החלטת בג"ץ לפיה ישתחררו כ-1000 אסירים מבתי הכלא בעקבות הצפיפות הרבה שקיימת בבתי הכלא, מסכנת את האוכלוסייה ועוררה דיון נרחב בנושא, בעקבות הסטטיסטיקה העגומה לפיה חלקם הנרחב חוזר לעולם הפשע. מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר, אריה ביבי, וד"ר דנה פגוץ' התראיינו בנושא ב-103FM והתריעו מהפסיקה שנעשית בצורה מהירה מדי מבלי שהמערכות יצליחו להתכונן.אלף אסירים עומדים להשתחרר השבוע בגלל פסיקת בג"ץ כי אין מקום בבתי הסוהר. מה זה יעשה לנו?

אריה ביבי: "בתקופתי קיבלתי את הנציבות עם 2.7 מטר לאסיר וכשעזבתי השארתי 4.5 מטר לאסיר. כנראה ששוב המצב התדרדר. באירופה נהוג לאפשר 7 מטר לאסיר. מישהו היה צריך להמשיך לבנות בתי סוהר מאז שסיימתי את תפקידי. הקימו בית סוהר במקום היה פעם בית חרושת לטבק וסיגריות. זה בית סוהר שלא ראוי אפילו לפרות. במצב בו לכל אסיר יש 2.7 מטר לחיות זה אומר שכשאחד שוכב על הרצפה אחרים צריכים לעמוד. השופט העליון הנחה שחייבים תוך שנה וחצי לחזור ל-4.5 מטר לאסיר. לצערי בנייה של בית סוהר לוקחת זמן ולא נעשתה כראוי".

יש השפעה לשחרור כל כך הרבה אסירים על רמת הפשיעה בחברה?
אריה ביבי: "תהיה השפעה. כיום אני מנכ"ל ברשות לשיקום האסיר. גם אנחנו נערכים לרגע השחרור עם הכוחות שלנו אך לצערי לא תגברו אותנו. הסטטיסטיקה קובעת שכ-45%  מהאסירים חוזרים לדלת המסתובבת של הפשע. אם אנחנו משחררים אלף אסירים והמשמעות היא שכ-450 עוד ישובו לפשוע. מבין אלו שעברו שיקום רק 18% חוזרים ולצערי למרות שהייתה ועדה שהמליצה להעביר יותר אסירים משוחררים לשיקום, זה לא התבצע עד היום".

לדבריך, מצופה ממדינה שמשחררת אסירים שתבין שיש להקצות כסף לבעיה החריגה שנוצרת.
אריה ביבי: "ממש כך. בשגרה, כל אסיר שיוצא לחופשי אחרי שניקו לו שליש לא יכול להשתחרר מבלי שהרשות לשיקום האסיר תבנה לו תוכנית פרטנית כולל הסדר תעסוקה. האוצר צריך להקציב לנו כסף לזה. בינתיים זה נגרר ואין לי מקום לכל האלף".

ד"ר פוגץ' מהי עמדתך בנושא?
"אני חושבת על אלו שנפגעו מהאסירים שעומדים להשתחרר ועל הנפגעים העתידיים של אותם אסירים. הנתונים שהציג אריה הם מחרידים. אם אחרי שיקום מתוך אלף אסירים 200 יחזרו לפשוע, המשמעות היא שיהיו עוד 200 קורבנות חדשים וזה במקרה הטוב. המדינה שמה מול עיניה את האסירים אך לא סופרת את הנפגעים. אין שום סיבה שאנשים ייפגעו שוב בגלל שאין מקום בבתי הסוהר. זה מטורף, זה מחדל".