שני חסידים של קהילת "שובו בנים" הואשמו היום (שישי) ברצח הנער ניסים שטרית לפני 35 שנה. השניים, ברוך שרביט בן ה-76, ואדם נוסף בן 69, בנו של שר לשעבר, ששמו לא אושר לפרסום עדיין, מואשמים כי רצחו בינואר 1986 את הנער שגופתו לא אותרה מעולם.

על פי כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן, הנאשמים שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, כחלק מפעילותן "משמרות הצניעות" מטעם קהילת "שובו בנים" בראשה עומד הרב אליעזר ברלנד. כתבי האישום מתארים כי שטרית ז"ל נחטף והותקף על ידי אנשי "משמרות הצניעות" מספר חודשים טרם מותו, בשל חשדם כי הוא מקיים מפגשים עם בחורות, דבר המנוגד לנורמות הדתיות בהן החזיקו אנשי הקהילה.

בהמשך, כדי לגרום לו לחדול ממפגשים עם בחורות, תכננו ברלנד ואנשי "משמרות הצניעות" להכותו ולאיים עליו פעם נוספת, וכך נעשה. בינואר 1986 לאחר שפותה להגיע לדירה, היכו אותו הנאשמים ואחרים. מהדירה הוא נחטף ליער באזור בית שמש, שם חברו הנאשמים לאנשים נוספים וכולם יחד היכו את המנוח במכות חזקות בגופו ובראשו. כעבור מספר דקות אחד התוקפים הכריז כי הוא מת, והנאשמים וחבריהם קברו אותו ביער.

עורכות הדין גאולה כהן ושירה נתן מסרו: "כתבי האישום שהוגשו היום מבטאים את המאבק הנחוש וחסר הפשרות של רשויות האכיפה למיצוי הדין עם עבריינים גם שנים רבות לאחר ביצוע העבירות. כתבי האישום מתארים את מסכת המעשים החמורים שביצעו הנאשמים ואחרים אשר היו שותפים לרציחתו של ניסים שטרית ז"ל, השתתפו בחטיפתו בתרמית ובכוח והכו אותו, ללא רחמים, עד שמצא את מותו. מדובר באירוע אכזרי במיוחד אשר נועד לכפות את דרך חייהם של הנאשמים על המנוח ועל הציבור. במהלך החקירה נחקרו חשודים רבים שהתגבשו נגדם ראיות לעבירות חמורות של חטיפה, סחיטה באיומים ותקיפה שאילולא חלפה תקופת ההתיישנות היו מוגשים נגדם כתבי אישום. אנו משתתפים בצער המשפחה ומקווים כי חשיפת האמת תביא למזור כלשהו לבני משפחתו של ניסים שטרית ז"ל אשר ימשיכו לשאת את הכאב והצער".

בנוסף, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להאריך את מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.

אתמול נודע כי אליעזר ברלנד, ראש קהילת "שובו בנים" וראש העיר, שנעצרו במסגרת פרשת הרצח וההיעלמות בירושלים, ישוחררו ממעצרם. השניים שוחררו למעצר בית, אם כי ברלנד השוהה במאסר כעת יוחזר לשם. הסיבה לשחרורם היא כי חלה התיישנות על העבירה המיוחסת להם, אשר נגדה התגבשה תשתית ראייתית.  

כאמור, הטענה היתה כי ברלנד שלח את חוטפיו של הנער ניסים שטרית, אך מכיוון שחלף פרק זמן של כ-30 שנים - חלה התיישנות על עבירת החטיפה.