דובר צה"ל, תת אלוף דניאל הגרי, התייחס הבוקר (שלישי) למעורבות איראן בלחימה הנוכחית, ואמר כי "איראן סייעה לחמאס לפני המלחמה וגם ברגעים אלה – איראן מסייעת במודיעין ובהסתה נגד ישראל". בשיחה מיוחדת עם מעריב הסביר היום (שלישי) אליהו יוסיאן, עמית מחקר במכון משגב לביטחון לאומי, בוגר 8200 וזוכה פרס ביטחון ישראל, מהי התרומה האיראנית לעימות הנוכחי וכיצד עלינו לפעול בעת הזו מול חמאס.

ציר הרשע: נסראללה נועד עם בכירי חמאס והגא"פ והתייחס לראשונה ללחימה 
אש בכל הגזרות: צה"ל חיסל בכיר נוסף בחמאס, 11 הרוגים בתקיפה בסוריה

"האירוע של שבת בבוקר הוא קשה יותר מאירוע מגדלי תאומים של ארצות הברית", משוכנע יוסיאן. "הם אוכלוסייה של 250 מיליון אנשים שאיבדו 3,000-4,000 בני אדם, ואנחנו כ-10 מיליון שאיבדו 1,500. זה הרבה יותר גרוע. בתאומים לא חטפו אמריקאים, לא שחטו ולא אנסו, ובמקרה שלנו כן עשו את כל זה. אם זה יעבור בשקט זה הפסד גדול תודעתי עבור מדינת ישראל ונזק עצום. אני אומר את זה בכל האולפנים".

יוסיאן מסביר כי "איחוד האמירויות חתמו איתנו על הסכם שלום כי ראו בנו מעצמה אזורית וחשבו שאנחנו יכולים לפתור את הבעיה האיראנית. אם נראה חולשה מול חמאס או עזה, הם יבינו שאנחנו לא שווים. לכן, העניין התודעתי של עזה הוא עצום. לדעתי זה שלא הותרנו חורבן ב-24 השעות הראשונות זה טעות. היינו צריכים לתת להם מכת מוות". 

אז עכשיו צריך למוטט את חמאס?
"אני לא מאמין באמירה שאפשר להפיל את חמאס, כי זו תפיסת עולם. יש תמיכה רוחבית של העזתים בחמאס. נניח שהורגים את כל הלוחמים, ברגע שלא נישאר שם הנוער יגדל ויקים מחדש את חמאס".

אז מה הפתרון? כניסה קרקעית?
"צריך לפעול בכל הכוח והעוצמה בשביל לתת מכת מוות. איך לעשות זאת? לתפיסתי, אין שום צורך למהר להיכנס לעזה. ציר פילדלפי נמצא תחת פיקוח של מצרים, מחסום רפיח אצלנו. צריך להמשיך בהפצצות מאסיביות שיורידו אותם על הברכיים ויגבו מהם מקסימום מחיר. בהמשך להכניס בהדרגה כוחות עם שיריון וארטילריה וכו'. צריך אורך רוח, תכנון ומקסימום כאב לצד שלהם".

אליהו יוסיאן (צילום: אורלי אייל-לוי)
אליהו יוסיאן (צילום: אורלי אייל-לוי)