מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, פרסם היום (שני) את מדד הקול הישראלי החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה. לפיו, עלה כי יותר מ-63% מהציבור הישראלי סבורים כי מבחינת האינטרסים של ישראל, עדיף שדונלד טראמפ ייבחר פעם נוספת. זאת לעומת פחות מ-17% הסבורים כי עדיף לישראל שג'ו ביידן ייבחר לנשיאות. 

ג'ו ביידן תוקף את טראמפ, קרדיט: רויטרס

עוד עלה מהנתונים כי 42% מהציבור היהודי חושבים כי בחירת ביידן לנשיא תחליש את היחסים בין המדינות. לעומת 31% הסבורים כי בחירתו תחזק את היחסים בין וושינגטון לרמאללה. לעומת זאת, ישנו שיעור גדול בקרב הציבור הערבי המאמינים כי בחירתו של ביידן לא תשפיע על יחסיה של ארה"ב עם ישראל ועם הפלסטינים (35% ו-29% בהתאמה).

מדד הקול הישראלי החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (צילום: צילום מסך)מדד הקול הישראלי החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (צילום: צילום מסך)

בעניין השאלה "האם ביידן טוב לישראל?", בקרב הציבור היהודי, הנתונים חד משמעיים אף יותר -  13% בלבד חושבים כי בחירה בביידן עדיפה לעומת 70% המעריכים כי בחירה בטראמפ עדיפה מבחינת האינטרסים של ישראל. מפילוח לפי מחנה פוליטי עולה כי השמאל מפוצל בנושא זה (40% תמיכה בכל אחד מהמועמדים), ואילו בקרב מצביעי הימין והמרכז – נמצאה תמיכה חד משמעית בטראמפ (82% בימין, 62% במרכז). הציבור הערבי, חצוי בין טראמפ (39%) לג'ו ביידן (31%) עם שיעור גבוה מאוד של לא יודעים.

על יחסי ישראל-ארה"ב-פלסטינים: בקרב הציבור היהודי 42% סבורים כי בחירה בביידן תחליש מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל, 28% חושבים כי לא יהיה בה שינוי מהותי ו-7% בלבד חושבים כי היחסים יתחזקו. אם בוחנים את השפעת בחירת ביידן על יחסי ארה"ב-פלסטינים מקבלים תמונה כמעט הפוכה: 31% חושבים כי היחסים בין וושינגטון לרמאללה יתחזקו, 24% סבורים כי לא יהיה שינוי מהותי ביחסים ביניהן ו-11% בלבד טוענים כי היחסים יחלשו. בנוסף, אחד מתוך חמישה ישראלים היה מעדיף להגר למדינה אחרת במערב, פי שלושה בגוש השמאל, לעומת הימין.  

מדד הקול הישראלי החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (צילום: צילום מסך)מדד הקול הישראלי החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (צילום: צילום מסך)