מקץ 26 שנה: ולרי סאקוביץ' בן ה-63 מירושלים נעצר לאחר ההתקדמות המשמעותית בחקירת המשטרה בתיק הרצח של ורדית בקרקנוט ז"ל. לאחר שהוגשה הצהרת תובע לבית משפט השלום בירושלים, והוארך מעצרו, הוגש היום (ראשון) כתב אישום בגין הרצח ביער אשתאול.

ממשרד המשפטים נמסר: "פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד ולרי סאקוביץ', בן 63 מירושלים, בגין רצח בכוונה תחילה ומעשה סדום. ביום 30.11.1993 בשעות אחר הצהריים עמדה ורדית בקרקנוט ז"ל (ילידת 1966)  ברחוב הרכבת בתל אביב והושיטה את ידה בניסיון לתפוס "טרמפ" לכיוון מקום מגוריה בקיבוץ קריית ענבים. הנאשם, אשר נהג באותה עת ברכב מסוג סובארו לגאסי ברחוב הרכבת, הבחין במנוחה, סטה לכיוון המדרכה ונעצר בסמוך אליה על מנת שתעלה לרכבו".

"המנוחה עלתה אל המושב האחורי של הרכב, והנאשם נסע מן המקום כשהמנוחה ברכבו. במהלך הנסיעה, פנה הנאשם לכביש 395, ובין מושב כסלון למושב אשתאול סטה מהכביש אל דרך עפר והמשיך בנסיעתו לתוך היער המצוי מדרום לכביש", נכתב עוד, "בעודם ביער, חבט הנאשם בחזקה בראשה, בחזה ובבטנה של המנוחה, הוריד את מכנסיה ותחתוניה של המנוחה, והחדיר את איבר מינו לפיה של המנוחה, בניגוד לרצונה, תוך שהיא נאבקת עמו, עד שהגיע לסיפוקו בפיה".

"בהמשך, הנאשם חנק בכוח את המנוחה תוך שהוא לוחץ בשתי ידיו בחוזקה על צווארה, עד שהביא למותה, וזאת בין השאר כדי להבטיח את הימלטותו מן הדין", סוכם בהודעת משרד המשפטים. "מכתב האישום עולה כי הנאשם גרר את המנוחה כ-17 מטרים, אל עבר מסלעה מוסתרת ביער, הותיר את גופתה במקום, והסתלק מהמקום ברכבו".

עוה"ד מיכאל עירוני ואנה בריל שמייצגים את ולרי סקוביץ מטעם הסניגוריה הציבורית: "מר סקוביץ הוא אדם מבוגר שסובל מבעיות בריאותיות רבות. מאז מעצרו הוא טוען בתוקף לחפותו ומכחיש את כל החשדות. במהלך חקירתו הוא שיתף פעולה עם החוקרים ומסר גרסה. לאחר שנקבל את חומרי החקירה נבחן את המשך צעדינו המשפטיים".
 
עו"ד אשרת שהם ועו"ד שמואל ברזילי מפרקליטות מחוז ירושלים מסרו: "מאז הרצח בנובמבר 1993 ועד לימים אלו לא שקטה מערכת אכיפת החוק, נעשו פעולות חקירה מאומצות במשך 26 שנים שכללו איסוף ראיות וניסיונות לאיתור החשוד ברצח על ידי ימ"ר ירושלים. בעקבות התפתחויות טכנולוגיות הקשורות בהתאמת DNA ועם חזרתו לארץ של החשוד לאחר שהיה בבלרוס במשך 25 שנה, אותר הנאשם ולאחר פעולות חקירה נאספו די ראיות שהביאו להגשת כתב אישום כנגדו".

עוד אמרו: "הגשת כתב האישום מעבירה מסר כי משטרת ישראל, הפרקליטות לא נחות ולא שוקטות עד אשר אף בחלוף חצי יובל מוגש כתב אישום נגד מי שמיוחס לו ביצוע עבירות נתעבות כפי שמצוין בכתב האישום. אנו מחזקים את ידי בני משפחת המנוחה ומקווים כי הגשת כתב האישום הינה ראשיתו של תהליך סגירת המעגל שנים רבות לאחר המקרה הטראגי". הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.
כזכור, במהלך החודשים האחרונים חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ירושלים ביצעו מגוון פעולות חקירה סמויות, ובעקבות הצלבתן יחד עם ראיות וממצאים שאותרו בשנת 1993 בזירת הרצח, נרשמה פריצת דרך משמעותית בתיק החקירה שהובילה לאיתור זהותו של החשוד ברצח.חוקרי המשטרה כאמור איתרו ועצרו את החשוד סאקוביץ כשהוא מתגורר בהוסטל במרכז ירושלים, וזאת לאחר ששהה בחו"ל מזה 23 שנים ושב ארצה בשנת 2018. 

בתוך כך, מעצרו של החשוד התאפשר בעקבות מידע שהגיע לידי חוקרי ימ"ר ירושלים, בעקבותיו הם הגיעו להוסטל בו שהה, ונטלו דגימות רוק ממנו וכמעט מכל יושבי ההוסטל על מנת שלא לעורר חשד ולמנוע אפשרות לשיבוש חקירה. שבוע לאחר מכן הגיעו התשובות מהמעבדה לזיהוי פלילי של המשטרה, מהן עלה כי נמצאה התאמה בין הדגימה שנלקחה מסאקוביץ' לבין ממצאים שנאספו מזירת הרצח ביער אשתאול.