מאות נשים וגברים מפגינים היום (חמישי) בנקודות שונות ברחבי הארץ בשורת הפגנות תחת הכותרת "הפגנת זעם - לא שותקות מול אונס" בדרישה להחמרת הענישה על עבירות מין, זאת אחרי הפרסום אודות החשד לאונס הקבוצתי של הנערה בת ה-16 ע"י 30 גברים שהתרחש במלון באילת.

"לא שותקות על המקרה האחרון באילת. היום בשעה 20:00 נצא בהפגנת זעם כלל ארצית, כי נגמרו הימים שאונס עובר בשתיקה", כתבו המארגנות. 

מחאת נגד תרבות האונס. צילום: עיריית גבעתיים

"אנחנו מפגינות בדרישה לחקירה רגישה ויעילה, לא עוד הצהרות על חוסר עניין לציבור וחקירות הנסגרות מחוסר ראיות, בדרישה למערכת משפט שראש מעייניה הוא נפגעי עבירה ולא שמם הטוב של הפוגעים." מסרו המארגנות והוסיפו: "המקרה הזה הוא המשך ישיר לדרך בה התקבלו ה'נערים' מאיה נאפה, המשך ישיר לשיח הציבורי סביב 'פרשת הכדורגלנים'. הסיטואציה בה 30 גברים בגירים עומדים נגד נערה אחת ואף אחד מהם לא רואה אותה ומספיק אנושי להבין עד כמה הסיטואציה הזו מחרידה ואלימה, מעידה עד כמה תרבות האונס מושרשת וכמה המאבק נגד סקסיזם הוא ארוך וחשוב".

"המקרה הזה הוכשר ע"י תרבות האונס שרה"מ, הכנסת והשרים לוקחים בה חלק אם במעשים ואם בשתיקה והעלמת עין. רה"מ ע"י העסקה של  "הצלם" המטריד נתן אשל, הכנסת כאשר היא מעניקה 'אות הוקרה'  לזמר שמנצל קטינות ב'פות מוביל' והממשלה כאשר אינה מעבירה כבר שלוש שנים כספים שהובטחו ליישום התוכנית למניעת אלימות נגד נשים".

30 גברים בתור, מיצג (צילום: מתנדבת בעמותת רוח נשית)
הפגנה נגד תרבות האונס (צילום: מתנדבת בעמותת רוח נשית)

המפגינות דורשות:
- דרישה לחקירה רגישה ויעילה. לא עוד הצהרות על חוסר עניין לציבור וחקירות הנסגרות מחוסר ראיות. 
- דרישה למערכת משפט שראש מעייניה הוא נפגעי.ות עבירה ולא שמם הטוב של הפוגעים. 
- דרישה  לנגישות של חדרים אקוטיים בכל הארץ מהצפון עד הדרום. 
- דרישה להגדלת התקצוב של העיר אילת להערכות לחודשי הקיץ לעובדים ועובדות סוציאליות. 
- דרישה לסיקור עיתונאי שאיננו דיברור של הפוגעים. 
- דרישה למערכת חינוך שדואגת לתלמידים ולתלמידות שלה ומלמדת אותן גבולות של עצמן וגבולות האחר. שמלמדת אותן על מיניות ומשמשת הקו הראשון במלחמה נגד אלימות מינית.

הפגנה נגד אלימות מינית ובעד החמרת הענישה לעברייני מין (צילום: אבשלום ששוני)הפגנה נגד אלימות מינית ובעד החמרת הענישה לעברייני מין (צילום: אבשלום ששוני)

הפגנה בתל אביב בעקבות פרשת האונס באילת (צילום: אבשלום ששוני)הפגנה בתל אביב בעקבות פרשת האונס באילת (צילום: אבשלום ששוני)

במקביל, מתארגנת מחאה ברשתות החברתיות על הפרשה תחת הכותרת "שביתת הנשים", שצפויה להתקיים ביום ראשון בשעה 12:00. "עוד נערה נאנסה", נכתב בפרסום בפייסבוק, "דמן של נשים במדינה הזאת מותר. אסור לנו להמשיך ולעבור על סדר היום. כל יום נשים נרצחות, נאנסות, מותקפות - הגיע הזמן לצאת לרחובות. יום ראשון הקרוב, 23 באוגוסט בשעה 12 בצהריים. עצרו את כל מה שאתן עושות וצאו לרחוב או לצומת הסמוכה. הפגינו נוכחות במרחב".

הפגנה נגד תרבות האונס (צילום: מתנדבת בעמותת רוח נשית)

מוקדי ההפגנה: 
ירושלים רחבת המשביר הישן, 
תל אביב - כיכר הבימה, 
פרדס חנה כרכור - צומת אלונית עין שמר, 
חיפה צומת העצמאות / פלמר, 
נס ציונה רחבת כיכר התרבות, 
נתניה - רחבת קניון השרון, 
ראשל''צ - גן העיר מול בניין העירייה, 
באר שבע - מרכז מורים, 
גבעתיים - כצנלסון פינת וייצמן, 
באילת, כיכר התיירים
בית שמש - כיכר האליפסה בביג
הגליל העליון - מתחם גן הצפון
ראש פינה - כיכר ליזה
פתח תקווה - רחבת העירייה
חולון - מתחם המדיטק