מספר ימים לפני חידוש שיחות הגרעין בין איראן לבין המעצמות בסוף החודש בוינה, נאם הבוקר (שלישי) שר הביטחון בני גנץ, בכנס ביטחוני-מדיני באוניברסיטת רייכמן. בפתח דבריו חשף על פעולות סיכול הטרור כנגד איראן: "האיראנים משמשים בבסיסים בשאבהאר ובקשם בדרום המדינה לתקיפה בים על ידי כטמב"מים". גנץ הוסיף: "איראן ניסתה להעביר באמצעות כלי טיס בלתי מאוייש חומרי נפץ מסוריה לגורמי טרור באיו"ש".

בפתח דבריו אמר שר הביטחון: "ישראל אינה עם לבדד ישכון, והאיום האיראני אינו רק עליה. איראן מבקשת להפוך להגמון אזורי ולאחר מכן לעולמי, ולהשליט אידיאולוגיה קיצונית, שבו זכויות אדם נרמסות, להט"בים נתלים, נשים מודרות, והמשאבים מוקצים לטובת המשטר. השיטה האיראנית להפוך להגמון אזורי היא להשתלט על מדינות נחשלות כמו תימן שנמצאת במקום האחרון במדד המדינות "השבירות", סוריה שנמצאת במקום השלישי לפני האחרון, עיראק ולבנון. השיטה ברורה – first we take Damascus, than we take Berlin".

בני גנץ (צילום: אבשלום ששוני)בני גנץ (צילום: אבשלום ששוני)

לאחר מכן, התייחס גנץ לפעולות העברת האמל"ח שמבוצעות על ידי איראן בכל העולם: "איראן פועלת גם מחוץ לאזור, מעבירה נפט ואמל"ח לוונצואלה, מפעילה את כוח קודס בדרום אמריקה ומנסה להחדיר את השפעתה לאפגניסטאן. הטרור האיראני מקודם באישור המנהיג חמינאי ותחת דירקטיבת צמרת המשטר. אחד הכלים המרכזיים הוא כטב"מים, כלי נשק מדויק, שיכול להגיע למטרות אסטרטגיות בטווח של אלפי קילומטרים, ובכך היכולת הזו מסכנת כבר היום את המדינות הסוניות, כוחות בינלאומיים במזרח התיכון וגם מדינות באירופה ובאפריקה".

"בחודש פברואר 2018, שיגרה איראן כטב"מ מסוג שאהד 141 משדה התעופה T4 בסוריה, שנשא חומר נפץ מסוג TNT. הכטב"מ יורט סמוך לבית שאן ויעדו היה להבנתנו גורמי טרור ביהודה", הוסיף.

בסיום, התייחס לחשיבותו של שיתוף הפעולה הבינלאומי נגד איראן: "מול האיום יש לעולם כלים רבים לפעול, והוא חייב להפעיל פלאן בי לאופציה הדיפלומטית. נמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם ידידנו האמריקאים ועם מדינות נוספות. לעולם יש כלים ויש אינטרס לעצור את איראן, שפוגעת בכלכלה, במדיניות החוץ, בביטחון ובערכים המוסריים".

"אין ספק שעדיף פתרון דיפלומטי, אך לצידו חייבת להיות על השולחן גם הפעלת כוח, שהיא המשך הדיפלומטיה באמצעים אחרים. לעיתים הפעלת כוח והפגנתו יכולים למנוע צורך בהפעלת כוח חזקה יותר. אני מודה לידידנו האמריקאים על הסנקציות והפעולות שנקטו באחרונה בהקשר זה בכדי להגיע למטרה המשותפת", סיכם.