המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית העולמית, בשיתוף משרד העלייה והקליטה, אופק ישראלי ומרכז השלטון המקומי קיימו היום (רביעי), זו השנה השנייה, אירוע הוקרה לרשויות מעודדות עלייה לישראל.

ברקע ההתמודדות עם השפעות גלובליות על העלייה ארצה והצפי לעלייה בשנים הקרובות, קיימה ההסתדרות הציונית העולמית, זו השנה השנייה, אירוע הענקת אותות הצטיינות והערכה, לרשויות מקומיות ואזוריות בארץ המעודדות עלייה.

האירוע הוא שלב מסכם בן שלושה חודשים, בהם נקראו רשויות מקומיות, גדולות, בינוניות וקטנות להציג בפני חבר שופטים, את פועלן למען עידוד העלייה ברמה המקומית.

מבין עשרות רבות של מועמדים, נבחרו תשע רשויות מצטיינות, בהן אשקלון, גוש עציון, טבריה, עכו, רמלה, באר שבע, ערד, ירושלים ותל אביב, וכעשרים רשויות שקיבלו אותות הוקרה. כמו כן, זכו שישה ארגונים באות ההוקרה על פעילותם לעידוד העלייה, ביניהם 'הקרן לידידות', 'נפש בנפש', 'התאחדות ארגוני העולים', ארגון 'גבהים' וארגון 'TELFELD'.

בשם הערים המצטיינות נאם ראש עיריית ערד ניסן בן חמו שאמר: "אנו רואים בעולים החדשים כמנוע צמיחה דמוגרפי, ושמחים על שיתוף הפעולה עם כל הארגונים - ההסתדרות הציונית העולמית, משרד הקליטה ועוד. למען הבאת עולים מכל רחבי העולם, להגשים את החזון הציונים ולפתח את הערים שלנו".

באירוע הענקת אותות ההצטיינות נכחו יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית יעקב חגואל, שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, ראש המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית העולמית מרינה רוזנברג קוריטני, נשיאת הקרן לידידות יעל אקשטיין, מנכ"ל נפש בנפש הרב יהושע פס, ראשי הערים והרשויות, סגנים, מנכ"לי עיריות ואישי ציבור נוספים.

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית יעקב חגואל אמר: "בשנת 2021 אנחנו עדים לביקוש אדיר בפתיחת תיקי עלייה. הנתונים שבידינו מראים על זינוק של למעלה מ 120 אחוזים בפתיחת תיקי עלייה בהשוואה בין השנים 2019 ל 2020 וזה אומר הרבה".

עוד אמר חגואל כי "עושה רושם שגם המשבר העולמי שפוקד את כולנו, מעודד דווקא יהודים מהתפוצות לממש את חלומם ולבדוק אפשרויות של העתקת חייהם למדינת ישראל, ביתם הטבעי. הערים והרשויות שותפות טבעיות לעידוד העלייה ארצה ומעניקות תחושה אמיתית של בית עבור אלו השוקלים לעלות ארצה. הציונות חיה, קיימת ותוססת והעלייה היא חלק בלתי נפרד ממנה". 

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה אמר: "ההסתדרות הציונית העולמית והרשויות המקומיות מהווים נדבך חשוב בהליך העלייה והקליטה, ולא בכדי. עם כניסתי לתפקיד הבהרתי באופן חד משמעי שמי שעוסק בעלייה הוא שותף מלא שלי ושל המשרד בראשותי. אתם אנשי הביצוע בשטח ונוכחותכם בצמתים רבים היא קריטית ועל כך מגיעה לכם הערכה רבה. בכוונתי להדק אפילו עוד את הקשרים והשותפות בכדי לייעל למקסימום האפשרי את מלאכת העלייה והקליטה. בימים אלה אנחנו עומדים בפני גל עלייה גדול ולכן שותפות עמוקה זו, מבוססת אמון והערכה, היא הכרחית כדי להצליח ביתר שאת במשימת קליטת העלייה".

ראש המחלקה לעידוד עלייה בהסתדרות הציונית העולמית מרינה רוזנברג קוריטני: "העלייה לארץ מחזקת את מדינת ישראל מחד ושומרת על העם היהודי מאידך. ראשי הערים והרשויות הם שותפים אינטגרליים בהגשמת החלום הציוני. בזכות פעולותיהם לעידוד העלייה, הם מעניקים תקווה לעולים ורצון להצליח ומקדמים השכלה, תרבות, ידע ויוזמות תוך חיזוק המולדת שלנו".