך מבעוד מועד להשתמש בחומרי הדברה ידידותיים, שאינם מסכנים את בני האדם. נחילי ארבה לא מסכנים בני אדם ובעלי חיים, ומהווים רק "מטרד" באוויר ומזיק לחקלאות. 

ארבה בנגב בשנת 2013. צילום: דודו גרינשפן, פלאש 90
צילום: דרור גרטי, פלאש 90מהוועדה החקלאית בערבה התיכונה נמסר כי עקב ההתראות של משרד החקלאות, נערכו המועצה האזורית הערבה תיכונה והשירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות והקימו צוותי ריסוס, במידה ויגיע הארבה מירדן. בשלב זה אין סכנה לחקלאות, הכל תלוי במצב הרוחות בהמשך היום. 

כזכור, הפעם האחרונה הייתה בשנת 2013, אז נכנסו להקות ארבה ותנועתן מאילת ועד הערבה. במהלך מיגור התופעה ועד לסיומה, פעלו צוותים של משרד החקלאות לניטור השטחים ולריסוס מהקרקע ומהאוויר על בסיס יומי, מסביב לשעון, הן מהאוויר והן מהקרקע, עד לסיומה, וזו לא הותירה נזקים ממשיים בחקלאות המקומית.
ככלל, ארבה המדבר הוא מזיק חקלאי בולט של צמחים. שכיחותו בשטחי המדינה תלוי, בין היתר: במזג אויר, בלהקות ארבה, גודלן ומהירות נדידתן. תפוצתו נרחבת, קרוב ל- 30 מיליון קמ"ר ב-60 מדינות. הארבה ניזון ממגוון רחב ביותר של מיני צמחים, וכן מעלים, פרחים, פירות, זרעים וקליפות עצים.