פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, העניק ראיון לחברי המועדון העסקי אקדמי של אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב, אשר הוקלט לפני תחילת הסגר אך פורסם היום (רביעי). ניצן התייחס, בין היתר, למתקפות ראש הממשלה על מערכת המשפט, לתופעת ההדלפות, למשבר האמון בפרקליטות, לפרשת רומן זדורוב ולעתידו האישי.

שי ניצן בראיון עם אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב. צילום: אוניברסיטת תל אביב

 

על מינוי פרקליט המדינה הבא אמר ניצן: "אני חושב שזו תהיה טעות גסה להביא מישהו שלא היה בפרקליטות. להיות פרקליט זה מקצוע. בדיוק כמו שלא נביא עורך דין פרטי ונשים אותו דקאן הפקולטה למשפטים".

על התקפות הפוליטיקאים על מערכת המשפט אמר: "המערכת שלנו טובה מאוד. גם אם היה לנו את הפיצול הזה, לצערי הרב, כשאני רואה מה קורה היום בציבור, ואת ההתקפות, שאני לא יודע איך להגדיר אותן של ראש הממשלה על מערכת המשפט, האם אתה באמת חושב, נניח שהמערכת שלנו לא הייתה דנה באותן שאלות ציבוריות והיינו רק מעמידים לדין את ראש הממשלה, האם אתה באמת חושב שראש הממשלה לא היה תוקף ככה?".

על הגשת כתבי האישום נגד ראש הממשלה נתניהו, הוסיף ניצן: "אני כפרקליט לא אגיש כתב אישום אם אני לא חושב שיש סיכוי ברמה גבוהה ש-99 אחוז שהתיק הזה ייגמר בהרשעה. זה המבחן. שיעור ההרשעות הגבוה בישראל נובע מכך שהפרקליטות סוגרת בעצמה 80% מהתיקים ולכן התיקים שמגיעים לבית המשפט עם סיכוי גבוה להרשעה. הפרקליטות מגישה כתבי אישום רק במקרים שבהם הסיכוי להרשעה מאוד גבוה".

על השחיקה באמון הציבור בפרקליטות אמר: "גם אני מרגיש שיש שחיקה באמון הציבור בפרקליטות. ממה זה נובע? "בואו ניקח מתכת שיביאו אותה לא לנפח אחד, לעשרים נפחים ואני אחשוב שבבסיס מתכת היא חזקה, אבל עשרים נפחים במשך חמש שנים יכו עליה בקורנסים יום יום. בכלי התקשורת, בכל מקום ואחרי חמש שנים יתברר שהמתכת קצת רועדת ואז תגיד לי 'תגיד לא אמרת שיש לך מתכת חזקה? איך אתה מסביר שפתאום נוצרו סדקים?'. בשנים האחרונות זה פשוט מדהים – גופים חזקים, פוליטיקאים שיש להם כל במה תקשורתית אפשרית, ולא רק פוליטיקאים, לפעמים זה בעלי הון, אנשים עם השפעה, רבנים, מנהיגי ציבור, קאדים – חובטים בפרקליטות.

"רוב גדול של הטענות, לא הכל – הרוב, הן פייק, הן טענות מופרכות. אנשים אומרים את זה כדי להגן על עצמם, כי זה הדבר הכי טוב. תשמע, יושב ציבור במדינת ישראל, שומע את הדברים מאנשים הכי בכירים, לאו דווקא מהפוליטיקה, ממנהיגי ציבור, מעיתונאים – או לפעמים כאלו שמתקראים עיתונאים ולפעמים מעיתונאים אמיתים, גם הם חוברים, אז ברור שאמון הציבור ייפגע".

שי ניצן בראיון (צילום: נאור שוורץ)שי ניצן בראיון (צילום: נאור שוורץ)

על הטענות למשפט חוזר בעניין רומן זדורוב אמר ניצן: "למדתי את התיק הזה היטב והשתכנעתי שההרשעה מוצדק. אחרי שהוגשה בקשה למשפט חוזר לקחנו פרקליטים אחרים שלא עסקו בתיק הזה וגם הם הגיעו למסקנה שההרשעה מוצדקת. תמיד תמיד טעויות יכולות לקרות. אם בית המשפט העליון יחליט שמגיע משפט חוזר ויתנהל משפט זה יחייב כמובן חשבון נפש רציני מאוד ולראות איפה טעינו".

"יש בפרשה הזו קמפיין תקשורתי מטורף שמוזן ע"י ארגונים שונים. אם אחליט האם אדם חף מפשע לפי כמות הלחץ הציבורי, אני אהיה פושע. לעולם לא אחליט בגלל לחץ ציבורי, גם לא במחיר כבד שהפרקליטות משלמת של פגיעה באמון הציבור. בסוף יש ערכים יותר חשובים מאמון הציבור", הוסיף.

עוד התייחס ניצן לשיטת מינוי השופטים: "אני חושב שהשיטה בישראל היא שיטה טובה. היום ארבעה מתוך תשעה חברי הוועדה לבחירת שופטים הם פוליטיקאים. אני מאוד הייתי מוטרד אם הפוליטיקאים בלבד היו ממנים את השופטים. מאוד".

על ההדלפות מהפרקליטות הוסיף: "נקודת המוצא שלי היא שגם מהפרקליטות ומהמשטרה דולפים דברים. בהחלט. אני חושב שזו היא תופעה חמורה והיא חרפה וצריך לעשות את המקסימום כדי להילחם בה. יחד עם זאת, שמעתי מכתבי משפט ומשטרה שכמעט כל ההדלפות מגיעות מהסניגוריה. לא אני אמרתי את זה. הם אמרו, הכתבים. לפעמים ייתכן שמי שנתן את החומר זה העד עצמו מאינטרסים שלו".

כשנשאל על קיומן של הרשעות שווא השיב: "אין מערכת שהיא מושלמת. אין מערכת שאין לה טעויות. בניגוד לאחרים שיאמרו לך שאין הרשעות שווא, אני די בטוח שיש הרשעות מוטעות. המגמה שלנו היא להפחית את הרשעות השווא למינימום שבמינימום. יש מנגנון שנועד לכך, שזה ערכאת ערעור ויש לא תיק אחד או שניים שבית המשפט הופך ומזכה. אבל אם תשאל אותי האם כל התיקים של האנשים שהורשעו, ערערו ונדחו, אין שם הרשעות שווא? אני אגיד לך בכנות – שאני מניח שיש".

כשנשאל על השימוש הרב בעסקאות טיעון אמר: "צריך לשלש את הפרקליטות, את בתי המשפט שמתעסקים בפלילים ואת הסניגוריה הציבורית ואז נוכל לנהל את כל התיקים. אני הייתי מעדיף שלא יהיו עסקאות טיעון, אבל פשוט אם מבטלים את עסקאות הטיעון, המערכת תקרוס תוך איקס ימים. אי אפשר".

ניצן התייחס גם לעימות עם השופטת הילה גרסטל: "אנחנו חשבנו שהשופטת הילה גרסטל עושה דברים בצורה מאוד בעייתית ואם הייתה ביקורת בלי גבולות ובלי זכויות, זה היה מביא לתוצאות הרסניות ופרקליטים לא היו רוצים לבוא לעבוד. מה שהוביל להתפטרותה של השופטת גרסטל מתפקיד זה היה שהכנסת החליטה ללכת על חוק בנושא והיא אמרה שזה לא מקובל עליה. מה לעשות, אני חושב שאפילו שופטת צריכה לקבל את מרות החוק".

לבסוף התייחס ניצן לעתידו האישי: "עסקתי 35 שנה בעולם המשפט ודי מיציתי. הרבה יותר מעניין אותי להקדיש לצדדים אחרים של החברה הישראלית שיש מה לקדם, אם זה בצד החברתי, החינוכי התרבותי. לקחתי לי שנה הפסקה. אני בוחן הצעות ואם תהיה הצעה טובה בדברים האלו, אני ממש אשמח, וממש לא מה שאני קורא בעיתונים".