אילן זלאיט, חוקר מפרץ במכון למחקרי ביטחון לאומי, שוחח הבוקר (רביעי) עם אודי סגל וענת דוידוב ברדיו 103FM, הביא פרטים נוספים המתקפה של המורדים החות'ים מתימן לעבר אילת, והעלה את השאלה: האם צה"ל יפעל נגד המורדים מתימן כתגובה למתקפה?

אילת הופתעה? "איום החות'ים מוכר, מערכות ההגנה התמודדו היטב"
איזה איום מהווים החות'ים מחוץ לתימן והאם הם יכולים לתקוף את ישראל?

"המורדים החות'ים זו תנועה חברתית במקום של האוכלוסייה השיעית בתימן, שעסקה בפעילויות חינוך וקהילה כחלופה להזנחה של השלטון המרכזי. כמו במקומות אחרים במזרח התיכון, איראן זיהתה את השסע והפכה אותם למיליציה אימתנית שנלחמה בשלטון ומשרתת את האינטרסים האזוריים של איראן". 

שיגור כטב"מ על ידי ארגון החות'ים. (צילום: Reuters)

"המרחק מישראל נותן להם נקודה נוחה לפעול נגדנו", הבהיר. "זו פעם ראשונה שהארגון הזה פועל מחוץ להקשר של מלחמה בתימן, ועושה פעולתה ממש בשירות הציר האזורי של איראן. הוא בכלל לא מוכר כארגון טרור, גם לא בארה"ב. זו למעשה ישות מדינתית ששולטת ברוב האוכלוסייה של תימן, פגיעה בו יפגע בסיוע ההומניטרי שנכנס למדינה הענייה ומוכת המלחמה הזו". 

"הסיסמא שלהם היא 'מוות לאמריקה, מוות לישראל וקללה על היהודים', זה מה שמניע אותם. השנאה לישראל שם היא משהו מאוד גדול, כמה שהם רחוקים ממנו, הנושא של ישראל והסיוע לפלסטינים זה דבר מאוד חזק".